Komisija žvalgėsi po ūkininkų valdas

Parašė:  2017-09-08

Šiais metais gamta pašykštėjo uogų ir grybų, tačiau Žemaitijos žemdirbiams buvo dosni. Grūdinių kultūrų, bulvių derliumi džiaugėsi visi ūkininkai, kuriuos praėjusią savaitę aplankė konkurso-apžiūros „Metų ūkis“ komisija.
Šiemečiame konkurse „Metų ūkis“ sutiko dalyvauti penki Rietavo savivaldybės ūkininkai. Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Alfonso Stabingio vadovaujami komisijos nariai: Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Laimutė Jurčienė, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Rietavo biuro vadovė Danutė Jurkienė ir Rietavo ūkininkų sąjungos pirmininkas Artūras Jurkus, pasižvalgyti po žemdirbių valdas, įvertinti ūkius pagal apžiūros kriterijus susiruošė paskutinę vasaros dieną. Tradiciškai į šį „turnė“ pakviesti ir žiniasklaidos atstovai.
Pirmasis sustojimas – Daugėduose. Svečius pasitiko 26 metų ūkininkas Žygimantas Kidikas. Ūkis specializuojasi augalininkystės srityje – dirbama 200 hektarų nuosavos ir 10 hektarų nuomojamos žemės. Komisijos lankymosi dieną, kaip sakė šeimininkas, 75 proc. laukų jau buvo nukulta. Daugėdiškis džiaugėsi labai geru grūdinių kultūrų derliumi: žieminių kviečių prikulta aštuonios tonos iš hektaro, vasarinių – penkios. Neprastai biro ir žirniai – penkios tonos iš hektaro. Grūdus ūkininkas džiovina ir laiko neseniai pastatytame sandėlyje. Didžioji dalis produkcijos realizuota.
Iš Daugėdų pasukome į Liolius. Darbuose ir rūpesčiuose paskendę Alvydas ir Regina Šleiniai surado keliolika minučių pasikalbėti apie ūkininkavimą. 2005 metais įregistruotame ūkyje vyrauja gyvulininkystė. Lioliškiai turi vienuolika melžiamų karvių. Per mėnesį supirkėjams parduoda maždaug po 4,5 tonos pieno. Už litrą šiuo metu gauna 0,27–0,33 euro (priklausomai nuo kokybės). Ūkininkai disponuoja 23 hektarais nuosavos ir 12 hektarų nuomojamos žemės. Šiemet buvo pasėję 5 ha javų.
Rietaviškių Genutės Šniaukaitės-Pudževelės ir Artūro Pudževelio ūkis yra Pupšių kaime. 46 hektarų nuosavos ir 37 hektarų nuomojamos žemės valdose ūkininkaujama ekologiškai. Puoselėjamos šešios bičių šeimos, pievose žolę rupšnoja 45 avys ir šeši mėsiniai galvijai. Ūkininkai augina grūdines kultūras. Samdyti svetimos technikos jiems nereikia, nes visiškai užtenka savos.
Iš Rietavo pasukome link Tverų. Miestelio prieigose savo valdas aprodė dvidešimt penkerių Edgaras Varkalys. Ūkyje, registruotame 2011 metais, auga 22 mėsiniai galvijai, penkios avys. Tveriškis dirba 51 hektarą nuosavos žemės. Grūdinių kultūrų derlius jau nuimtas, juo E. Varkalys labai patenkintas. Žemdirbys planuoja parduoti galvijus ir specializuotis tik augalininkystės srityje.
Toje pačioje Tverų seniūnijoje, Tauravo kaime, ant kalno gyvenančio Viktoro Bružinskio tądien nesutikome. Jis pirmą dieną išvairavo į laukus kombainą, o trukdyti kuliančio ūkininko nevalia. Komisiją pasitiko ir viską aprodė jo žmona Jurgita. Mišriame ūkyje vyrauja pienininkystė. Iš 25 čia auginamų galvijų – 13 melžiamų karvių. Prieš trejus metus ūkininkauti pradėję tauraviškiai turi 24 hektarus nuosavos žemės ir dar 20 hektarų nuomoja.
Paskutiniai tądien aplankyti ūkininkai – Vladas ir Vanda Galdikai, gyvenantys Purveliuose, Rietavo seniūnijoje. Iš Žemaičių plento pasukę link sodybos pirmiausia išvydome pamiškėje stovinčius avilius – purveliškiai turi dešimt šeimų bičių. Gražiai sutvarkytame vienkiemyje buvo tylu, nes gyvenimas virte virė laukuose. Pataikėme per patį bulviakasį: dirvoje darbavosi ne tik šeimininkai, bet ir nemažas būrys talkininkų. Išartos vagos bolavo nuo derliaus gausumo. Matyt, dirbti pradėta anksti, nes dar tik vidurdienis, o dirvoje stovinti priekaba buvo kupina bulvių. Galdikai sakė, kad iš 50 arų lauko tikisi prikasti apie 15 tonų derliaus. Vienodai puikiai užderėjo abi auginamos veislės – ‘Vineta’ ir ‘Bela rosa’.
Purveliškiai nesiskundė ir grūdinių kultūrų derliumi – žemdirbystei metai buvo palankūs. 2001-aisiais įregistruotame ūkyje dirbama 19 hektarų žemės.
Komisija užpildė konkurso dalyvių anketas, balais įvertindama apsirūpinimą technika, jos laikymo sąlygas, pastatų, pasėlių būklę, privažiavimą prie ūkio ir t. t. Viską susumavus ir paaiškės, kurie ūkininkai šiemet taps konkurso nugalėtojais. Rezultatai bus paskelbti per Mykolinių šventę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Vietos užteks visiems (0)

Bobų vasara kviečia dar kartą, prieš paneriant į rudens miglas ir darganas, pasidžiaugti šiluma, pasimėgauti gamtos […]

2018-10-08
Be komentarų (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Vaikų ugdymo įstaigose įsigalioję nauji maitinimo reikalavimai sukiršino visuomenę. Kaip manote, ar bus naudos iš pagal higienos normas subalansuoto maisto?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas