Kuliškiai pirmą kartą rinko savo krašto garbės pilietį

Parašė:  2017-07-21

Jau daug metų dieną prieš Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidus kuliškiai renkasi į Vasaros šventę. Šiemet, be tradicinių sporto rungčių, apdovanojimų, gyventojų laukė ir naujovės.
Atkurtas muziejus
Šventė prasidėjo ankstyvą rytą žvejojimo varžybomis prie Kulių miestelio senosios užtvankos.
Pasivaržyti tarpusavyje panoro devyni žvejai. Įvairiais masalais, o gal ir užkalbėjimais jie viliojo žuvis prie savų meškerių. Po poros valandų paaiškėjo, kad geriausiai sekėsi į svečius pas draugę atvykusiai Ligitai Meškauskytei. Ji ištraukė net 1,8 kilogramo žuvies. Beje, Kulių seniūnijos vasaros šventės istorijoje dar nėra buvę, kad per žvejojimo varžybas vyrams nosis nušluostytų mergina.
Vieni dalyviai sugautas žuvis paleido atgal į vandenį, kiti atidavė vėliau verdamai žuvienei.
Vidurdienį kuliškiai traukė į iškilmingą Vasaros šventės atidarymą. Jis pradėtas miestelio vėliavos pakėlimu. Geros šventės, bendruomenei toliau augti, stiprėti, seniūnijos žmonėms sveikatos linkėjo seniūnė Daivutė Petrauskienė, bendruomenės pirmininkė Agnė Alčauskienė, Savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Po gražių sveikinimo kalbų renginio dalyviai aplankė vadinamojo raudonojo pastato rūsyje atkurtą kraštotyros muziejų, o Kulių parke jų laukė fotografijų paroda, primenanti senus šio krašto laikus, žmones.
Muziejaus, kurio didžiąją dalį eksponatų sukaupė šviesaus atminimo istorijos mokytojas ir didelis savo krašto mylėtojas Romas Jankevičius, atkūrimu pasirūpino Zuzana Jankevičienė ir Andrius Petraitis. Eksponatai, galima sakyti, sugrįžo į namus, nes prieš kurį laiką vieni turėjo glaustis mokyklos muziejuje, kiti – „Alkos“. Tad dabar į miestelį užsukę svečiai ar pas namiškius sugrįžę buvę kuliškiai vienoje muziejaus salėje pamatys viską, kas susiję su Kulių kraštu, kitoje susipažins su Juozo Tumo-Vaižganto vikaravimo laikais, o trečioje – su kuliškės Reginos Malakauskienės darbų paroda.
Varžybos
Pasidžiaugę muziejaus atkūrimu, tie, kurie tik norėjo ir sveikatos turėjo, registravosi dalyvauti sporto varžybose. O jų būta pačių įvairiausių – nuo tradicinio krepšinio iki neįprastų – tinklinio su paklodėmis ar „Burbulinio“ futbolo.
Kol tėvai, broliai ir seserys varžėsi šiose rungtyse, mažieji smagiai laiką leido „Vaikų kieme“.
Tie, kurie sportuoti nenorėjo, o ir pasportavusieji nepraleido progos paragauti iš ryte sugautos žuvies išvirtos žuvienės.
Neprasuko šventės dalyviai ir pro klubo „Ąžuolas“ medžiotojų surengtą trofėjų parodą. Šie taip pat ruošė vaišes iš žvėrienos – gamino troškinį.
Ko gero, daugelis kuliškių su nekantrumu laukia akimirkos, kai futbolo aikštėje tradiciškai susikaus Kulių jaunimo ir senjorų komandos. Šie metai sėkmingesni buvo jaunimui. Tiesa, kelerius metus iš eilės laimėję senjorai varžovų pranašumą pripažinti turėjo tik po baudinių serijos, nes rungtynės baigėsi lygiosiomis.
Pagerbti sportininkai, gražiausių sodybų šeimininkai
Vakare, apėję savo ūkius, truputį atsikvėpę po varžybų, kuliškiai ir miestelio svečiai vėl rinkosi į šventę.
Pasveikinti gyventojų, įteikti nusipelniusiesiems dovanų atskubėjo Seimo nariai Jonas Varkalys, Andriejus Stančikas.
Taigi atėjo metas susumuoti varžybų rezultatus ir apdovanoti laimėtojus.
Orientavimosi sporto rungties iki 14 metų amžiaus grupėje greičiausiai visas užduotis Kulių parke atliko Eimantas Norkeliūnas. 15 metų ir vyresnių grupėje geriausius orientavimosi įgūdžius pademonstravo Stanislovas Pakalniškis.
Iš šešių komandų, užsiregistravusių žaisti krepšinį 3×3, pajėgiausi buvo Plungės „Tešlainiai“. Ovidijus Stropus, Modestas Jurkaitis, Marius Verpetauskas ir Tadas Griguola lipo ant aukščiausio apdovanojimų pakylos laiptelio.
Tinklinio su paklodėmis varžybose nepralenkiama buvo „Perestukinų“ komanda, o „Burbulinį“ futbolą geriausiai sekėsi žaisti „Nojaus laivui“ iš Plungės.
Varžėsi šventės dalyviai ir bato ar padangos metimo rungtyse. Toliausiai batą tarp moterų nusviedė Nora Zakarauskienė, tarp vyrų – Juozas Kniūkšta. Padangą toliausiai numetė Tomas Šatkauskas.
Pirmą kartą šiais metais kuliškiai organizavo dviviečių baidarių irklavimo varžybas. Išbandyti jėgas panoro šeši dvejetai. Geriausiai sekėsi Andriui Jocui ir Audriui Jankevičiui, pasivadinusiems „Ūdromis“.
Tradiciškai per Vasaros šventę pagerbiami savo sodybas puoselėjantys seniūnijos gyventojai. Šiais metais komisija nutarė, kad gražiausiomis skelbiamos Z. Jankevičienės, Vilmos ir Egidijaus Jankevičių, Ramutės ir Povilo Lygnugarių sodybos. Gražiausiu ūkininko ūkiu išrinktas Severinos ir Romano Pušinskių ūkis. Pretenduoti į „Metų ūkio“ apdovanojimą kuliškiai delegavo Daivutės ir Vidmanto Petrauskų ūkį. Gražiausiai besitvarkančia gatve Kuliuose tapo Alanto gatvė, na, o gražiausios vietovės titulas atiteko Šiemulių kaime esančiai Pagirio gatvei.
Garbės pilietis
Kaip jau minėta, šioje šventėje netrūko naujovių. Viena iš jų – pirmą kartą buvo suteiktas Kulių krašto garbės piliečio vardas.
Komisijai vertinti buvo pateiktos trys kandidatūros. Bendruomenės valdyba nutarė, kad garbės piliečio vardo vertas prieš šešerius metus anapilin palydėtas Juozapas Bražinskas.
Kaip rašoma teikime, J. Bražinskas gimė 1927 metais Kulių valsčiaus Palioniškių kaime, pasiturinčių ūkininkų šeimoje. Pokario metais, susiklosčius nepalankioms ideologinėms aplinkybėms, dar visai jaunas pradėjo dirbti mokesčių inspektoriumi. Mokėsi Blidakių kaimo, Kulių mokyklose, Rietavo žemės ūkio technikume įgijo agronomo specialybę. 1959–1989 metais vadovavo kolūkiui „Pergalė“, o po reorganizacijos iki 2001-ųjų – Kulių žemės ūkio bendrovei.
Be galo darbštaus, pareigingo ir organizatoriaus talentą turinčio pirmininko vadovaujamas ūkis tapo pažangiausiu Lietuvoje. J. Bražinsko dėka buvo teikiami lengvatiniai kreditai naujakuriams, mokamos stipendijos studijuojantiems darbuotojų vaikams, žmonėms buvo suteikiamos nemokamos gydytojų konsultacijos ir nemokamas sanatorinis gydymas, kuliškiai vykdavo į turistines keliones, žymių atlikėjų koncertus.
J. Bražinskas ženkliai prisidėjo prie miestelio gerovės kūrimo, jo gražinimo. Nors pats buvo kuklus žmogus ir niekada nesigyrė, neviešino savo nuveiktų darbų, tačiau daugelis kuliškių jį mini tik geru žodžiu.
Apdovanojimą atsiėmė J. Bražinsko dukra Laima su anūkais.
Sofijai Kymantaitei-
Čiurlionienei atminti
Sekmadienį kuliškiai ir jų svečiai rinkosi į Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidus Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčioje.
Po pamaldų Vasaros šventė tęsėsi parodos, skirtos Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei atminti, atidarymu miestelio kultūros centre. Čia prisiminimais apie šią rašytoją ir visuomenės veikėją dalijosi jos anūkė Dalia Zubovaitė-Palukaitienė. Pianinu skambino Mikalojaus Konstantino Čiurlionio proanūkis Rokas Zubovas.
Beje, šis renginys – tai rugsėjo mėnesį vyksiančio pirmojo Sofijos festivalio įžanga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Šiandieninė etninės kultūros ir tradicijų svarba (0)

Etninė kultūra yra ne tik liaudies šokiai, dainos, pasakos, tautinis kostiumas, folkloro ansambliai, žaidimai, tautosaka, liaudies […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Padiskutuokime: Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis sako, kad etninės kultūros sąvoka šiandien daug platesnė, nei įprasta manyti.

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas