Muziejuje – įspūdingi stiklo kūriniai

Parašė: Lina LIŪNIENĖ 2017-09-05

Rugpjūčio 26 dieną Plungės Žemaičių dailės muziejuje surengtas stiklo meno parodos „Stiklo pasaka. Mano paslaptinga Europa – susitikimai“ atidarymas. Įspūdingų darbų autorius – lenkų menininkas Tomaszas Laczynskis. Atidarant parodą koncertavo fortepijoninis trio „Kaskados“ iš Vilniaus: Albina Šikšniūtė (fortepijonas), Rusnė Mataitytė (smuikas) ir Edmundas Kulikauskas (violončelė).
Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas pasidžiaugė tradicija prieš kiekvieną Mykolo Oginskio festivalį atidaryti europinio lygio parodą. Šįkart joje – ypač trapi medžiaga – stiklas. „Šiuos darbus su didžiule atsakomybe atsigabenome iš Varšuvos. Ačiū už suteiktą galimybę juos pamatyti Plungei ir visai Lietuvai“, – kreipdamasis į autorių dėkojo A. Bakanauskas. Beje, T. Laczynskis iš stiklo yra sukūręs apie 800 darbų, dalis jų (apie 30 kūrinių) mūsų mieste bus eksponuojami du mėnesius.
Kaip sakė muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja Danutė Einikienė, paroda – išties išskirtinė. Vien jos pavadinimas kelia intrigą, be to, labai įdomu, kodėl autorius renkasi tokią sudėtingą ir kaprizingą medžiagą – stiklą. „Akivaizdu, kad tam reikia ypatingo meistriškumo. Darbai tikrai nenuviliantys, dvelkiantys artumu, dovanojantys šviesą. Jų daug – 800, ir tai didžiulis bagažas ant vieno žmogaus pečių“, – kalbėjo D. Einikienė.
Vyriausiosios rinkinių saugotojos nuomone, T. Laczynskis ne tik sudėjo į stiklo meną kaprizingos specifinės medžiagos meistrystę, bet ir įgyvendino daugiaplanius sumanymus. Jis derina įvairią faktūrą – skaidrius ir šiurkščius paviršius, išgauna netikėtas formas, taiko įvairias
technologijas – stiklą dengia auksu, sidabru, variu, klijuoja, lanksto, poliruoja ir t. t. Taip skulptorius sukūrė paslaptingą, optinėmis iliuzijomis apipintą odę Europai – žmonijos lopšiui. Stiklu suspindi Dantės „Dieviškoji komedija“, bibliniai siužetai, mitai, persipynę su tikrove, civilizacijos kūrimosi procese išlikęs miesto relikvijorius… Autoriui svarbu viskas, kas yra ir buvo Europoje: jos šlovės dienos, kultūros, mokslo laimėjimai, gilūs sukrėtimai. Menininko kūryboje svarbi ir muzika, tampanti Lietuvos angelu, ir eilės, kurios užgimsta audringoje naktyje…
T. Laczynskio kūriniai eksponuojami penkiose Žemaičių dailės muziejaus salėse. Pirmoji pavadinta „Lietuva“, antroji – „Angelai“, trečioji – „Pasaka“, ketvirtoji – „Rožė“, penktoji – „Paslaptis“.
Plungiškiams parodos lankytojams skirtą menininko laišką perskaitė muziejaus direktorius A. Bakanauskas. Jame autorius apibūdino savo darbus ir išsakė savo svajonę – kad anūkai gyventų laimingų kaimynų pasaulyje.
Baigiantis parodos pristatymui trumpai pasisakė ir pats T. Laczynskis: „Klausaisi muzikos ir žinai, kad ją galima užrašyti natomis. O aš ilgai galvojau, kaip užrašyti šviesą, besikeičiančias jos spalvas ir atspalvius. Ir sugalvojau. Tai pamatysite apžiūrėdami parodą. O kad viskas būtų aiškiau, kad suprastumėte esmę, siūlau perskaityti kiekvieno darbo pavadinimą.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas