Lietuvos nusipelniusiam šachmatų treneriui, Plungės garbės piliečiui būtų sukakę devyniasdešimt

Parašė: Parengta pagal visuomeninio šachmatų klubo „Bokštas“ inf. 2017-07-25

Liepos 22-ąją Plungėje paminėtas Vitaliaus Vlado Andriušaičio (1927–2006) gimimo jubiliejus – birželio 26-ąją jam būtų sukakę 90 metų. V. V. Andriušaitis – šachmatininkas, Lietuvos nusipelnęs treneris, nacionalinės kategorijos teisėjas, Plungės garbės pilietis, vienas iš Plungės sporto mokyklos įkūrėjų, visuomeninio šachmatų klubo „Bokštas“ steigėjas. Jis dar vadinamas Mokytoju, kuris savo įvairiapusiška veikla sugebėjo sukurti savitą šachmatų mokyklą ir aukštą šio žaidimo kultūrą.
Daugiau nei prieš dešimtmetį anapilin iškeliavusio V. V. Andriušaičio jubiliejui paminėti Plungės visuomeninis šachmatų klubas „Bokštas“ organizavo keletą šventinių renginių. Penktadienį Plateliuose vyko šiai progai skirtas šachmatų žaibo turnyras, šeštadienį Plungėje, Vytauto gatvėje, ant 7-uoju numeriu pažymėto namo, atidengta treneriui dedikuota atminimo lenta, šalia pastato – šachmatų garbės šaligatvis. Po šios ceremonijos Žemaičių dailės muziejuje surengtas iškilmingas minėjimas.
Apie V. V. Andriušaitį
V. V. Andriušaitis gimė 1927 m. birželio 26 d. Žiūrų-Gudelių kaime, Vilkaviškio rajone. 1950-aisiais baigė Marijampolės Jono Jablonskio gimnaziją, 1954-aisiais – tuometinį Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą ir pagal paskyrimą atvyko dirbti į Plungės 1-ąją vidurinę mokyklą.
Plungėje jis vedė Jadvygą Jasaitę. Su ja užaugino dukras Violetą ir Almą.
Šachmatų „bacila“ V. V. Andriušaitis buvo užsikrėtęs dar prieš atvykdamas į mūsų miestą – vis stengėsi pats perprasti šio žaidimo paslaptis ir mokyti kitus. Studijuodamas Vilniuje organizuodavo studentų ir dėstytojų šachmatų varžybas.
25 metus Plungės 1-ojoje vidurinėje mokykloje dirbo istorijos ir visuomenės mokslų mokytoju, taip pat – užklasinio darbo vadovu, o Plungės sporto mokykloje – šachmatų treneriu. Tiesa, jis kartu su futbolo treneriu Antanu Jadziausku buvo Sporto mokyklos steigimo iniciatoriai.
V. V. Andriušaitis pats buvo kandidatas į sporto meistrus, tačiau labai aukštų rezultatų šachmatų srityje nepasiekė. Palaipsniui trenerio, varžybų organizatoriaus ir visuomenininko pareigos nusvėrė jo kaip sportininko vaidmenį. Tiesa, sužaisti partiją niekada nebuvo praradęs aistros.
1979-aisiais pirmajam iš V. V. Andriušaičio ugdytinių Vitalijui Majorovui už aukštus rezultatus buvo suteiktas TSRS sporto meistro vardas, o jam pačiam – LTSR nusipelniusio trenerio vardas. Tais pačiais metais jis nusprendė visiškai atsidėti šachmatams, dirbdamas treneriu Plungės sporto mokykloje.
Darbas, kurio plungiškis ėmėsi su neišmatuojamu entuziazmu, subrandino puikių vaisių – auklėtinių aukštų sporto rezultatų. Jo mokinė Lietuvos jaunučių, jaunių ir moterų šachmatų čempionė Laima Domarkaitė 1988-aisiais tapo TSRS jaunių (merginų iki 18 m.) čempione. Tais pačiais metais jai buvo suteiktas TSRS sporto meistro vardas. V. V. Andriušaičio mokiniai buvo kviečiami į Lietuvos jaunių šachmatų rinktinę, patys gabiausieji tapo mūsų šalies suaugusiųjų rinktinės nariais.
Pats V. V. Andriušaitis buvo kviečiamas tapti Lietuvos jaunių rinktinės treneriu ir svarbiems startams ruošti jaunuosius šachmatininkus. Nesišalino jis ir kitų visuomeninių darbų ar pareigų. Atėjus valstybinių pokyčių laikotarpiui, buvo išrinktas delegatu į atkuriamąjį Lietuvos tautinio olimpinio komiteto suvažiavimą.
Nuo 1980 metų treneris ėmėsi organizuoti tarptautinius šachmatų turnyrus Plungėje. Nuo 1995-ųjų tradicinis tarptautinis šachmatų turnyras pradėtas registruoti FIDE (Tarptautinėje šachmatų federacijoje).
Lietuvos šachmatų federacijai grįžus į FIDE šeimą, V. V. Andriušaičio mokiniai iškovodavo teisę dalyvauti pasaulio ar Europos atitinkamo amžiaus čempionatuose ir sėkmingai juose žaisdavo.
1992 metais įkurtas Plungės visuomeninis šachmatų klubas „Bokštas“. Vienas iš jo steigimo iniciatorių buvo V. V. Andriušaitis. Jis tapo ir ilgamečiu klubo direktoriumi. 1995-aisiais „Bokšto“ komanda tapo Lietuvos moterų komandinių pirmenybių nugalėtoja, 1996-aisiais ji dalyvavo pirmosiose Europos moterų šachmatų klubų taurės varžybose. Po sėkmės zoninėse varžybose Vokietijoje laukė finalas Serbijoje. Ten pasiektas aukščiausias rezultatas per visą šalies šachmatų sporto istoriją – užimta šeštoji vieta.
1997-aisiais V. V. Andriušaičiui už aukštus ugdytinių rezultatus buvo suteiktas Lietuvos Respublikos nusipelniusio trenerio vardas ir įteiktas medalis „Už nuopelnus Lietuvos sportui“. Plungės garbės piliečio vardas jam suteiktas 2001 metais.
Plungiškio išugdyti įvairių kartų auklėtiniai sėkmingai atstovavo savo klubui, miestui ar šaliai. Ypač sėkmingas „Bokštui“ buvo 2006–2007 m. sezonas – Lietuvos aukščiausiosios šachmatų lygos prizininke tapusi komanda dalyvavo 2007-ųjų Europos šachmatų klubų taurės varžybose. Deja, treneriui to sezono sėkme pasidžiaugti nebeteko…
V. V. Andriušaičio sukurta savita aukštos kultūros šachmatų mokykla kaip neįkainojamas turtas liko mokiniams, kolegoms, bendraminčiams ir visiems šio žaidimo mėgėjams. Visų kartų ugdytiniai jį vadino Mokytoju, nes šis žmogus buvo daugiau nei treneris.
Daugiausia pasiekę trenerio auklėtiniai: V. Majorovas (TSRS sporto meistras, Lietuvos šachmatų meistras, tarptautinis meistras), L. Domarkaitė (TSRS sporto meistrė, Lietuvos šachmatų meistrė, FIDE meistrė), Ilona Rudaitytė-Civilkienė (Lietuvos šachmatų meistrė), Daiva Batytė (FIDE meistrė) ir kiti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Šiandieninė etninės kultūros ir tradicijų svarba (0)

Etninė kultūra yra ne tik liaudies šokiai, dainos, pasakos, tautinis kostiumas, folkloro ansambliai, žaidimai, tautosaka, liaudies […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Padiskutuokime: Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis sako, kad etninės kultūros sąvoka šiandien daug platesnė, nei įprasta manyti.

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas