Geriausi žemaičių tarmės puoselėtojai – Plungėje ir Rietave

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2014-12-05

Prieš kurį laiką Skuode, Bartuvos progimnazijoje, vyko regioninis konkursas „Skaitymai žemaitiškai“, skirtas Simono Daukanto 221-osioms gimimo metinėms paminėti. Ne pirmus metus jame dalyvauja ir geriausiai žemaitišką žodį įvaldę plungiškiai bei rietaviškiai. Nebuvo nė karto, kad mūsų skaitovai iš konkurso neparsivežtų apdovanojimų. Tad ir šie metai – ne išimtis. Plungės atstovai skynė laurus, puošėsi sidabro ir bronzos medaliais.
„Skaitymų žemaitiškai“ tikslas – skatinti žemaičių tarmės vartojimą, puoselėti jos autentiškumą ir tautinį identitetą tarp augančios kartos. Panašu, kad tikslas pasiektas ir net su kaupu. Kasmet į atrankinius turus tiek Plungėje, tiek Rietave susirenka vis didesnis būrys skaitovų, norinčių ir mokančių vaizdingai žemaitiškai perteikti kūrinį. Galima tik pasidžiaugti, kad konkursui aktyviausiai ruošiasi ikimokyklinių įstaigų auklėtiniai ir 5–9 klasių mokiniai. Plungėje į atrankinį turą atvyko net 30 savo tarmės puoselėtojų. Įveikę jaudulį, aplenkę konkurentus ir pelnę komisijos palaikymą, 14 iš jų dalyvavo regioniniame konkurse.
Stoti prieš nepažįstamus žmones, klausyti, kaip kitų rajonų atstovai, rodos, nepriekaištingai pasakoja, deklamuoja žemaitiškai, visada nedrąsu. Bet tai tęsiasi vos keletą sekundžių, o paskui viskas eina lyg iš pypkės. Tai ir parodė mūsų rajono mažiausieji skaitovai. Priešmokyklinio amžiaus grupėje Plungės lopšelio-darželio „Rūtelė“ šešiametė auklėtinė Paula Bertašiūtė pelnė trečiąją vietą. Mergaitė drąsiai paporino liaudies pasakojimą „Kāp vaikis jiestė nemuokiejė“. Ją konkursui paruošė mokytoja Loreta Buivydienė. Nors iki prizinės vietos šiek tiek ir trūko, komisijos padėkos nusipelnė Plungės lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtinis šešerių metų Deivydas Kazlauskas. Jaunasis skaitovas žiūrovams ir komisijai pasekė jį paruošusios meninio ugdymo mokytojos Janinos Norkevičienės perdarytą sakmę „Nukalta saulė“.
Pradinių klasių mokinių kategorijoje iki prizinės vietos visai nedaug pritrūko Stanelių pagrindinės mokyklos trečiokui Juozui Varapnickiui. Berniukui už padeklamuotą Leono Rimeikio eilėraštį „Kumet dā bovuom mažė pīpliokā“ komisija skyrė ketvirtąją vietą (mokytoja Vilija Bertašienė).
Skuode komisija atskirai vertino pavienius skaitovus ir kompozicijas (du ir daugiau skaitovų). Taigi priešmokyklinėje ir pradinių klasių grupėje už kompozicijas plungiškiams taip pat atiteko prizinės vietos. Ikimokyklinukų grupėje antroji vieta skirta Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“ duetui. Gabrielius Pečiulis ir Emilijus Broneika komisiją nustebino ne tik liaudies kūrybos motyvais parengtu pasižodžiavimu, bet ir šmaikščiai paporinę lietuvių liaudies pasaką „Viežīs ė varna“. Berniukus paruošė priešmokyklinio ugdymo pedagogės Vida Vaitkuvienė ir Vilija Butkuvienė.
Na, o pradinių klasių grupėje aplodismentų ir pagyrų nusipelnė Plungės Senamiesčio mokyklos 4c klasės mokinės Gerda Jankauskaitė ir Liepa Žebrauskytė. Atrankiniame ture mergaitės, paskaičiusios Sigitos Matulienės kūrinį „Velnė muonā“, iš komisijos sulaukė aukščiausio įvertinimo. Skuode už tą patį kūrinį joms skirta trečioji vieta. Jaunąsias skaitoves paruošė mokytoja Regina Gusčienė.
Vyresniųjų klasių grupėje Plungės ir Rietavo skaitovams taip pat sekėsi nušluostyti nosį savo konkurentams. 5–9 klasių grupėje sidabro apdovanojimas atiteko šeštokei Emai Paulauskaitei iš Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos. Mergaitė konkursui pasirinko Simono Daukanto užrašytą žemaičių sakmę „Ėlganuosė, stuoralūpė, platsobėnė“ (mokytoja Laura Rojūtė).
10–12 klasių grupėje trečiąją vietą užėmė Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos vienuoliktokas Simas Aleksandravičius. Na, o specialią Skuodo bibliotekos įsteigtą nominaciją parsivežė Šateikių pagrindinės mokyklos dešimtokė Silvija Puplauskaitė. Mergina sužavėjo skuodiškius įtikinamai paporinusi Aurelijos Norvilienės kūrinį „Kāp kaima mergelka ėštekiejė“ (mokytoja Lida Puidokienė).
Vertindama vyresnių klasių mokinių kompozicijas, komisija beveik visus laurus atidavė Plungės rajono skaitovams. Pirmosios vietos laimėtojomis pripažintos Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos aštuntokės Raminta Narmontaitė ir Viktorija Bekėžaitė – pagal liaudies kūrybos motyvus ir išmonę „Pasirokāva“ (mokytoja Rineta Raudienė). Antroji vieta komisijos sprendimu atiteko Nausodžio pagrindinės mokyklos devintoko Karolio Valančiaus ir dešimtokės Redos Šarkauskaitės duetui. Jie padeklamavo Vaclovo Ruikos eilėraštį „Aple mergelės ė vaikius“. Konkursui jaunuolius paruošė mokytoja Genovaitė Matevičiūtė.
Patys mažiausieji ir mokyklinio amžiaus skaitovai prizinėmis vietomis dalijosi ir su atvykusiaisiais iš kitų rajonų, o suaugusiųjų grupėje to nebuvo. Visus prizus „susišlavė“ plungiškiai ir rietaviškiai.
Pirmąją vietą be diskusijų komisija atidavė šateikiškei Aleksandrai Mikutienei, paporinusiai lietuvių liaudies pasakojimą apie „pliuotkarka“.
Rietaviškei Nijolei Dovidauskienei komisija skyrė antrąją vietą, o trečiąjį prizą išsivežė kapsūdiškė Stefanija Petreikienė, perskaičiusi savos kūrybos eilėraščius „Mōna gīvenėms“, „Kėtuoks kars“ ir „Bolvākasis arba malda žemē“.
„Tautos kalboje yra išdėta visa jos prigimtis – istorija, būdo ypatybės, siela, dvasia“, – yra sakęs kalbininkas Jonas Jablonskis. Panašu, kad Žemaitijoje tos būdo ypatybės kasmet atskleidžiamos vis aktyviau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. ist parašė:

    dounininkai yra kuršiai,o tikri žemaičiai tai dunininkai. neklastokit istorijos.

  2. Jamir parašė:

    That’s a smart way of thkiinng about it.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Ir man ne vis tiek (0)

Atvertėme naujų metų kalendorių. Norisi tikėti, kad visi sunkumai liko praeityje, kad gyvensime geriau. Tačiau, o, […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai – šeimos šventės, kai parvyksta daug emigrantų. Kokią jie mato dabartinę Lietuvą? Ar ketina bent kada nors grįžti?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas