Į pagalbą sparnuočiams

Parašė: Gitana SIDABRIENĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė 2017-03-14

Pavasarinė didžiosios zylės giesmė primena mums, kad laikas pasirūpinti inkilais. Juk neilgai trukus ir šalyje žiemoję giesmininkai, ir tie, kurie sugrįžo iš šiltųjų kraštų, ieškos tinkamų lizdui sukti vietų. Todėl suskubkime sumeistrauti ir pakabinti inkilėlį zylei, musinukei, varnėnui ar kitam paukščiui, nevengiančiam perėti žmogaus sukurtame būste. Tai padeda sparnuočiams įsikurti ten, kur trūksta natūralių perėjimo vietų, uoksinių medžių.
Inkilų yra įvairių konstrukcijų, matmenų ir tipų. Bet geras inkilas tas, kuriame paukštis gali išperėti sveiką ir gausią jauniklių vadą. Jis turi būti tvirtas, saugus, apsaugotas nuo plėšrūnų ir išlikti toks, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
Populiariausi yra uoksiniai ir lentiniai inkilai. Uoksinius inkilus geriausia gaminti iš lapuočių medžių rąstelių su išpuvusia šerdimi, nors tinka ir sveikų sausų drebulių, liepų, juodalksnių ir kitokių medžių rąsteliai, bet tada teks įdėti daugiau triūso skobiant jų vidų. Lentinio inkilo gamybai geriausiai tinka 1,5–2,5 cm storio sausos neobliuotos lentos.
Norint, kad inkilas greitai nesupūtų ir neiškristų jo dugnas, pastarasis kalamas ne iš apačios, kaip dažnai daroma, bet įleidžiamas į vidų. Dar viena svarbi detalė – visi inkilai, skirti smulkiesiems uoksiniams paukščiams, turi būti atidaromi, kad rudenį juos būtų galima išvalyti. Paprasčiausias sprendimas – padaryti atidaromą stogelį, bet tokios konstrukcijos, kad jį galėtumėte atidaryti tik patys, bet ne vėjas ar plėšrūnas (pvz., kiaunė).
Nepamirškite, kad inkilus reikia ir prižiūrėti. Todėl patikrinkite jau pakabintus inkilus, jei to nepadarėte rudenį. Dauguma paukščių, išskyrus varnėnus, jų nevalo. Jie kasmet krauna naują lizdą ant senojo. Todėl inkilas neišvengiamai prisipildo lizdui suneštų medžiagų (samanų, sausų žolių, lapų, žievės atplaišų dalių ir t. t.) iki pat landos ir paukščiams perėti tampa netinkamas. Nevalomame inkile prisiveisia ir parazitų. Švarinant reikia pašalinti seną lizdo medžiagą, gerai nuvalyti vidines sieneles. Valydami inkilą taip pat įsitikinkite, kad jis bus saugus sparnuočiams perėti ir šiemet: jame nėra plyšių, neįskilęs, visos jo dalys tvirtos, landa neišplatinta genių. Sutvarkytą inkilą beliks tik saugiai pakabinti pasirinktoje vietoje ir laukti giesmininkų.
Lentelėje pateikti vieni iš dažniausiai gaminamų inkilų rekomenduojami matmenys. Lietuvos ornitologų draugijos interneto svetainėje (http://www.birdlife.lt/inkilai) rasite ir kitiems paukščiams (pelėdoms, dančiasnapiams, klykuolėms, čiurliams ir t. t.) gaminamų inkilų matmenis, brėžinius, kitą naudingą informaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Šiandieninė etninės kultūros ir tradicijų svarba (0)

Etninė kultūra yra ne tik liaudies šokiai, dainos, pasakos, tautinis kostiumas, folkloro ansambliai, žaidimai, tautosaka, liaudies […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar Jus domina XXI pasaulio futbolo čempionatas?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas