„Nepradėkime teisinti chamų…“

Parašė:  2018-01-12

Žmogaus akys per ilgą laiką pripranta prie regimo vaizdo ir ne visada akylai stebi aplinką. Taip ir mes, Rietavo savivaldybės gyventojai, ne visuomet matome, kas darosi mūsų panosėje. Pravažiuojantieji ar miesto svečiai aplinką stebi daug atidžiau. „Mane nemaloniai nuteikė vaizdas, išvystas netoli Rietavo“, – sakė į redakciją paskambinusi moteris.
Kaip paaiškėjo, už buvusios rietaviškės Monikos akių užkliuvo netvarka pakelėje ties posūkiu į Girėnų kaimą. Moteris pasakojo, kad prie autobusų stotelės ir šalia esančiame miške buvo krūvos šiukšlių: „Tokį vaizdą retai kur beišvysi. Nesitikėjau jo pamatyti ir Rietavo miesto, kuris puikiai tvarkosi, pašonėje. Prieš šventes žmonės stengiasi apsikuopti, o čia, kaip matyti, to niekas seniai nedarė.“
Monikos pastebėjimais pasidalijome su Rietavo savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus specialiste (ekologe) Vesta Andrijauskiene. Ji neslėpė, kad apie netvarką ties Girėnų stotele žino.
„Tai sena problema. Pastebėta, kad toje vietoje mašinas dažnai išsivalo vairuotojai, kurie išsuka iš autostrados. Išmeta pavienes šiukšles: vienkartinius kavos puodelius ir indus, stiklinius butelius. Įvedus taromatų sistemą pakelėje gerokai sumažėjo įvairių gėrimų plastikinės taros, skardinių.
Šia vieta rūpinasi valstybės įmonės „Kelių priežiūra“ Telšių padalinio ir Rietavo seniūnijos darbuotojai. Daugiausia atliekų surenkama per kasmetinę pavasario akciją „Darom“.
Šiukšlintojai gali būti baudžiami. Baudos tikrai nemažos, tik labai sunku pagauti pažeidėjus, nes tokie pažeidimai dažniausiai daromi atokesnėse, žmonių rečiau lankomose vietose ir, savaime suprantama, tamsiuoju paros metu.
Rietavo savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse nurodoma, kad draudžiama išmesti komunalines atliekas gatvėse, aikštėse, skveruose, parkuose ar kitur, jas užkasti, vežti į laukus, miškus ir kitas tam neskirtas vietas. Administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnis numato, kad savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 140 eurų. Nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 140 iki 600 eurų.
Svarbu, kad žmonės nebūtų abejingi tokiems pažeidimams ir, pamatę asmenis, kurie šiukšles šalina netinkamu būdu, juos sudrausmintų arba net nufilmuotų ar nufotografuotų pažeidimą“, – kalbėjo ekologė V. Andrijauskienė.
Specialistė taip pat sakė, kad Savivaldybėje jau ne kartą svarstyta, kaip išspręsti šią problemą. Tačiau joks sprendimas nepriimtas. „Atliekoms skirtų konteinerių pakelėje statyti negalima. Jei taip padarytume, tikėtina, kad dar daugiau žmonių vežtų čia šiukšles. Tuo labiau dabar, kai, perėjus prie dvinarės rinkliavos, kai kurie gyventojai, siekdami taupyti, gali bandyti atliekomis atsikratyti kitais būdais.“
V. Andrijauskienė virtualioje erdvėje neseniai pati paviešino informaciją apie šiukšlių maišus, išmestus prie žvyrkelio nuo Pelaičių link Stumbrių.
„Pamačiusi tokį vaizdelį pakelėje negalėjau patikėti, kad žmonės dar taip nesuprantamai gali elgtis. Apima tas svetimos gėdos jausmas… Išmesti šiukšles pro mašinos langą ar važiuoti į mišką palikti atliekų maišo? Gerieji žmonės, tokioms šiukšlėms skirti konteineriai, taromatai!!! Turbūt nė vienas nenorime, kad mūsų vaikai augtų šitokioje aplinkoje… Tai kodėl taip elgiatės? Kas Jūsų galvoje? Jeigu negerbiate savęs, tai bent jau rodykite šiek tiek pagarbos kitiems“, – rašė ekologė po paviešintomis nuotraukomis, kuriose buvo matyti į pamiškę nusviestas šiukšlių maišas.
Ir iš tiesų, nei kelius prižiūrinčios įmonės, nei seniūnijos prievaizdų ir valytojų visose pakelėse nepastatys, todėl tik patys galime sudrausminti gamtą teršiančias žmogystas. Tačiau ne visi esame pilietiški. Prisiminiau pažįstamą moterį, kuri pasakojo mačiusi, kaip vairuotoja pakelėje iš automobilio į pamiškę išmetė šiukšles: „Jau norėjau ją nufotografuoti, bet, pagalvojusi apie baudą, kuri būtų skirta tuo atveju, jeigu paskųsčiau aplinkosaugininkams, pagailėjau moteriškės. Mašina senutėlė, gal visai pinigų neturi.“
Gaila, kad mano pažįstama priėmė tokį sprendimą – jeigu visi gailėsime šiukšlintojų, o ne gamtos, ilgainiui mūsų planeta virs šiukšlynu. Todėl, kaip savo eilėraštyje rašė poetė ir Rietavo garbės pilietė Birutė Lengvenienė, „nepradėkime teisinti chamų!“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas