Kalėdaitis ant mūsų Kūčių stalo

Parašė:  2012-12-21

Neįsivaizduojame šventos Kūčių vakarienės be balto kalėdaičio ant stalo. Kalėdaitį vadiname įvairiai: „plotkelė“, „Dievo pyragas“, „Dievo duona“. Trapieji kalėdaičiai iš tiesų ir yra duona. Juos stengiamasi kepti iš pačių geriausių aukščiausios rūšies miltų. Kuo geresni miltai, tuo suplakta tešla tąsesnė, kepama nelimpa prie keptuvės, o iškepti kalėdaičiai mažiau trupa ir lūžinėja. Kalėdaitis simbolizuoja šeimos bendrystę ir vienybę, nes duona kepama iš daugybės grūdų. Kai Kūčių vakare laužome kalėdaitį, pasižadame dalytis vieni su kitais Dievo malonėmis, meile, rūpesčiais, džiaugsmais, nešioti vieni kitų naštas.
Kalėdaičių nenusipirksime jokiame prekybos centre. Prieš kiekvienas Kalėdas jų įsigyjame tik bažnyčiose. Dabar jie dažniausiai atvežami iš kaimyninės Lenkijos, turinčios jau išvystytą kalėdaičių kepimo indrustriją. Lietuvoje šiandien kalėdaičiai savo reikmėms gal dar ir kepami viename kitame vienuolyne ar kokioje provincijos bažnytėlėje.
Vaikystėje yra tekę matyti, kaip zakristijonas kepė kalėdaičius krosnyje ant žarijų. Specialioje keptuvėje su ilgomis rankenomis buvo galima iškepti tik vieną kalėdaitį. Kiek laiko reikėdavo juos kepti, kad pakaktų visiems parapijiečiams… Juk kiekviena parapija kalėdaičius nuo seno kepdavo tik savo tikintiesiems. Paprastai šį darbą kunigai ir patikėdavo bažnyčios zakristijonui. Kad spėtų aprūpinti parapijos žmones kalėdaičiais, zakristijonas ar kitas patarnautojas imdavosi šio darbo vos tik prasidėjus rudeniui. Reikėjo įgūdžių pikliuotų miltų tešlai užmaišyti, pakurai saugoti. Mažą keptuvėlę reikėjo vartyti ant žarijų, saugoti, kad kepinys nesudegtų ir rankos neapsviltų. Jie, tie mūsų vaikystės kalėdaičiai, kuriuos ne vienas su nostalgija prisimename, kartais būdavo šiek tiek paspalvinti, papuošti įkepta rūtos ar eglės šakele.
Ar šiandien dar įmanoma iš arti pamatyti šitaip kepamą Dievo duonelę? Taip, Varniuose įsikūrusiame Žemaičių vyskupystės muziejuje jau keletą metų, artėjant Kalėdoms, patiems galima išsikepti kalėdaitį. Edukacinė programa, kurią veda vienuolė Regina Teresiūtė, vadinasi „Kalėdaičio gimimas“.
Gruodžio 17-ąją šioje programoje dalyvavo Plungės vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos mokiniai. Vaikai stebėjo, kaip įkaitinama speciali (tik jau modernesnė – elektrinė) keptuvė su raštais, kaip ant jos vidurio užpilama mažiau nei pusė samtelio skystokos tešlos. Tada sesuo Regina stipriai paspaudžia ir užveržia keptuvės rankeną. Sušnypščia garas. Po kelių akimirkų keptuvė atidaroma. Tešlą išvystame tolygiai pasiskirsčiusią ant keptuvės, nes abi jos dalys labai glaudžiai susispaudžia. Ką tik iškeptas kalėdaitis – dar nebaigtas. Jis dedamas ant lygaus paviršiaus, ir kanceliariniu peiliu kruopščiai apdailinami kraštai. Kalėdaitis nemažas, jį galima pjauti pusiau. Jeigu paplotėlis kepdamas kiek prilimpa prie keptuvės, vienuolė pridegusią vietą patepa bičių vašku ir kruopščiai nuvalo skudurėliu.
Kiekvienas programos dalyvis turėjo galimybę pats pabandyti iškepti kalėdaitį. Sesuo Regina net kelis kartus priminė vaikams, kad lengvas ir trapus paplotėlis tikrąją prasmę įgyja tik jį pašventinus. Į namus visi ir išsivežė čia iškeptą ir jau pašventintą kalėdaitį, kuriuo Kūčių vakarą dalinsis su savo tėveliais, broliukais ir sesutėmis, kitais artimais žmonėmis.
Tegul šios duonos niekada nepritrūksta mums ir mūsų artimiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kokias regioninės kultūros žaizdas atvėrė pandemija? (3)

Plungės kultūros centro direktorius, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas, Lietuvos kultūros ir meno tarybos narys, Lietuvos […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pirmasis Seimo rinkimų turas baigėsi. Ar tokių rezultatų tikėjotės?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas