Jubiliatų darbuose – paprastumas, nuoširdumas ir gyvenimo patirtis

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2014-12-19

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus plungiškiai liaudies meno meistrai turi gražią tradiciją: baigiantis metams susirenka draugėn, prisimena išėjusiuosius anapilin, aptaria nuveiktus darbus, pasveikina jubiliejų švenčiančius bendraminčius. Tad gruodžio 12-ąją liaudies menininkai ir rinkosi į Plungės kultūros centrą, kad įvertintų kolegų sukaktuvininkų kūrybą, pasidžiaugtų jų darbų paroda.
Tautodailininkų kuratorė Zafira Leilionienė pasidžiaugė, kad nepaisydami prasto oro į tradicinę liaudies meno kūrėjų jubiliatų parodą susirinko gausus būrys bendraminčių. Pasak kultūros centro darbuotojos, kaip metai sukasi ratu – būna pradžia ir pabaiga, taip ir žmogaus gyvenimas prasideda ir baigiasi. Tad 2014-ieji taip pat paženklinti skausmingais įvykiais. Tautodailininkų gretas amžiams paliko du kūrėjai. Eidamas 92-uosius metus amžinojo poilsio atgulė medžio meistras Jakovas Bunka. Šiemet 85-eri būtų sukakę ir kitai tautodailininkei – tapytojai Zuzanai Radvilavičienei. Išėjusieji anapilin pagerbti tylos minute.
Šiuo metu Tautodailininkų sąjungos Telšių skyrius Plungėje vienija 76 narius. Vieni jų tęsia savitą kūrybą, kiti puoselėja tradicijas ir žengia liaudiškojo meno kryptimi. „Manau, svarbiausia ne tai, ką žmogus kuria, o tai, kad jis kuria“, – kalbėjo kuratorė. Šiais metais savo darbus parodai pristatė septyni autoriai.
Z. Leilionienė, dirbdama ir bendraudama su tautodailininkais, apie kiekvieną jų gali pasakyti ne vieną gerą žodį. Taigi šiais metais parodoje puikavosi trapūs, stulbinamo kruopštumo reikalaujantys plungiškės Loretos Grigaitytės popieriaus karpiniai. Loreta – tautodailininkų šeimos palikuonė. Jubiliatės močiutė ir mama taip pat džiugina savo kūryba. L. Grigaitytei šiais metais sukako 45-eri.
Taikomosios dailės kūrinius parodai pristatė ir vos prieš trejus metus į Plungės tautodailininkų gretas įsitraukęs medžio meistras Vytautas Krikščiukas. Jam šiemet sueina 55-eri.
60-ąjį gimtadienį švenčia medžio meistras, skulptorius Virgilijus Vaičiūnas. Kaip juokavo Z. Leilionienė, šio jubiliato dėka Vydmantai (Kretingos r.) tapo Plungės prieigomis. V. Vaičiūnas gimė ir užaugo mūsų mieste, dirbo liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“, buvo architektu. Nors skulptorius gyvena Vydmantuose, nuo Plungės nenutolo, nes čia jo šeima, čia kūrybos pradžia.
Energijos užtaisu pavadinta ir kita jubiliatė, savo darbus atidavusi kolegų vertinimui, – tapytoja Adelė Černiauskienė. Jai sukako 65-eri. Apibūdindama tautodailininkę kaip energingą, Z. Leilionienė neklydo, nes A. Černiauskienė ne tik tapo neapsakomo grožio paveikslus, bet prieš penkerius metus „užsikrėtė“ ir audimo virusu – įstojo į audimo klubą.
Tokį pat jubiliejų švenčia dar viena tapytoja – Birutė Lukošienė. Jos kūrybos kraitėje – portretai, peizažai. Kūriniai spausdinami žurnale „Mūsų tautodailės metraštis“.
Kuratorė, kalbėdama apie 70 metų sukaktį švenčiantį Justiną Tirevičių, pabrėžė, jog tai žmogus, iš visos solenizantų grupės anksčiausiai įsiliejęs į tautodailininkų gretas (prieš 44 metus). Jubiliatas – medžio skulptorius, tęsiantis klasikinės tautodailės tradiciją.
Zita Stasiškienė tarp jubiliatų – vyriausia. Kaip sakė Z. Leilionienė, šios menininkės darbai puošia Plungės kultūros centrą. Z. Stasiškienė – ne tik tapytoja, keramikė, bet ir audėja.
„Jūsų parodos visada įspūdingos. Jos paženklintos gyvenimo patirtimi ir branda“, – į jubiliatus kreipėsi Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis džiaugėsi ne tik puikiais tautodailininkų kūriniais, bet ir tuo, kad šį grožį išvys tūkstančiai plungiškių, svečių. „Sveikatos, veržlumo – juk metai nieko nereiškia. Sulaukus jubiliejaus galima sakyti, kad pradedi dirbti iš naujo“, – kalbėjo direktorius.
Į parodą užsuko Seimo narys Jurgis Razma. „Jaučiu, kad Plungė – tautodailės centras. Tik Žemaitijos žemėje aptinkamas gebėjimas išugdyti talentus“, – tvirtino jis.
Savivaldybės tarybos narė Asta Beierle Eigirdienė tautodailininkams ne tik linkėjo sveikatos, stiprybės, įkvėpimo ir genialių minčių, bet ir džiaugėsi paroda, kuri dvelkia paprastumu ir nuoširdumu, kuri niūrią dieną pradžiugina spalvomis.
Žinoma, į parodos atidarymą susirinko ne tik liaudies menininkai sukaktuvininkai ir jų bendraminčiai, bet ir draugai, bendradarbiai, šeimos nariai.
Jubiliatai taip pat atsidėkojo Z. Leilionienei, R. Matuliui, o J. Tirevičius dar ir dainą sutraukė susirinkusiesiems.
Nušurmuliavo sveikinimai, bet liaudies meno kūrėjai neskubėjo į šiltus namus – juk, kaip teigė B. Lukošienė, kuratorės ir direktoriaus dėka jie kultūros centre jaučiasi kaip savo namuose. Dar ilgai šnekučiavosi, aptarinėjo parodą, diskutavo apie laukiančius darbus ruošiantis ataskaitinei tautodailininkų parodai pavasarį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Ir man ne vis tiek (0)

Atvertėme naujų metų kalendorių. Norisi tikėti, kad visi sunkumai liko praeityje, kad gyvensime geriau. Tačiau, o, […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai – šeimos šventės, kai parvyksta daug emigrantų. Kokią jie mato dabartinę Lietuvą? Ar ketina bent kada nors grįžti?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas