Kiaulių fermos „gaspadorius“ jokiems tikrintojams vartų neatkelia

Parašė: Lina LIŪNIENĖ 2017-11-24

Antradienį, kai Plungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komitetas aptarinėjo Kulių, Nausodžio ir Paukštakių seniūnijų problemas, prisiminta ir Varkaliuose esanti ūkininko Kazimiero Baginsko kiaulių ferma. Iš šio ūkio sklindantys „aromatai“ jau daug metų varkališkiams ir plungiškiams nosį riečia, tad domėtasi, kaip Nausodžio seniūnija ir Savivaldybės administracija šią bėdą sprendžia.
Nausodžio seniūno Dariaus Preibio teigimu, K. Baginsko ūkyje dabar kiaulių gerokai mažiau nei anksčiau – jų skaičius nuo buvusių 5 000 susitraukęs iki 2 000, tačiau smarvės problema išlikusi. „Norėdami viską išsiaiškinti ir išspręsti, imamės įvairiausių žygių. Tačiau ūkininkas mūsų prie fermų neprileidžia. Jo motyvas – kiaulių maro grėsmė. Žinoma, mes galėtume bandyti kad ir per tvorą perlipti, bet kas atsakys, jei po savaitės kiaulės užsikrės maru?“ – dėstė seniūnijos vadovas.
Tą patį sakė ir Savivaldybės ekologė Edita Lydienė. Anot jos, K. Baginskas į savo teritoriją privalo įsileisti tik aplinkosaugininkus. Kita priežastis, galinti priversti jį atkelti vartus, – teismo sprendimas. „Na, o visų kitų jis gali ir neįleisti. Tą ir daro, argumentuodamas tuo, kad kiekvienas lankytojas gali atnešti kiaulių marą“, – padėtį aiškino E. Lydienė.
Ekologės tvirtinimu, patikrinimą K. Baginsko ūkyje norima atlikti reaguojant į nuolatinius gyventojų skundus dėl galimos taršos ir smarvės. Pretenzijų dėl ūkininko veiklos išties netrūksta, juolab kad ferma – į pietvakarius nuo Varkalių ir Plungės, o vyraujantys vėjai – būtent iš tos pusės. „Savivaldybėje buvo nuspręsta, kad reikia ko nors imtis, – pasakojo E. Lydienė. – Viena iš priemonių – į ūkį siųsti Kvapų kontrolės komisiją, kita – atlikti grunto ir požeminio vandens užterštumo tyrimą.“
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento suorganizuota komisija nuvyko į vietą ir bandė nustatyti kvapų intensyvumą. „Nors gyventojai mums skundėsi smarvę užuodžiantys kone kiekvieną vakarą, tą kartą jos lyg tyčia nebuvo. Taigi komisijai savo darbą teko baigti vos tik jį pradėjus“, – kalbėjo ekologė.
Pasak E. Lydienės, Kvapų kontrolės komisijos darbas susideda iš keturių etapų. Ketvirtajame jau galima kviesti kvapų tyrimo laboratoriją. Tačiau tąsyk komisijai darbą teko baigti pirmajame etape, nes smarvės neaptikta.
Kartą bandyta atlikti ir hidrogeologinius tyrimus. Savivaldybė paskelbė konkursą. Jį laimėjusi uždaroji akcinė bendrovė „DGE Baltic Soil and Environment“ tyrimų neatliko, nes K. Baginskas įmonės atstovų neįleido į teritoriją. „Keletą kartų bandėme su juo derėtis, kad leistų padaryti gręžinius, bet mums nepavyko“, – nurodė E. Lydienė.
Dabar vėl paskelbtas viešasis pirkimas grunto ir požeminio vandens tyrimams atlikti. O kaip bus šįkart? Juk K. Baginskas ir vėl gali neįsileisti? „Mes tarėmės su Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistais. Jie į teritoriją eiti nenori ir mums nerekomenduoja. Aplinkosaugininkų darbas susijęs su miškais, laukiniais gyvūnais, tad baiminamasi, kad yra rizikos į fermą nunešti kiaulių maro sukėlėjų. Todėl nusprendėme tyrimą atlikti šiapus ūkio teritorijos į vidų nesibraudami“, – paaiškino E. Lydienė.
Padarius gręžinius ir paėmus mėginius, bus išsiaiškintas užterštumas azoto ir fosforo junginiais. „Dabar tik spėliojame, kad ten galbūt viskas užteršta. O kai turėsime tyrimo rezultatus, ir patys žinosime, ir gyventojams, ir ūkininkui galėsime pasakyti, kokia situacija. Galbūt nustatysime ilgalaikę taršą, o gal jos visai nėra“, – pažadėjo apie tyrimus informuoti ekologė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Vietos užteks visiems (0)

Bobų vasara kviečia dar kartą, prieš paneriant į rudens miglas ir darganas, pasidžiaugti šiluma, pasimėgauti gamtos […]

2018-10-08
Be komentarų (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Vaikų ugdymo įstaigose įsigalioję nauji maitinimo reikalavimai sukiršino visuomenę. Kaip manote, ar bus naudos iš pagal higienos normas subalansuoto maisto?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas