2018-ieji: kas liūdino ar džiugino, kėlė siaubą ar pasitenkinimą…

Parašė: Parengė Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2019-01-07

Kaip ir kasmet, peržengus Naujųjų slenkstį „Plungė“ pateikia svarbiausius praėjusių metų Plungės rajono ir Rietavo savivaldybių įvykius. Vieni jų kelia džiaugsmą ar liūdesį, kiti – pyktį ar juoką. Mieli skaitytojai, galbūt pasigesite vieno kito įvykio ar nepaminėtos pavardės. Bet tikimės Jūsų supratingumo – juk ne juokas peržvelgti visų metų laikraščio numerius, o jų būta net 101. Taigi Jūsų dėmesiui – reikšmingiausi 2018-ųjų įvykiai.
Metų paminklas
Rugpjūčio mėnesį Plungės parke pradėti kompozitoriui ir dailininkui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui skirto paminklo statybos darbai. Ta proga ateities kartoms įkasta laiko kapsulė. O jau rugsėjo 29-ąją paminklas (nuotr. 1 psl.) atidengtas. Jo autorė – skulptorė profesorė Dalia Matulaitė.
Metų garbė
Birželį per Plungės miesto šventę Plungės garbės piliečio vardas suteiktas fotografui, rezistencijos metraštininkui, visuomenininkui Alfonsui Beresnevičiui (nuotr. 1 psl.).
Liepą Kulių krašto garbės piliečių vardai suteikti kunigui Česlovui Degučiui ir tautinės muzikos puoselėtojai Daivai Bernadetai Čičinskienei.
Metų kūdikiai
Šios nominacijos nusipelnė pirmieji Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti valstybės atkūrimo šimtmečio kūdikiai: rietaviškis Adrijus Volkavičius ir Plungės rajono Šateikių seniūnijos Palūščių kaimo gyventojas Joris Pukinskis.
Metų mamos
Gegužės mėnesį Motinos dienos proga prezidentūroje pagerbtos dorus vaikus užauginusios daugiavaikės mamos. Tarp apdovanotųjų – Plungės rajono Platelių seniūnijos Rėžgalių kaimo gyventoja Stasė Ruginienė, į gyvenimą išleidusi aštuonias atžalas, ir Rietavo savivaldybės Rietavo seniūnijos Pelaičių kaime gyvenanti Veronika Jokubaitienė, užauginusi septynis vaikus.
Metų statyba
Kovo mėnesį po dešimtmečius trukusio laukimo pagaliau pasirašyta tunelinio viaduko po geležinkeliu Plungėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, statybos sutartis. Birželio 16-ąją geležinkelio stoties perone įkasta laiko kapsulė su laišku ateities kartoms (nuotr. 1 psl.) apie pradėtą įgyvendinti projektą.
Metų „kiečiausia“
Projekto „Geriausia „ever“ pamokų diena“ organizatorė uždaroji akcinė bendrovė „Delfi“ kovą paskelbė „Kiečiausio mokytojo rinkimus“. Nominacija skirta Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos anglistei Audronei Rupšienei. Tai bent pasisekė rietaviškiams mokiniams: jų mokytoja šauniausia Lietuvoje.
Metų pasitikrinimas
Kovą Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje nuskambėjo pasiūlymas politikams pasitikrinti garbę. Visas šis triukšmas kilo ėmus svarstyti klausimą dėl pritarimo uždarajai akcinei bendrovei „Valda“ skirti papildomai 150 000 eurų už apšvietimo įrengimą Nausodžio seniūnijos Babrungo gatvėje. Tikrintis garbę atsisakyta, kaip ir pasiūlymo duoti papildomų pinigų. Ak, ta garbė… Jos taip norisi, bet ar visada ji yra?
Metų siaubas
Savo namuose Šateikių seniūnijos Alksnėnų kaime rastas lovoje gulintis apleistas 51 metų vyras. Socialiniams darbuotojams, o vėliau ir medikams siaubą sukėlė tai, kad alksnėniškio veidas buvo apiręs ir apėjęs kirmėlėmis. Tokios pasekmės – motinos sprendimas sūnų gydyti savais metodais – cukrumi, aliejumi.
Metų slapukai
Vasario mėnesį į Lietuvą pargabentas Ispanijoje teisėsaugai įkliuvęs plungiškis Lukas Kerpauskas. Jis buvo ieškomas dėl 2001 metais įvykdyto vaiko pagrobimo.
Spalį išplatintas pranešimas, kad Suomijoje sulaikytas latvis, 2014-aisiais apiplėšęs Plungės juvelyrinių dirbinių parduotuvę „Hermis“. Jau tada plėšikas gavo metų nevykėlio titulą, nes sprukdamas iš nusikaltimo vietos dalį grobio išbarstė praplyšus maišeliui.
Metų nepavykęs perversmas
Birželio pradžioje mero Audriaus Klišonio iniciatyva planuota sušaukti neeilinį Savivaldybės tarybos posėdį, kurio metu iš pareigų norėta atleisti gerą pusmetį tedirbantį Savivaldybės administracijos direktorių Gintarą Bagužį. Oficiali priežastis – laiku nesiimta vykdyti sprendimų dėl Plungės universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso statybos. Neoficiali priežastis, skambėjusi užkulisiuose, – administracijos direktorius per daug kabinėjosi prie „Valdos“ bendrovės.
Metų atsistatydinimas
Balandį pasiekė žinia, kad po 38 metų vadovavimo iš pareigų traukiasi uždarosios akcinės bendrovės Plungės šilumos tinklų direktorius Petras Piekus. „Pavargau kovoti su neteisybe“, – tokią priežastį jis nurodė „Plungei“. Nors tikroji priežastis slypi kitur… Gegužę buvusiam Šilumos tinklų direktoriui išmokėta solidi – 6 mėnesių atlyginimų dydžio – išeitinė kompensacija. (Pats P. Piekus buvo prasitaręs, jog per mėnesį uždirba apie 2 000 eurų.)
Gruodį su Plungės rajono policijos komisariato viršininko pareigomis atsisveikino ilgametis pareigūnas Saulius Vaičekauskas. Kriminalo jokio nėra: tiesiog baigėsi jo kadencija, o vidaus reikalų sistemoje išdirbta 27 metai.
Metų gelbėtojas
Tokia nominacija pelnytai galime apdovanoti panevėžietį nardymo centro „Oktopusas“ narį Lauryną Karpavičių. Devyniolikmetis iš Platelių ežero ištraukė, galima sakyti, jau paskendusį vyrą. Pasinaudodamas deguonies balionu ir savo žiniomis, jaunuolis sugrąžino nelaimėliui gyvybę.
Metų audros
Birželio pabaigoje įsišėlusi audra pridarė nemažai nuostolių. Plungės rajone ugniagesiai aštuoniolika kartų vyko šalinti nuvirtusių medžių. Didvyčiuose sugriautas ūkinis pastatas, apardytas ne vienas namas, daugiafunkcis centras. Lieplaukalės kaime užgriuvęs ąžuolas nuniokojo ne tik pusę namo stogo, bet ir prišlietą garažą, apgadintas šalia stovintis automobilis (nuotr. 1 psl.). Audra nusiaubė Žemaitijos nacionaliniame parke esantį Šeirės pažintinį taką.
Rugpjūčio mėnesį viesulas šėlo Rietavo savivaldybėje. Rietavo mieste medžiai griuvo kapinėse, ant gyvenamųjų namų, ūkinių pastatų. Medingėnuose škvalas pasidarbavo kaip reikiant: kaime neliko nė vienos neapdraskytos sodybos.
Metų moksliukai
Šitaip galime pavadinti tuos, kurie dvylika metų stropiai mokęsi gavo puikius rezultatus: jų žinios per valstybinius brandos egzaminus įvertintos 100 balų. Kai kurie jaunuoliai pelnė ne vieną šimtuką. Taigi 100 balų iš vokiečių kalbos egzamino gavo Linda Zoll, iš anglų kalbos – Gintarė Armalytė, Ignotas Bučius, Gabrielė Buivydaitė, Gabija Burvytė, Henrikas Gricius, Julius Kniukšta, Elena Kundrotaitė, Antanas Kupetis, Monika Ragainytė, Urtė Tamošauskaitė, Paulius Truikys, Andrius Uoga, Kristijonas Vaičiukauskas, Erika Vitkutė, iš biologijos – Elija Širvinskaitė, iš informatikos – Valdemaras Danys, H. Gricius, Deimantė Norvilaitė, P. Truikys, Džiugas Untulis, iš geografijos – Akvilė Baltmiškytė.
Metų patikrinimas
Rugpjūčio mėnesį įmonėje „Rietavo veterinarinė sanitarija“ apsilankė kvapų kontrolės komisija. Tik smarvės tikrintojai neaptiko. Įspūdis toks, kad apie komisijos vizitą buvo žinoma iš anksto. Tetrūko tik raudono kilimo ir dėl didesnio efekto papurkšti „Chanel“ kvepalų.
Rimtesnio patikrinimo metų pabaigoje sulaukė Varkalių kaime esantis Kazimiero Baginsko kiaulių ūkis. Juo susidomėjo uostamiesčio kriminalistai ir mokesčių inspektoriai. Atlikta apie 50 kratų Žemaitijos regione – automobiliuose, parduotuvėse, biure, skerdykloje, darbuotojų namuose. Rasta ir paimta galbūt neapskaitytų pajamų – daugiau kaip 30 000 eurų.
Metų „grėblys“
Po ankstesniais metais kilusio skandalo, kai plungiškis jaunimas Krasnogorske susitiko su prorusiškų idėjų propaguotojais – baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ nariais, Plungės rajono savivaldybės administracija užlipo ant to paties grėblio. Savivaldybė vėl nuskambėjo visoje Lietuvoje, kai liepą pakvietė jaunus žmones dalyvauti tarptautiniame meno festivalyje „Naujasis pasaulis“ („Novyj mir“) minėtajame Rusijos mieste.
Metų konkursai
Kai iš Plungės šilumos tinklų direktoriaus pareigų savo noru pasitraukė P. Piekus, buvo nusamdyta darbuotojų atrankos kompanija, turėjusi išrinkti patį geriausią vadovą. Norinčiųjų tapti įmonės direktoriumi pirminiame etape buvo net 26. Vėliau jų gerokai nubyrėjo, kol liko penki. Spalio mėnesį paaiškėjo, kad geriausias iš visų kandidatų – UAB „Plungės bioenergija“ direktorius Gediminas Šumskas. Po kelių dienų laimėtojas naujų pareigų atsisakė. Jo vietą užimti sutiko antras pagal reitingavimą likęs Mantas Šaulys. Tačiau ir šis kandidatas po keleto dienų posto atsisakė. Galiausiai Plungės šilumos tinklų direktoriaus pareigos pasiūlytos Arūnui Tamošauskui. Kaip sakoma, trečias kartas nemelavo.
Į Žlibinų seniūnijos vadovo vietą pretenduoja penki asmenys. Įdomiausia tai, kad tik vienas iš kandidatuojančių – Plungės rajono savivaldybės gyventojas.
Metų „kliurka“
Birželio pabaigoje su pasididžiavimu Plungės rajono savivaldybės administracija pasirašė projekto „Plungės miesto Telšių, Laisvės, Rietavo ir Minijos gatvių atkarpų techninių parametrų gerinimas ir eismo saugos priemonių diegimas“ rangos darbų sutartį. Be to, kad darbų pradžia gerokai nusikėlė, vos tik jiems prasidėjus laukė nemalonumai. Spalio mėnesį Lietuvos apeliacinis teismas Plungės rajono savivaldybės ir uždarosios akcinės bendrovės „Žemaitijos keliai“ pasirašytą sutartį pripažino niekine ir negaliojančia. Darbus teko stabdyti, o pradėtą rekonstruoti Rietavo ir Laisvės gatvių sankryžai grąžinti pirminį pavidalą.
Metų įkurtuvės
Rugsėjo mėnesį Plungės rajono policijos komisariatas persikėlė į naujas patalpas Minijos g. 4 (nuotr. 1 psl.).
Po ilgų svarstymų prie Plungės ligoninės atidarytos saugios nakvynės patalpos, liaudiškai tariant, blaivykla. Vienu metu ten „ilsėtis“ gali keturi žmonės.
Metų pabaigoje Plungėje duris atvėrė pirmieji bendruomeniniai vaikų globos namai. Į įrengtą butą įsikėlė šeši vaikai. Ten jie gyvens prižiūrimi socialinių darbuotojų.
Metų įvertinimas
Rugsėjį paskelbta, kad Lietuvos mažosios kultūros sostinės regalijos Telšių apskrityje atitenka Kuliams. Taigi šiais metais visi keliai ves į Kulius.
Metų nuosprendis ir atomazga
10 metų atvirojoje kolonijoje, beveik 315 tūkstančių eurų ieškiniams padengti – tokį nuosprendį Plungės apylinkės teismas paskelbė klaipėdiečiui Igoriui Cvetkovui. Šis vyriškis 2015 metų rudenį būdamas neblaivus sukėlė eismo nelaimę, per kurią žuvo trys vienos šeimos nariai, įvairių sužalojimų patyrė dar keturi žmonės. Spalį Klaipėdos apygardos teismas civilinius ieškinius sumažino iki 190 000 eurų. Na, o spalio mėnesio pabaigoje I. Cvetkovas rastas negyvas savo namuose.
Metų karjeros viražai
Rugpjūtį nuaidėjo skandalas: Plungės rajono savivaldybės tarybos narys Audrius Šapalas, būdamas neblaivus (1,83 prom.), smaugė taip pat neblaivią (0,62 prom.) savo žmoną. Ši trenkė lėkšte jam per galvą. Vyras metė laikrodį į sutuoktinę ir prakirto lūpą. Lapkritį pasklido žinia, kad A. Šapalas neteko darbo Šiaulių banke. Ir, matyt, pats likimas taip norėjo, kad politikas laimėtų konkursą į savivaldybės įmonės „Plungės būstas“ direktoriaus vietą.
Metų radinys
Lapkričio mėnesį Kuliuose policijos pareigūnai aptiko galingą E klasės 2017 metų laidos automobilį „Mercedes-Benz“, kuris buvo pavogtas Švedijoje. Į miestelį teisėsaugininkus atvedė mašinoje įrengta navigacijos sistema.
Metų sportininkai
Tradiciškai metų pabaigoje pagerbiami geriausi Plungės rajono sportininkai ir komandos. Geriausiojo sportininko titulą išsaugojo motokrosininkas Domantas Jazdauskas (nuotr. 1 psl.), o geriausiąja komanda išrinktas futbolo klubas „Babrungas“.

Metų netektys
Sausį eidamas 75-uosius metus amžinybėn iškeliavo plungiškis tautodailininkas, medžio meistras, kryždirbystės puoselėtojas Liudas Ruginis.
Tą patį mėnesį į amžinojo poilsio vietą palydėta ilgametė Rietavo savivaldybės neįgaliųjų draugijos pirmininkė Ona Žibelienė, organizacijai vadovavusi 21 metus.
Liepą plungiškiai atsisveikino su politike, 2007–2011 metais mero pareigas ėjusia Elvyra Valerija Lapukiene.
Spalį į amžinojo poilsio vietą palydėtas Plungės rajono savivaldybės mero patarėjas Gintautas Vaitkevičius.
Lapkritį atsisveikinta su humanitarinės pagalbos ir paramos Plungės ir Lietuvos įstaigoms organizatoriumi, Plungės garbės piliečiu Horstu Laubneriu ir plungiškiu gydytoju Leonu Klumbiu.
Pirmąją šių metų dieną Tverų ir Medingėnų tikinčiuosius pasiekė liūdna žinia, kad į dangaus karalystę iškeliavo vos prieš kelis mėnesius šios parapijoms vadovauti paskirtas kunigas Eduardas Steponavičius.
„Plungė“ dar kartą nuoširdžiai užjaučia mirusiųjų artimuosius.
Metų bėglys
Gegužės 31-ąją vyko filmo verti įvykiai: Klaipėdos rajone prasidėjusios automobilio BMW 520 gaudynės persikėlė į Rietavą ir baigėsi Plungės rajone. Vienu momentu, kai jau atrodė, kad bėglys tuoj bus sučiuptas, sprukdamas jis partrenkė Rietavo policijos komisariato pareigūną. Laimei, policininkas nukentėjo nesunkiai. 1984 metais gimusį rietaviškį per kelis rajonus vaikėsi vienas Rietavo ir du Plungės policijos tarnybiniai automobiliai.
Metų misija
Rugpjūtį savo įspūdžiais dalijosi ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvis plungiškis Karolis Kubilius. Jis su kitais jaunuoliais tvarkė lietuvių tremtinių kapus Kazachstane.
Spalį trys plungiškiai – Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios lengvosios pėstininkų kuopos vyresnieji eiliniai Romas Račkauskas, Laurynas Česnauskis ir Audrius Kumpis – išvyko į taikos palaikymo misiją Afrikoje, Malyje.
Metų atgimimas
Sausį po ilgesnės pertraukos atidarytas atnaujintas Plungės gyventojams gerai žinomas „Skalvijos“ restoranas (dabar vadinamas „Skalvija INN“). Įstaigos atgimimo iniciatorius – iš užsienio grįžęs klaipėdietis Vaidas Alminauskas.
Tveruose atkurtas moterų klubas „Seklyčia“.
Vasario mėnesį po rekonstrukcijos duris atvėrė Plungės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius. Jame – ne tik erdvės vaikų, paauglių literatūrai, bet ir kūrybinė palėpė, skirta renginiams, parodoms organizuoti.
Metų idėja
Metų idėjos autoriumi galėtume vadinti Rietavo savivaldybės Žadvainių pagrindinės mokyklos direktorių Sigitą Kažukauską už surastą būdą, kaip prisikviesti mokinių tėvus į mokyklą. Pasak vadovo, jiems buvo pasakyta, kad pedagogai patys ateis pas juos į namus. „Tėvai nelabai nori, kad tai darytume“, – paaiškino direktorius. Tad dabar, kad ir nenoriai, tėvai atranda kelią į mokyklą.
Gruodžio mėnesį Rietave surengta konferencija „Sugrąžinkime „Ūkininkystės mokslinyčią“ į Rietavą“. Buvo pasirašyta rezoliucija, kurioje teigiama, kad šiame mieste dar yra visos sąlygos atkurti savarankišką profesinę mokyklą (panaikinus Žemaitijos kolegiją liko Plungės technologijų ir verslo mokyklos Rietavo filialas), organizuoti kvalifikacijos kėlimo, perkvalifikavimo kursus ir pan.
Metų pasitikėjimas
Lapkričio 28 dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu buvo sudaryta Valstybės pažangos taryba. Jos nariais paskirti socialinės apsaugos ir darbo, aplinkos, ūkio, finansų, energetikos, kultūros, švietimo ir mokslo, sveikatos apsaugos, energetikos ministrai, parlamentarai, šalies strateginės svarbos įmonių vadovai ir kt. Tarp jų vienintelis regiono bei kultūros ir meno srities atstovas – Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Beje, pernai jis vienbalsiai antrai kadencijai buvo perrinktas Lietuvos kultūros centrų asociacijos vadovu.
Metų Temidė
Sausį Klaipėdos apygardos teisme pradėta nagrinėti Tauragės rajono gyventojo nužudymo baudžiamoji byla. Kaltinimai buvo pateikti keturiems plungiškiams (dviem iš jų – už vogtų daiktų įsigijimą ir jų realizavimą). Gegužę vyrai sulaukė atpildo: Egidijus Milašauskas už grotų pasiųstas 16 metų, Dainius Milašius – 14 metų. Vytautas Jonaitis nuteistas 3 metams, bausmės vykdymą atidedant, Rimantas Surblys – 1 metams, bausmės vykdymą atidedant.
Vasario mėnesį atpildo už savo dėdės nužudymą sulaukė plungiškis Mindaugas Gadeikis. Vyras atsakomybės norėjo išvengti – užsienyje slapstėsi nuo 2001 metų.
Gegužę Plungės apylinkės teismo Plungės rūmuose pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje buvęs Rietavo miškų urėdas Vaidotas Šliogeris ir urėdijoje dirbęs informatikas Linas Remeza buvo kaltinami piktnaudžiavę tarnybine padėtimi ar viršiję įgaliojimus ir klastoję dokumentus. Nors vyrai atkakliai neigė padarę inkriminuojamas nusikalstamas veikas, gruodį jie pripažinti kaltais.
Taip pat gegužę Kauno apygardos teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje trys romų tautybės asmenys kaltinami 2017 metų kovo 5 dieną pagrobę automobilį ir brutaliai nužudę plungiškę Ievą Strazdauskaitę.
Metų nusikaltimai
Sausį savo namuose nužudytas 1952 metais gimęs Plungės rajono Platelių seniūnijos Gintališkės kaimo gyventojas. Atpildas nusikaltėlį jau pasiekė. Jaunam to paties kaimo gyventojui teismas skyrė 15 metų nelaisvės.
Rugsėjį Rietavo savivaldybės Girdvainių kaime savo namuose aptiktas nužudytas 45 metų vyras. Nusikaltimą įvykdė kaimynas. Gruodžio mėnesį jis už grotų pasiųstas 11 metų.
Lapkričio pradžia Plungėje taip pat buvo paženklinta žmogžudyste. Savo paties namuose rastas negyvas 1943 metais gimęs vyras. Įtariama, kad mirtinus smūgius senoliui sudavė kartu gyvenęs anūkas (g. 1989 m.).
Metų jubiliatai
Ko gero, reikšmingiausia sukaktimi, svarbia ne tik plungiškiams ir rietaviškiams, bet ir visiems tautiečiams, praėjusiais metais galėtume įvardyti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Tačiau ir mūsų krašte kaip niekad „užderėjo“ įvairių jubiliejų.
Solidžią – 765 metų – sukaktį rugpjūčio mėnesį minėjo Žemaičių Kalvarija, rugsėjį – Rietavas.
Gegužės mėnesį Tveruose paminėtas pirmosios parapinės bažnyčios pastatymo 400 metų jubiliejus. Į šventę atvyko apaštalinis nuncijus Pedro Lopez Quintana.
Sausį rietaviškė Zofija Druktenienė atšventė savo 100-ąjį gimtadienį. Moteris – buvusi partizanų ryšininkė, vadinta Gegutės slapyvardžiu. Kad nugyveno 100 metų, negalėjo patikėti ir plungiškė Vladislava Vitkienė. Anūko prižiūrima senolė savo gražų jubiliejų atšventė kovo mėnesį. Gegužę šimtas metų sukako Rietave gyvenančiai Stasei Batavičienei, o rugpjūtį – Rietavo seniūnijos Skroblio kaimo gyventojui Edmundui Turskiui.
Birželį 100 metų sukako Stalgėnų gyvenvietei, o rugsėjį paminėtas Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčios konsekracijos šimtmetis.
Savo energija žavintis, gyvenimu nesiskundžiantis ir pozityvumu užkrečiantis stalgėniškis Vladas Lubys artimųjų apsuptyje balandį atšventė gražų 90 metų jubiliejų.
Gruodį paminėtas Mažųjų brolių kapucinų ordino atsiradimo Lietuvos istorijoje devyniasdešimtmetis. Ne kur kitur, o Plungės rajone, Macenių kaime (dabar – „Saulės“ gimnazijos teritorija), 1928 metais pastatytas vienuolynas, kuriame įsikūrė pirmieji mūsų šalyje kapucinai.
Lapkritį Žemaičių dailės muziejuje paminėtas dainininkės, tarptautinių konkursų laureatės, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatės, Plungės garbės pilietės Giedrės Kaukaitės 50 metų kūrybinės veiklos jubiliejus.
30 metų įkūrimo ar veiklos metines pernai šventė Plungės neįgaliųjų draugija, Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos Dailės skyrius, Plungės Sąjūdis, Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „Gondinga“.
Gruodį Rietavo savivaldybės Daugėdų kaimo bendruomenė minėjo 15 metų sukaktį.
Patį kukliausią jubiliejų pernai atšventė Rietavo savivaldybės kultūros centro merginų šokių kolektyvas „Šarkelės“. Jos prieš visus kitus jubiliatus – dar kūdikėliai: paminėjo penkerių metų veiklos sukaktį.
Tradiciškai metų pabaigoje surengiama asmeninius jubiliejus švenčiančių Plungės rajono tautodailininkų kūrybos paroda. 2018-aisiais jų „užderėjo“ tikrai nemažai: Vytas Jaugėla (80 metų), Vytautas Bružas (60 metų), Rimantas Laima (60 metų), Artūras Platakis (45 metai), Vaida Dapkutė (45 metai), Sofija Grigaitienė (75 metai), Dainora Gedvilienė (55 metai), Eglė Vagnorienė (50 metų), Vilma Rečkauskienė (60 metų), Rasa Žalūdienė (50 metų), Juozas Kazragis (55 metai), Stefanija Montvydienė (90 metų), Margarita Mickevičienė (60 metų).
Ilgiausių metų visiems sukaktuvininkams!
Metų jaunavedžiai
Vasario mėnesį plungiškiai Zofija ir Antanas Butkai šventė ne bet kokias, o deimantines vestuves. Sutuoktiniai kartu nugyveno 60 metų ir iki pat šiol yra įsitikinę, kad jų santuoka – savotiškas Aukso puodo laimėjimas.
Geležines – 65 metų bendro gyvenimo – vestuves atšventė Plungės miesto gyventojai Jadvyga ir Petras Narbutai.
Plungiškiams nenusileido rietaviškiai Aniceta ir Petras Viržintai, pernai spalį atšventę geležines vestuves.
Metų remontas
Po ilgos pertraukos vasario mėnesį pajudėjo Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos namų remonto darbai. Tiesa, tvarkyti pradėtas tik cokolinis aukštas, bet, kaip sakoma, gera pradžia – pusė darbo.
Metų direktoriai
Rugpjūtį po metų laukimo prie Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos vairo stojo nuolatinė direktorė – rietaviškė Inga Litvinienė.
Rugsėjį konkursą Plungės Senamiesčio mokyklos direktoriaus vietai užimti laimėjo iki tol Šateikių pagrindinei mokyklai vadovavęs Paulius Zakalskis.
Metų pavyzdys
Sunku patikėti, bet laikinai direktoriaus pareigas Šateikių pagrindinėje mokykloje einanti Platelių daugiafunkcio centro direktorė Asta Plataunienė nenutylėjo ir pranešė policijai apie keturis galbūt nuo narkotinių medžiagų apsvaigusius mokinius. „Rimtų dalykų nereikia slėpti“, – sakė kalbinta vadovė.
Metų afera
Lapkričio mėnesį į policiją kreipėsi 1956 metais gimusi kuliškė. Moteris nurodė, kad nuo rugsėjo mėnesio bendraujant telefonu ir internetu su „Vortex-finance“ svetainės atstovais iš jos buvo išviliota 30 000 eurų. Greitai praturtėti norėjusi moteris gavo skaudžią pamoką.

Metų svečiai
Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje sausį apsilankė Lenkijos ambasados Lietuvoje ambasadoriaus pavaduotojas Grzegorzas Poznanskis ir antrasis sekretorius Dawidas Tomaszewskis.
Kovą Plungėje viešėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Balandį į Plungę užsuko sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Be to, kad lankėsi ligoninėje, Visuomenės sveikatos biure, Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje ir šeimos klinikoje „Inesa“, jis dalyvavo priklausomybių mažinimo mokymuose, kursus išklausiusiems žmonėms įteikė pažymėjimus.
Gegužę Plungės rajone apsilankė ekspremjeras, Seimo narys Algirdas Butkevičius, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Sulaukta ir kasmetinio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų ir Kauno klinikų gydytojų vizito.
Birželį Plungėje viešėjo žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.
Rugsėjo pabaigoje Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui skirto paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo tuometinė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
Spalį rietaviškiai sulaukė europarlamentaro Bronio Ropės vizito.
Metų nekviesti svečiai
Spalio mėnesį po Paukštakių seniūniją bastėsi vilkas. Negana to, pilkis sudraskė avį. O į Žlibinų seniūnijos Saušilio kaimą užsukę šernai iškniso visą J. S. priklausančią sodybą: aplink gyvenamojo namo pamatus, ūkinius pastatus. Galima pajuokauti: knysliai galėjo ateiti pavasarį ir taip padėti šeimininkei įdirbti žemę.
Ne linksma gruodį buvo ir Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Gegrėnų ir Virkšų kaimų gyventojams, kai į jų kiemus užsukdavo vilkas. Nekviestas svečias žmonių visai nebijojo ir pasišalindavo tik vejamas.
Matyt, ne veltui juokaujama, kad nelaukti svečiai – geriausi iš nugaros.
Metų apdovanojimai
Sausį tarptautinės turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodos „Adventur“ atidarymo ceremonijoje turizmo „Oskaru“ apdovanota šalia Platelių ežero įsikūrusi kaimo turizmo sodyba „Pas tėvukus“. Joje šeimininkauja Marijona Striaukienė su dukra Jurgita Krištopaitiene.
Kovą Plungės viešoji biblioteka įvertinta tarptautiniu mastu. Ji pelnė EIFL pasaulio viešųjų bibliotekų inovacijų apdovanojimą už projektą „Plungės išmanusis parkas“. O į Žemaitijos nacionalinį parką „atplasnojo“ „Aukso paukštė“: aukščiausią meno mėgėjų kolektyvams skiriamą apdovanojimą gavo folkloro ansamblis „Platelē“.
Tarptautinės teatro dienos proga Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Lietuvos mėgėjų teatrų asociacija įteikia prestižinius respublikinius apdovanojimus „Tegyvuoja teatras“. Iš devynių apdovanojimų kategorijų trijose buvo nominuoti Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ vadovai Sigita ir Romas Matuliai. Plungiškiams įteikti du „Tegyvuoja teatras“ diplomai – už geriausiai vykdomą kultūrinės edukacijos projektą „Atviras teatras 24“ ir „Ryškiausi teatro režisieriai“. Laureato diplomas ir statulėlė režisieriams atiteko už geriausią vaikišką spektaklį, sukurtą interpretuojant užsienio autorių dramaturgiją.
Kovą teikiant Auksinius scenos kryžius jaunojo menininko kategorijoje laimėtoja paskelbta Plungėje gimusi Aušra Krasauskaitė.
Kūno kultūros ir sporto departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės už baidarių ir kanojų irklavimo sporto plėtotę ir 65 metų sukakties proga padėkos medaliu „Gratitudo“ apdovanotas plungiškis Edmundas Gelčinskas. Toks pat medalis už futbolo sporto plėtotę ir 70 metų sukakties proga 2018-ųjų pabaigoje įteiktas Romaldui Kerpai, taip pat plungiškiui.
Rugsėjį prezidentūroje Žuvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už išgelbėtas trys žydaites apdovanoti alsėdiškiai Emilija ir Pranas Kareivos. Tiesa, pora jau iškeliavusi amžinybėn, tad apdovanojimą atsiėmė jų dukra Vanda.
Lapkritį Rietavo savivaldybės vadovas Antanas Černeckis iš merų forumo grįžo su apdovanojimu už gerąją konsultavimosi su gyventojais patirtį.
Metų pagerbimas
Vasario 16-ąją Žemaičių dailės muziejuje pagerbta sumaniai pusę amžiaus slėpta pirmoji mūsų rajone išlikusi nepriklausomos Lietuvos laikotarpio trispalvė. Rietavo valsčiaus savanoriams, gynusiems Lietuvos nepriklausomybę 1919–1920 metais, pagerbti buvo atidengta atminimo lenta.
Balandį Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai paminėti skirtame renginyje įteikti apdovanojimai už reikšmingus darbus kultūros paveldo srityje. Įvertinimo sulaukė ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Plungės 1-osios vidurinės mokyklos (dabar – Akademiko Adolfo Jucio progimnazija) 1968-ųjų laidos abiturientai ėmėsi iniciatyvos ir Plungėje ant Vytauto gatvės 22-ojo namo atidengė atminimo lentą, skirtą ten gyvenusiems mokytojams pagerbti.
Metų nelaimės
Kovą netoli Nausodžio seniūnijos Vieštovėnų kaimo susidūrus automobiliams BMW 318 ir „Opel Vectra“ žuvo pastarojo garbaus amžiaus keleivis.
Birželį Babrungo seniūnijos Didvyčių kaime, kelio Skuodas–Plungė 46-ajame kilometre, staiga į važiuojamąją dalį išbėgus stirnai kaktomuša vienas į kitą rėžėsi automobiliai „Opel Vectra“ ir „VW Passat“. Per avariją gyvybės neteko pastarojoje mašinoje važiavęs dešimtmetis berniukas.
Tą patį mėnesį automagistralės Šiauliai–Palanga 105-ajame kilometre, ties Šateikių seniūnijos Narvaišiu kaimu, susidūrė „Volvo 40“ ir „Audi A4“. Žuvo „Volvo“ vairavęs šateikiškis tautodailininkas (g. 1956 m.).
Vidurvasarį Platelių ežeras pasiglemžė 1989 metais gimusio telšiškio gyvybę.
Rugpjūtį Rietavo savivaldybės Giliogirio kaime dvimetis jautis subadė jį prižiūrėjusį vyrą.
Tą patį mėnesį apvirtus traktoriui Platelių miestelyje žuvo 17 metų vaikinas.
Spalį Plungėje, viename iš Vytauto gatvės namų, sprogo susikaupusios gamtinės dujos. Sunkiai buvo sužaloti du vyrai ir moteris. Apdegė ir septynmetė mergaitė. Neilgai trukus nuo patirtų nudegimų mirė moteris ir vienas vyras.
Lapkričio pradžioje Babrungo seniūnijos Berenių kaime esančioje pirtyje be gyvybės ženklų aptiktas 2002 metais gimęs jaunuolis. Nors atvykę medikai širdį buvo „užvedę“, tačiau ligoninėje šešiolikmečio gyvybė užgeso. Įtariama, kad jaunuolis mirė perdozavęs narkotinių medžiagų.
Metų pasiekimai
Birželio mėnesį jaunasis medžio drožėjas Aurimas Jurgaitis į Plungę parvežė Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamo Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ pagrindinį prizą.
Parodoje-konkurse „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ geriausiu skulptoriumi išrinktas plungiškis Evaldas Kleinauskis, geriausia tapytoja – kalvariškė gimnazistė Erika Sabaliauskaitė.
Metų naujokai
Pernai „užderėjo“ ne tik sukaktuvininkų, apie kuriuos rašėme praėjusiame numeryje, bet ir naujų lyderių.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Plungės skyriaus susirinkime vienbalsiai išrinktas naujas skyriaus vadovas – buvęs smulkiojo ir vidutinio verslo asociacijos „Plungės verslas“ pirmininkas Edmundas Samulionis. Darbo partijos Plungės skyriaus pirmininku tapo Vytautas Mazrimas, o Lietuvos socialdemokratų partijos Plungės skyriaus pirmininku – Tadas Šetkauskis. Neseniai įkurtos Lietuvos socialdemokratų darbo partijos Plungės miesto skyriaus pirmininku išrinktas Saulius Arlauskas.
Visuomeniniam rinkimų komitetui „Plungės kraštas“ atstovavęs Julius Nekrašas tapo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nariu, o liberalams priklausanti Gina Drackienė užėmė Plungės rajono savivaldybės tarybos nario mandato atsisakiusio kito liberalo Petro Beinoro vietą.
Birželio mėnesį Plungės ROTARY klubo prezidentu išrinktas verslininkas Egidijus Rapalis. Šios organizacijos gretas papildė naujas narys – Plungės miesto seniūnas Gintaras Domarkas.
Plungės rajono policijos komisariato pareigūno Raimondo Aponkaus kolege ir partnere taps springerspanielių veislės kalytė Mėta. Po mokymų ji pakeis devynerius metus sąžiningai tarnavusį tarnybinį šunį Jorge.
Metų akibrokštas
Tikra ironija: vieną mėnesį pagerbiamas, kitą jau tikrinamas. Taip atsitiko Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktoriui V. Rutkauskui. Į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) akiratį rietaviškis papuolė dėl to, kad tiesiogiai vadovavo muziejuje dirbantiems savo vaikams. VTEK reikalą tirti pavedė vietos valdžiai. Čia sudaryta komisija nusprendė, kad V. Rutkauskas nusižengė tarnybinės etikos reikalavimams.
Spalio mėnesio Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje kai kurių politikų laukė staigmenėlė – Savivaldybės vadovo Audriaus Klišonio siūlymas patvirtinti trečio mero patarėjo pareigybę. Tačiau opozicijos lyderei Astai Beierle Eigirdienei priminus, jog pats A. Klišonis kažkada vos neinicijavo, kad merui patarinėtų tik vienas patarėjas, be to, prieš savivaldos rinkimus papildyti savo komandą būtų ne visai garbinga, siūlymo atsisakyta.
Metų pirmas kartas
Plungės bendruomeniniai šeimos namai metų pradžioje surengė neįprastas naminės duonos kepėjų varžytuves. Savo išskirtiniais kepiniais ir jų receptais dalijosi aštuonios dalyvės.
Baigiantis gegužei pirmą kartą Plungėje organizuota Olimpinė diena. Iš visų mokyklų, ikimokyklinių įstaigų susirinkę vaikai sportavo, iš arti stebėjo sporto šakų pristatymus, turėjo galimybę pabendrauti su olimpiniu čempionu Virgilijumi Alekna.
Per Plungės miesto šventę pirmą kartą vyko „Vikingų regata“. Į kovą įsitraukė net aštuonios komandos.
Lapkričio mėnesį Rietavo savivaldybės Tverų seniūnijos Labardžių kaime pirmą kartą organizuotas lapų grėbimo čempionatas. Jį laimėjo draugystė ir bendruomenės vienybė. Didysis prizas – švaresnė aplinka, gera nuotaika.
Metų padegimas
Birželį Šateikių kaime esančiose uždarosios akcinės bendrovės „Žalmedis“ medienos dirbtuvėse kilo gaisras. Liepsnų padaryta žala – apie 50 000 eurų. Vėliau pranešta, kad gaisro priežastis galėjo būti pašalinis ugnies šaltinis – padegimas.
Metų sulaikymas
Liepos mėnesį sučiupta narkotikus platinusi gauja. Tarp jų – ir ne kartą teistas plungiškis. Jį dar gegužę sulaikė Kalvarijos pasienio punkto teisėsaugininkai. Iš Vokietijos grįžtančio plungiškio bagaže rasta daugiau nei 17 kilogramų narkotinės medžiagos – kanapių.
Metų detektyvas
Liepą kelyje Mažeikiai–Plungė–Tauragė, ties Rietavu, šalia Komunalinio ūkio, aptiktas Šilalės rajone automobiliu partrenktos moters kūnas. Kaip jis atsidūrė Rietavo savivaldybėje, neaišku. Moterį partrenkęs vairuotojas sulaikytas.
Metų broliai
Rugsėjo mėnesį Žemaičių dailės muziejuje surengta tarptautinė konferencija, skirta pagerbti brolius Narutavičius: Gabrielių – pirmąjį Lenkijos prezidentą, ir Stanislovą – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą. Renginyje savo įžvalgomis dalijosi ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos istorikai. Tai bent buvo žemaičiai broliai – ir po 100 metų sugebėjo suvienyti lenkus ir lietuvius.
Metų tvarkingiausi
Rugsėjį Rietave švenčiant Mykolines konkurso „Metų ūkis 2018“ nugalėtoja paskelbta rietaviškė Loreta Pudžiuvelienė. Plungėje šio konkurso laimėtojai apdovanoti per lapkritį vykusią tradicinę žemdirbių šventę. Nominacija „Metų ūkis 2018“ atiteko Anicetai ir Marijui Kakčiams (Platelių sen.). Be jų, savo ūkiuose puikiai tvarkosi ir dar sodybas prižiūri Vilija ir Andrius Zaborskiai (Nausodžio sen.), Zinaida ir Marcelis Andruškos (Žlibinų sen.), Marija ir Virginijus Brezgiai (Babrungo sen.). Gražiausių kaimo sodybų šeimininkais praėjusiais metais pripažinti Aušra ir Juozas Panumiai (Šateikių sen.), Alma ir Vidmantas Jonikos (Žemaičių Kalvarijos sen.) ir Aniceta Ramanauskienė (Alsėdžių sen.).
Metų pirkinys
Po metų pertraukos iš trečio karto plungiškiams politikams pavyko susitarti, kad už 40 000 eurų Savivaldybė iš žemės ūkio bendrovės „Žlibinai“ pirks dalį pastato. Nuo šiol visas statinys priklausys Savivaldybei. Be jau įsikūrusio kultūros centro, ten prisiglausti turėtų ir seniūnija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Pelėda parašė:

    Šaunus straipsnis, viskas vienoje vietoje, lauksime tęsinio.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kaip didžiausios vertybės linkėjo taikos (2)

Neseniai likimas nuvedė į Sakartvelą (tiesa, pats ekskursijos gidas savo šalį labiau buvo linkęs vadinti Gruzija). […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate Prezidento rinkimų I turo ir dviejų referendumų rezultatus?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas