Bukantėje čiulba varnėnai

Parašė:  2009-05-29

Bukantės kaimas, esantis Plungės rajono Šateikių seniūnijoje, Lietuvoje ir toliau žinomas kaip rašytojos Žemaitės (Julija Beniuševičiūtė – Žymantienė,1845-1921) tėviškė. Jos gimtajame name, buvusiame grafų Pliaterių palivarke, nuo 1965-ųjų veikia memorialinis muziejus.
Gražiame kraštovaizdyje išsaugotame viensėdyje, vieninteliame išlikusiame dvarelio pastate – rašytojos gimtajame name, įrengta ekspozicija pasakoja apie rašytojos gyvenimą ir kūrybą. Eksponuojami etnografiniai-istoriniai daiktai, knygos, leidiniai, fotografijos. Čia rengiami rašytojos gimtadienių minėjimai, susitikimai su rašytojais, žymiais kraštiečiais. 2005-aisiais čia vyko Žemaičių akademijos vasaros konferencija, 2008-ųjų liepą vestuves atšventė iš Čikagos atvykę Žemaitės proprovaikaitis Joseph Algirdas Morkūnas su žmona Vida…
Daugiausia svečių, mokinių su mokytojais ekskursijų užsuka gegužę ir birželį, pasak muziejininkės Laimutės Arlauskienės, per patį gamtos žydėjimą, kai daugiau negu 200 metų turinčiame kleve ir kituose medžiuose čiulba varnėnai. O per visą turistinį sezoną, nuo gegužės iki spalio, apsilanko daugiau negu 1 000 besidominčiųjų krašto istorija. Pavienių keliautojų atvyksta iki pat vėlyvo rudens.
Atvykusieji iš kitų Lietuvos vietovių, o ypač ne žemaičiai, čia atranda ir dar vieną vertybę – išgirsta Laimutės gryną žemaičių dounininkų tarmę.
Laimutė sako, kad taip kalbėtis su svečiais jai lengva ir malonu. O nesuprantantiesiems „išverčia“ į bendrinę kalbą.
Laimutė ne tik atvykusiesiems į muziejų pasakoja apie Žemaitę, vietinių žmonių iš kartos į kartą perduodamus prisiminimus apie šią rašytoją, bet su šeima jau 13 metų puoselėja ir autentišką sodybos aplinką. Ne paslaptis, iki šiol muziejui prižiūrėti tenkančių lėšų nepakako net būtinam remontui, ne tik paminklosaugininkų puoselėtiems planams atstatyti buvusius dvarelio pastatus – svirną, tvartą. Įtraukus Bukantės dvarelio restauravimą į Plungės rajono plėtros strateginį planą, siekiant įsisavinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, atsirado galimybė 2010 metais pradėti muziejaus, vadinto ponų namu, restauravimą ir kitų pastatų atstatymą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kad laikraštis – lyg apeiga (2)

Ak, tie ieškojimai… To, kas nauja, nepatirta, nepažįstama, arba to, kas labiau ar labiausiai – prasminga, […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Dabar Plungės šilumos tinklų įkainis už šildymą yra vienas didžiausių Lietuvoje, bet žadama, kad gruodį jis mažės. Kaip reaguojate į artėjantį šildymo sezoną ir kainas?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas