Apie chemiją ir… ežerus

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2018-03-09

Su kuo Jums asocijuojasi žodis „chemija“? Asmeniškai man tai kažkas labai nenatūralaus. Todėl kai akys, klaidžiojančios interneto portale www.delfi.lt, užkliuvo už straipsnio, kuriame kalbama apie Aplinkos ministerijos planus imtis ežerų valymo cheminiu būdu, suklusau: negi tokia galimybė tikrai svarstoma? Tuo labiau kad siūlymas „išplaukia“ iš tos pusės, kuri su nenatūraliais dalykais kaip ir nelabai dera – Aplinkos ministerija!
Pasirodo, tikrai. Kolegos žurnalistai išsiaiškino, kad minėtoji ministerija neatsisako planų išbandyti ežerų dumble esančio fosforo cheminį „surišimą“. Esą toks šių vandens telkinių valymas turėtų būti labai efektyvus ir šis būdas net labai priimtinas, nes pranašumų nesuskaičiuosi, o nauda milžiniška – ženkliai pagerinama ežero vandens būklė. O ir norimas rezultatas gaunamas greičiau nei vargstant ligi šiol mums žinomu – mechaniniu – būdu. Kažkodėl tuo suabejojau. Kaip vėliau supratau, ne man vienai chemija ir ežerai tarpusavyje niekaip nedera.
„Cheminis“ sumanymas dėl ežerų valymo Aplinkos ministerijos koridoriuose – jokia naujiena. Prieš gerus porą metų apie tai jau buvo kalbėta ir gana garsiai, netgi sulaukta rimto pasipriešinimo tokiai aplinkosauginei vandenų švarinimo „akcijai“. Tąkart ne vienas mokslininkas, nevyriausybinių organizacijų atstovai pasmerkė ministerijos reklamuojamą cheminio ežerų valymo technologiją. Gamtos mylėtojai, žalieji apskritai ėmėsi už galvų, išgirdę apie tokius ketinimus: rašytos rezoliucijos, įvairūs kreipimaisi net dėl galimų korupcijos apraiškų įgyvendinant projektą.
Diskusijos šia tema pritilo, bet, kaip paaiškėjo, tik laikinai. Šiandien moderniosios technologijos vėl prisimintos ir idėja pilti į mūsų ežerus chemiją gyva: iš pradžių norima eksperimentą atlikti viename ežere, o jei pasiseks ir naujas vandens telkinių valymo būdas pasiteisins, bus imtasi ir platesnės veiklos. Tik šįkart apie tai kalbėtis su visuomene, kaip suprantu, nelabai norima – kritikos, išsakytos Aplinkos ministerijai prieš kurį laiką, yra daugiau, nei reikia.
Na, gerai, sakykim, tie ministerijos siūlomi cheminiai preparatai tikrai padarys vandens telkinį švaresnį, tačiau kokia kaina? Kas vykstant valymo procesui atsitiks ežero žuvims, ar jos nebus užterštos – jei apskritai išgyvens – ir toliau tinkamos maistui, ar pats ežeras išliks draugiškas žmonėms ir jame bus saugu maudytis, ar nenukentės gruntiniai vandenys? Juk teigiama, kad po cheminės invazijos ežeruose gali sumažėti maisto žuvims, o ir žuvų uždusimo galimybė labai reali, nes cheminiai preparatai gali trukdyti joms pasisavinti deguonį…
Niekada nebuvau iš tų, kurie pernelyg sureikšmina gamtos mylėtojų, žaliųjų kovas už gamtos saugojimą, tačiau šįkart kažkaip susimąsčiau ir netgi pasidžiaugiau, kad mūsų Platelių ežeras laikomas vienu švariausiu Lietuvoje. Tikrai nesinorėtų, kad jo vandenis praskiestų nors ir patys moderniausi technologiniai preparatai. Chemija lieka chemija, sutinkat?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Nesutinku! (0)

Šiuo metu į mūsų redakciją kone kiekvieną dieną užsuka prenumeratos loterijos laimėtojai. Džiugu bendrauti su šiais […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kovo 3-iąją rinksime vietos valdžią. Ar jau žinote, už kurią partiją ir kandidatą eiti mero pareigas balsuosite?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas