Joninės atšvęstos su gera nuotaika

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2018-07-02

Vasaros saulėgrįžos – Joninių – šventė visada dovanoja puikią nuotaiką. Jos negadina net nusistovėjusi pastarųjų metų „tradicija“, kai per šią išskirtinę dieną vis sulaukiame lietaus. Ne išimtis ir šie metai. Joninės buvo šlapios, tačiau tai Jonams ir Janinoms bei visiems kitiems šventės dalyviams gero ūpo nesumažino.
Staneliai, Varkaliai, Juodeikiai, Vieštovėnai, Narvaišiai, aišku, Plateliai… Čia degė Joninių laužai, buvo puošiamasi žolynų vainikais, linksminamasi iki paryčių.
Joninės – viena svarbiausių vasaros švenčių, turinti išskirtines tradicijas. Norintiems patirti, kaip trumpiausia metų naktis buvo pasitinkama mūsų protėvių, visada verta užsukti į Platelius. Čia ši šventė kaip niekur kitur stengiasi išlaikyti tas tikrąsias vasaros saulėgrįžos tradicijas, kurios ir padaro ją savitą, su vien tik jai būdingais akcentais. Taigi Joninės Plateliuose kvietė visus rinktis prie tenykščio ežero. Atėjusieji buvo pasitikti prie berželio vartų, simboliškai skiriančių pasaulietiškąjį ir sakralųjį pasaulius – įėjęs pro juos tampi tikru šventės dalyviu.
Pasirinkusieji Jonines švęsti Plateliuose galėjo dalyvauti ir kitose apeigose. Tai – žoliavimas ir kupoliavimas, ateities spėjimas iš surinktų žolynų, vainikų pynimas, medžių lankymas, aukuro ir Joninių laužo uždegimas, kur ugnis – sveikatos ir šeiminės laimės simbolis, todėl šokinėjimas per laužą – bandymas užsitikrinti sau laimę. O kur dar vainikėlių plukdymas, prausimasis ryto rasa ir tekančios saulės sutiktuvės! Aišku, prieš tai iki vėlumos linksmintasi skambant liaudies muzikai, žaisti įvairūs žaidimai. Gerą nuotaiką kūrė Platelių folkloro ansamblis „Platele“, svečiai iš Mažeikių – liaudies dainų ir šokių kolektyvai „Alksna“ ir „Alksniokā“.
Nė kiek ne mažiau linksma buvo ir kitame Plungės rajono krašte – Juodeikiuose. Joninės čia taip pat labai laukiamos ir švenčiamos kiekvienais metais. Ši šventė tampa proga į gimtą kaimą sukviesti išvykusį jaunimą – įprastai tada stengiamasi sugrįžti aplankyti čia likusių artimųjų.
Juodeikių ir Vieštovėnų kaimų bendruomenės „Šilupis“ inicijuota Joninių šventė šiemet vyko Valentinos ir Normanto Žeimių sodyboje. Čia vėlgi žmonės susirinkę pynė vainikus, žaidė žaidimus, šoko ir dainavo iki paryčių. Fitodizainerė Dalia Čiesnienė išradingai papuošė moteris iš žolynų darytais karoliais. Joninės tapo ir savotiška bendruomenės metinės ataskaitos švente: kalbėta apie „Šilupio“ nuveiktus darbus, parodytas dėmesys jubiliatams, jiems įteiktos dovanos. Nė vienas šventės Juodeikiuose dalyvis neliko ir alkanas: medžiotojų būrelio vyrai su žmonomis susirinkusiuosius vaišino gurmaniškais ant laužo virtais ir keptais, taip pat vytintais patiekalais.
Staneliuose Joninių laužai ryškiai neliepsnojo – dėl užklupusio lietaus teko keisti renginio vietą ir persikelti į uždaras patalpas, tačiau tai nuotaikos nesugadino. Staneliškiai pynė vainikus, žaidė žaidimus, o ir linksmai patrypti nepraleista progos: svečiuose sulaukta Telšių kultūros centro kapelos „Spigėns“, kuri ne tik muzikavo, bet ir linksmai pašokti kvietė susirinkusiuosius. Kaip ir dera per Jonines, ypatingas dėmesys skirtas vietos Jonams ir Janinoms. Visi ragavo ir gyrė šeimininkų ant laužo virtą košę. Joninės įskaitytos!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kai pakyla temperatūra (0)

Panašu, kad pavasaris įgauna pagreitį – lauko termometrai fiksuoja vis aukščiau kylančius laipsnius. Malonu… Jei kalbėsime […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate situaciją Plungės r. savivaldybėje, kai po 2-ojo rinkimų turo meru tapo liberalas, o į valdančiąją koaliciją Liberalų sąjūdis neįeina?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas