Ko­vus iš par­ko iš­pra­šys sa­ka­lai?

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2018-07-13

Plungės parkas, be jokios abejonės, turi vieną akcentą, be kurio jis neįsivaizduojamas. Tai būriais virš medžių skraidantys kovai, kurių kranksėjimas mūsų bene pačiai gražiausiai miesto erdvei suteikia netgi savotiško žavesio ir… išskirtinumo. „Jei reikėtų filmuoti „siaubiaką“, tai tik čia“, – ne per seniausiai lankydamasi Plungėje apie parką su šypsena atsiliepė ir žinoma šalyje aktorė Emilija Latėnaitė. Ir iš tiesų vaikštinėjant mūsų parke visada tenka klausytis šių paukščių choro, dažnam galbūt yra tekę ir paspartinti žingsnį norint praeiti pro jų gausiai medžiuose susuktus lizdus – kad ir kaip romantiškai nuteiktų kovų krankesys, vis dėlto nesinori būti jų paženklintam.
Vietos valdžia ne kartą bandė suvaldyti parke gausiai išplitusią kovų populiaciją, bet vis nesėkmingai. Tačiau rankų nenuleidžiama. Ir štai – eureka! Gimė idėja į kovą su šiais sparnuočiais pasitelkti plėšriuosius paukščius – sakalus.
Mintis rasti galimybių atkurti sakalininko tradicijas Plungės dvaro parke Plungės rajono savivaldybėje buvo aptariama prieš kurį laiką. Birželio pabaigoje Savivaldybės vadovai ir administracijos specialistai, Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas ir biologas, medžioklės žinovas, Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Virgilijus Ostasevičius apsvarstė vieną iš kovų (varninių šeimos paukščių) populiacijos reguliavimo priemonių – į pagalbą pasitelkiant plėšriuosius paukščius.
Savivaldybės administracija informuoja, kad susitikime V. Ostasevičius pristatė sakalininko tradicijų atkūrimo galimybes Plungėje bendradarbiaujant su Balstogės (Bialystoko) liaudies buities muziejaus Sakalininkystės skyriumi (Lenkija). Kaip žinome, Lietuvoje veikiančių sakalininkystės klubų nėra, yra tik pavieniai entuziastai. Sakalininkystė – jokia naujovė mūsų kraštuose, ji plačiai buvo paplitusi Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.
Sakalo, vištvanagio ar didžiojo apuoko apgyvendinimas Plungės dvaro parke natūraliai paveiktų kovus – priverstų juos atsitraukti nuo pagrindinių rūmų, sukti lizdus atokesnėse vietose. Plėšriojo paukščio skleidžiamas garsas, vien jo buvimas parke atgrasytų kovus kurtis toje pačioje teritorijoje. Kad tokia priemonė būtų efektyvi kovojant su nepageidaujamais sparnuočiais, netgi duotas vaizdingas palyginimas – tai būtų lyg vilko atsiradimas avių būryje. Pastebėta, kad tokiu būdu išvengtume nuolatinio patrankų šūvių imitacinio bumbsėjimo, lizdų ardymo ir kitų drastiškų veiksmų. Būtent pastaruosius būdus ir buvo bandyta naudoti siekiant sumažinti kovų populiaciją Plungės parke. Tačiau tokie žingsniai visada buvo lydimi gamtos mylėtojų ir žaliųjų protestų. Tikėtina, kad idėja dėl sakalų apgyvendinimo parke padėtų išvengti nesutarimų.
Taip pat per susitikimą pastebėta, kad prijaukinti sakalai paprastai naudojami ir šviečiamaisiais tikslais: vaikai mokomi pažinti plėšriuosius paukščius; lankytojai supažindinami su dvaruose gyvavusia pareigybe – sakalininku bei medžioklės su sakalais tradicijomis.
Vis dėlto kol kas dar tikėtis Plungės parke išvysti skraidančius sakalus neverta. Aptartą sakalininkystės idėją reikia pagvildenti plačiau: būtina surinkti nemažai duomenų apie Plungės dvaro parke veikusį fazanyną ir tikslinti projekto sąmatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Absurdo teatras parašė:

    Jau tikriausiai sakalai pradėjo savo darbą .. O kad kovai skrenda per miestą iki didesnių medžių, esančių Plungės mieste, ir anksti ryte žadina žmones ir vaikus tai jau nėra problema? Kas nusprendė paleisti paukščius 6.30 val. ?? Gal keiskit laiką… Ir kiek iš viso tai yra efektyvu kas rytą pro mano namus praskrenda būrys kovų? Taip ir išgainiosit rytui, paskui vėl jie grįš atgal… Absurdas.

  2. Faktas parašė:

    „Kaip žinome, Lietuvoje veikiančių sakalininkystės klubų nėra, yra tik pavieniai entuziastai“-
    ech tu, žurnaliste…:(
    Lietuvos sakalininkų klubas, įkūrimo data- 1995 m.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Pavasariškos kovo dovanos (0)

Smagus ir šventiškas mėnuo kovas. Jau pirmąją savaitę miestuose ir miesteliuose šurmuliavo Kaziuko mugės. Sostinėje ar […]

2019-02-05
Nesutinku! (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate situaciją Plungės r. savivaldybėje, kai po 2-ojo rinkimų turo meru tapo liberalas, o į valdančiąją koaliciją Liberalų sąjūdis neįeina?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas