Mokyklos tuštėja, darželiai pilnėja

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2018-09-11

Rugsėjo 3-iąją Plungės rajono savivaldybės moksleiviams nuskambėjo mokyklinis varpelis. Vienus jis į mokyklą kvietė pirmą kartą, kitiems pranešė apie paskutinius metus mokymo įstaigos suole.
Nieko jau seniai nestebina, kad kasmet mažėja mokinių. Kartais priimami skaudžiausi sprendimai – mokyklos uždaromos. Pasidomėjome, kokiu vaikų „derliumi“ gali pasidžiaugti mūsų savivaldybės švietimo įstaigos.
Gimnazistų nubyrėjo
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vitalija Pociutė sakė, kad tikrasis moksleivių skaičius paaiškės tik kitą savaitę, nes pasitaiko, kad vienoje ar kitoje mokymo įstaigoje dar atsiranda pavėlavusiųjų (grįžta iš užsienio, prašymus pateikia jau patvirtinus klasių komplektus ir pan.). Žinoma, mokinių skaičius kinta visus mokslus metus, tad vargu ar pavyktų pateikti labai tikslius duomenis.
Dar liepos mėnesį planuota, kad šį rudenį į rajono mokyklas susirinks 3 965 vaikai. Praėjusių mokslo metų pradžia buvo dosnesnė – 4 107 moksleiviai. Buvo numatyta, jog šiemet pirmą kartą į mokyklinį suolą sės 316 septynmečių. Beje, kaip minėjo V. Pociutė, panašu, kad atėjo penkiais pirmokais daugiau. Pernai – 355 pirmaklasiai.
Nors dar vasarą neplanuota uždaryti nė vienos mokyklos, likviduoti skyriaus, bet… Prieš pat rugsėjo 1-ąją iš Senamiesčio mokyklos Kantaučių skyriaus „pabėgo“ likę trys mokiniai, tad jis likviduotas. Mokinių skaičiaus mažėjimo išvengti nepavyko, tad pažvelkime, kuri mokymo įstaiga labiausiai „nukraujavo“.
Labiausiai moksleivių netektį pajautė Plungės „Saulės“ gimnazija: susirinko 37 vaikais mažiau nei praėjusiais metais. Platelių gimnazijoje mokysis devyniais mokiniais mažiau, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje ir jos pradinio ugdymo skyriuje Grumbliuose – dvylika mažiau. Kulių gimnazija mokslo metus, preliminariais skaičiavimais, taip pat pradėjo su kiek retesnėmis ugdytinių gretomis – aštuoniais mažiau. Vienuolika mokinių mažiau nei pernai atėjo ir į Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnaziją.
Vienur minusas, kitur – nedidelis pliusas
Iš savivaldybės pagrindinių mokyklų tik Šateikių mokymo įstaiga neteko penkių mokinių. Plungės „Ryto“ pagrindinė gali džiaugtis nežymiu moksleivių pagausėjimu (6 vaikais daugiau). Plungės Senamiesčio mokyklą lankys net 33 auklėtiniais daugiau.
Tačiau šių miesto mokymo įstaigų skyriuose ugdytinių sumažėjimo neišvengta. Štai „Ryto“ pagrindinės mokyklos Stalgėnų skyriuje mokysis trimis vaikais mažiau. Tad bendras mokyklos balansas – +3. Senamiesčio mokyklos Kantaučių pradinio ugdymo skyriuje buvo likę tik trys mokiniai, nubyrėjo – 31. Bendras mokyklos balansas liepos mėnesį – +2.
Pernai „Babrungo“ pagrindinė mokykla buvo reorganizuota į progimnaziją. Toks pat likimas šiais mokslo metais ištiko ir Akademiko Adolfo Jucio pagrindinę mokyklą. Šios mokymo įstaigos taip pat susidūrė su moksleivių „nutekėjimu“. Preliminariais skaičiavimais, „Babrungo“ progimnaziją šiemet lankys 160 mokinių, t. y. 22-iem mažiau nei praėjusiais mokslo metais. Progimnazijos skyriuje Staneliuose – trimis vaikais mažiau. Akademiko Adolfo Jucio progimnaziją turėtų lankyti 162 mokiniai (praėjusiais metais – 179).
Plungės vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinėje mokykloje ir jos „Saulės“ skyriuje planuota sulaukti 214 vaikų, t. y. penkiais daugiau nei praėjusiais mokslo metais. O štai Prūsalių darželyje-mokykloje keturiais pradinukais bus mažiau.
Nuo šio rugsėjo neliko Plungės suaugusiųjų švietimo centro. Suaugusių žmonių mokymas patikėtas „Saulės“ gimnazijai. Planuojama, kad mokslą tęs 50 asmenų (pernai buvo 60).
Šiek tiek padidėjo Plungės specialiojo ugdymo centro auklėtinių skaičius. Vietoj praėjusiais metais buvusių 79 mokinių šiais mokslo metais ketinama ugdyti 83.
Priešmokyklinukai
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Dangirutė Vaškienė kalbėjo, kad, preliminariais skaičiavimais, šiais metais darželių, mokyklų priešmokyklines grupes turėtų lankyti labai panašus skaičius vaikų, kiek sulaukta pirmokų.
„Žinoma, tas skaičius gali nežymiai kisti. Dažnai rugsėjo pradžioje sulaukiame po keletą grįžusių emigrantų“, – sakė vyr. specialistė.
Beveik visi Plungės lopšeliai-darželiai yra suformavę po dvi pilnas priešmokyklinukų grupes. „Rūtelėje“ sudarytos net trys būsimų pirmokų grupės. Šateikiuose priešmokyklinę grupę lankys 12 vaikų, Stalgėnuose – 5, Kantaučiuose – 7, Kuliuose – 15, Plateliuose – 10, Prūsaliuose – 7, Žemaičių Kalvarijoje – 14.
Apskritai ikimokyklinėse ugdymo įstaigose tikimasi sulaukti apie 1 400 vaikų. Praėjusiais mokslo metais buvo apie 1 360.
Naujovės
Šie mokslo metai pedagogams, mokyklų vadovams atnešė daug įdomių naujovių. Pasikeitė mokytojų darbo apmokėjimo sistema. Iš esmės keičiami mokinių maitinimo reikalavimai.
„Visos tos naujovės sukėlė nemažai sumaišties. Šie mokslo metai bus kupini iššūkių. Turbūt turės praeiti kelios dienos, kol susigaudysime, kas ir kaip“, – tvirtino vienos miesto mokyklos direktorius.
Jau ne kartą įvairiuose posėdžiuose mokyklų vadovai atkreipė dėmesį, jog tėvai pageidauja, kad vaikas po pamokų ilgiau galėtų pabūti mokykloje, kol jie grįš iš darbo.
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis informavo, kad Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija yra atrinkta įgyvendinti visos dienos mokyklos modelį.
Redakcijos duomenimis, Plungės „Ryto“ pagrindinėje mokykloje planuojama tokį modelį taikyti pirmokams, o gal ir antrokams, jei bus poreikis.
Anot G. Rimeikio, kai kuriose mokyklose veikia dienos centrai, tad ir ten ketinama šiek tiek pailginti darbo laiką, kad vaikai kuo ilgiau būtų užimami po pamokų.
Ar planus pavyks įgyvendinti, paaiškės vėliau, bet, kaip sakoma, gera pradžia – pusė darbo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas