Platelių ežerą nušvietė Joninių laužas

Parašė: Aldona KUPRELYTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoja Aldonos KUPRELYTĖS nuotr. 2017-06-27

Joninės (Rasos) – gražiausia tradicinė vasaros šventė. Jos metu žmonės bandydavo įspėti gamtos paslaptis, gausiomis apeigomis, aukojimais ir būrimais užsitikrinti būsimą derlių.
Šiemet Joninės Plateliuose buvo be lietaus. Birželio 23-iosios vakare prie jachtklubo atvyko gausus tradicinių Joninių gerbėjų būrys iš visos Lietuvos. Sulaukta svečių ir iš užsienio – iš Latvijos, Vokietijos, Norvegijos ir kitur.
Šventę rikiavo folkloro ansambliai „Alksna“ ir „Alksniukai“ iš Mažeikių, Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblis „Platelē“.
Susirinkusieji prie Platelių ežero praėjo pro berželių vartus, apsiprausė ežero vandeniu, iš devynių laukų suskynę žolynus, ėjo burtis. Kam laimė ir meilė pažadėta, kam didelė gerovė, turtai lemti. Joninių pažadais niekas neliko nuviltas.
Saulei, palydėtai daina, nusileidus, vyrai uždegė aukurą. Jame sudeginti burtams naudoti žolynai. Uždegta netikra saulelė – stebulė, didelis Joninių laužas. Mergaitės, norėdamos sužinoti, kada ištekės, mėtė vainikėlius. Muzikantai griežė iš peties, šokis keitė šokį, daina dainą.
Vidurnaktį Šeirės miške „pražydęs“ paparčio žiedas buvo surastas, Jonai ir Janinos padabinti ąžuolų lapų vainikais, ežerą nušvietė plukdomas Joninių laužas, o merginų leidžiamų vainikėlių žvakeles stengėsi užpūsti vėjas. Dar ilgai netilo muzika.
Rytas išaušo apsiniaukęs, saulelė tekėjo pasislėpusi už tankaus debesų sluoksnio, vėlyvą rytą iškrito pirmi lietaus lašai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Šiandieninė etninės kultūros ir tradicijų svarba (0)

Etninė kultūra yra ne tik liaudies šokiai, dainos, pasakos, tautinis kostiumas, folkloro ansambliai, žaidimai, tautosaka, liaudies […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Padiskutuokime: Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis sako, kad etninės kultūros sąvoka šiandien daug platesnė, nei įprasta manyti.

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas