Mažėja sovietinių ženklų

Parašė: Daiva ABRUTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja 2017-07-28

Jau trečią dešimtmetį gyvename nepriklausomoje šalyje, tačiau sovietinių ženklų vis dar galime pamatyti, ir ne bet kur, o Lietuvos valstybingumo, jos istorinės atminties svarbiose vietose – prie piliakalnių, alkakalnių, senkapių...
Sovietiniais laikais piliakalniai, alkakalniai, senkapiai taip pat buvo saugomi valstybės ir buvo pažymėti ženklais. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dalis tokių ženklų nebuvo pašalinti, o tik panaikintos kelios raidės ir vietoje „Lietuvos TSR“ palikta „Lietuvos R“ ar „Lietuvos“, tačiau senoji jų forma išliko. Gal ir gerai, kad jie neprižiūrimi ir būna sunkiai atrandami, deja, kartais sunkiai sekasi atrasti ir patį objektą – dėl lėšų stygiaus valstybė, savivaldybės ar seniūnijos neturi galimybių tinkamai prižiūrėti kultūros paveldo objektus, pritaikyti juos visus lankymui, įrengti infrastruktūrą.
Tad išlikę sovietiniai ženklai lyg ir niekam netrukdo, o smalsus lankytojas gal ir apsidžiaugia aptikęs įrodymą, kad ir sovietinių laikų, jog kalnas, šalia kurio jis stovi, yra ne šiaip kalnas, o piliakalnis ar alkakalnis, saugomas valstybės, ir turbūt nepraleidžia progos tokį ženklą nufotografuoti ar pasidaryti asmenukę, nes nepriklausomoje Lietuvoje jų nedaug bėra.
Kultūros paveldo objektus ženklinančių sovietinių ženklų mažėja. Jų vietoje atsiranda nauji – nepriklausomos Lietuvos.
Šiemet, minint Piliakalnių metus, pirmieji nauji ženklai, žymintys kultūros paveldo objektą, įrengti ir Žemaitijos nacionaliniame parke esančiuose Užpelkių ir Mikytų piliakalniuose, Šarnelės piliakalnyje su gyvenviete, Alkos (Aukos) kalne (Gudalių alkakalnyje). Jie yra pritaikyti šiuolaikinėms technologijoms, tad lankytojas vietoje gali sužinoti daugiau informacijos apie lankomą objektą.
Kada naujaisiais ženklais bus pažymėti visi piliakalniai ar alkakalniai Nacionaliniame parke, o ir visoje Plungės rajono savivaldybėje, sunku dar pasakyti, tad kol kas galime pasidžiaugti kaimyninės Skuodo rajono savivaldybės sėkme – visuose piliakalniuose ir alkakalniuose šiais metais yra įrengiami nauji informaciniai ženklai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas