Paroda Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui

Parašė: Otilija JUOZAPAITIENĖ Vyr. bibliotekininkė ir kraštotyrininkų klubo „Pilaitė“ pirmininkė Kristinos PAULAUSKAITĖS nuotr. 2017-09-12

Plungės viešojoje bibliotekoje rugsėjo 5-ąją atidaryta paroda „Tarpukario ir pokario Lietuvos dokumentai iš Bronislovo Pociaus ir Algirdo Mato Duoblio asmeninių archyvų“. Ji skirta artėjančiam mūsų valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti.
Parodą pristatė jos autoriai ir sumanytojai istorikas Bronislovas Pocius ir Sąjūdžio dalyvis, buvęs Plungės tarybos pirmininkas (1990–1995) Algirdas Matas Duoblys.
Eksponuojami originalūs Pirmosios Lietuvos Respublikos ir pokario metų dokumentai: Lietuvos Respublikos piliečio pasai, caro armijos kario knygutė, karo pabėgėlio knygutė, vertės ženklai už priduotus linus ir vilną vokiečiams, atrodantys kaip tikri pinigai, moksleivių ir studentų pažymėjimai. Galima pamatyti, kaip atrodė to meto šaukimai į kariuomenę, gimimo metrikai, gyvybės draudimai.
Parodoje yra 1929-aisiais išleista nedidelė knygutė „Sauskeliais naudotis įstatymas“ ir tų pačių metų šoferio (vairuotojo) knygutė. Čia rasite ir tarpukario laikų 1 000 Lt vertės skolos vekselio originalą, išvysite, kaip atrodė valstybės žemės paskyrimo aktas karo metais, automobilio FIAT pažymėjimas.
O gal kam įdomu, kokius atlyginimus gaudavo Plungės „Saulės“ gimnazijos direktorius ir mokytojai 1942-aisiais? Visi esame girdėję apie JAV žaliąją kortą, o šioje parodoje galite pamatyti, kaip ji atrodė 1951-aisiais, ir kažkodėl visai ne žalia… Ekspozicijoje yra ir tuometinis lietuvio užsienio pasas.
Ne visi jauni žmonės žino, kaip atrodė pokario metų dokumentai. Čia rasite partinį, komjaunimo ir karinį bilietus, studento pažymėjimą, darbo knygelę ir kt.
Parodoje eksponuojama ir dar daug kitų įvairių, straipsnyje nepaminėtų, bet galbūt žmonėms labai įdomių dokumentų, sąskaitų, kvitų, įgaliojimų ir pan.
Tai nebe pirmoji paroda iš B. Pociaus archyvo. Mokytojas, istorikas kasmet bibliotekininkus ir kitus plungiškius nustebina savo kolekcijų įvairumu ir turimų dokumentų gausa. Mums labai malonu, kad Plungėje gyvena kolekcininkas, kuris ne tik pats džiaugiasi turimais vertingais eksponatais, bet ir stengiasi juos parodyti savo miesto žmonėms, inicijuodamas įvairias parodas bibliotekoje. O šį kartą pakvietė prisijungti ir kitą kraštotyrininką A. M. Duoblį. Abu jie yra aktyvūs Plungės kraštotyrininkų klubo „Pilaitė“ nariai.
Ši paroda turėtų sudominti visus plungiškius, ypač istorijos mokytojus. Tai puiki vizualinė priemonė mokiniams parodyti senus, originalius Pirmosios Lietuvos Respublikos ir pokario dokumentus. Plungės viešojoje bibliotekoje ekspozicija veiks visą mėnesį. Jeigu moksleivių klasės į parodą užsiregistruos iš anksto, istorikas B. Pocius prižadėjo pats atvykti papasakoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas