Platelių ežero gylis

Parašė: Sigitas KVAŠINSKAS Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kraštotvarkos skyriaus vyresnysis specialistas 2017-03-14

Vandens gylis – tai vertikalus atstumas nuo vandens paviršiaus iki dugno konkrečiame taške. Toks apibrėžimas duodamas Vilniaus universiteto 2011 metais išleistame vadovėlyje „Hidrometrija“. Tad koks yra tikrasis ?
Legendos ir prasimanymai apie Platelių ežero dydį, gylį ir kilmę šį nuostabų vandens telkinį daro tik patrauklesnį, paslaptingesnį. Yra tekę girdėti, kad giliausia vieta – net 63 metrai, o plateliškiai įsitikinę, kad ežeras yra 50 metrų gylio.
Truputį paieškoję internete rasime gana skirtingus skaičius apie Platelių ežerą. Štai populiarioji „wikipedia.lt“ pateikia tokius duomenis: plotas 1200,28 ha, ilgis ir plotis 8,4 x 3,3 km, giliausia vieta 46 m. „Manogaublys.lt“ teigia, kad ežero plotas 1210 ha, o didžiausias gylis 46 m. Dar primena, kad seniau jis buvo vadinamas Virkšta, nors tokį teigimą kraštotyrininkas J. Mickevičius seniai paneigė. Tinklaraštyje „ezerai.vilnius.lt“ sakoma, kad vandens telkinio plotas 1181,5 ha, giliausia vieta 46 m. „Geoportal.lt“ (Lietuvos erdvinės informacijos portalas) duoda tik ežero plotą – 1206,5 ha ir prideda skaitmenizuotą 1937 metais K. Bieliuko parengtą batimetrinį planą. Lietuvos Respublikos upių, ežerų ir tvenkinių kadastras savo puslapyje „uetk.am.lt“ išvis jokių duomenų veltui nedalija. Jei nori teisingų oficialių duomenų, turi užsiregistruoti ir susimokėti. Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos puslapyje „zemaitijosnp.lt“ pateikta, kad Platelių ežero plotas 1205 ha, vidutinis gylis 10,5 m, giliausia vieta 48,5 m, vidutinis vandens lygis 146,5 m virš jūros lygio.
Pirmą kartą Platelių ežero vardas rašytiniuose šaltiniuose minimas Lietuvos metrikoje 1440–1447 metų laikotarpiu, tačiau tyrinėtas tik 1904 metais. Tada Maskvos universiteto profesorius Zografas suruošė ekspediciją į Kauno, Vilniaus ir Gardino gubernijas. Iš šios ekspedicijos Chmielevskis apie Platelių ežerą pateikia tokius duomenis: vandens telkinys turi 6,5 varsto ilgio, 23 sieksnius gylio ir 1000 dešimtinių ploto. Išvertus į metrinę sistemą, ilgis 6,9 kilometro, gylis 46 m, o plotas 1090 ha. Šie duomenys apie Platelių ežerą gana paviršutiniški.
Pirmą kartą Platelių ežeras sistemingai ištirtas 1937 metais, kai į Platelius atvyko Vytauto Didžiojo universiteto Geografijos katedros vedėjo profesoriaus K. Pakšto komandiruota ekspedicija. Šios ekspedicijos ataskaitos rengėjas K. Bieliukas pateikia tokius duomenis: didžioji ežero ašis 6750 m, mažoji ašis 3950 m, didžiausias plotis 3450 m. Vandens telkinio plotas be salų 1204,62 ha, salų plotas 14,13 ha, plotas su salomis 1218,75 ha. Didžiausias gylis 46 m, vidutinis gylis 10,44 m, ežero paviršiaus altitudė apie 144 m aukščiau jūros lygio.
Tai pirmi ir gana tikslūs skaičiai apie Platelių ežerą, išskyrus duomenis apie gylį ir dugno reljefą.
Ežero gyliui ir reljefui nustatyti buvo pasirinkta 31 trasa (galsas) ir jose kas 100 arba 50 m daromi gylių matavimai, vėliau pagal gautus duomenis išskaičiuotos ir išbrėžtos izobatos. Ekspedicijos metu nebuvo galimybės gylių pamatuoti 100 x 100 m kvadratiniu metodu, tad duomenys nebuvo absoliutūs, tačiau iki 2013-ųjų vasaros kito Platelių ežero batimetrinio plano neturime.
2013 metų liepos ir rugpjūčio mėnesiais Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo institutas atliko ištisinį Platelių ežero tyrimą su echolotu ir paruošė batimetrinę nuotrauką.
Buvo patikslintas vandens telkinio plotas, gylis, padaryta batimetrinė nuotrauka. Ežero plotas be salų nustatytas 1205,68 ha, o giliausia vieta – 48,59 m. Taip pat pateikiama, kad vandens paviršiaus absoliutinis aukštis 146,45 m virš jūros lygio. Tačiau matuojant gylį echolotu yra vienas didelis trūkumas: prietaisas parodo gylį iki dumblo. Jei ežero dugne yra daug ir susigulėjusio dumblo, gauname per mažą gylį, gylį iki dumblo.
Turėdami batimetrinius duomenis, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kraštotvarkos skyriaus specialistai Sigitas Kvašinskas ir Saulius Sidabras nutarė pamatuoti realų Platelio ežero gylį. Matavimai atlikti nuo ledo paviršiaus naudojant sertifikuotą 60 metrų ilgio metalinę matavimo juostą „Seco“ su pritvirtintu svareliu. Spėjamose giliausiose vietose buvo atlikta 20 matavimų. Deja, legendose minimų 63 metrų gylio nerasta.
Giliausia vieta konstatuota 49,10 m (koordinatės LKS-1994 X – 366443; Y – 6214650). Juosta giliausioje vietoje rodė 49,02 m, prie juostos galo pririštas svarelis buvo 8 cm ilgio, tad prie šio duomens pridėjome 8 centimetrus.
Naudotas svarelis nepramušė tankesnio dumblo ar nuosėdų sluoksnio, tad Platelių ežero giliausios vietos paieškos bus tęsiamos.
Gylio matavimo dieną ežero vandens lygis buvo 146,46 m, tad beveik sutampa su Klaipėdos universiteto atliktų matavimų vandens lygiu, todėl galime tiesiogiai palyginti gautą rezultatą. Radome 0,51 m gilesnę vietą ir pareiškiame, kad Platelių ežeras yra 49,10 m gylio.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kai pakyla temperatūra (0)

Panašu, kad pavasaris įgauna pagreitį – lauko termometrai fiksuoja vis aukščiau kylančius laipsnius. Malonu… Jei kalbėsime […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate situaciją Plungės r. savivaldybėje, kai po 2-ojo rinkimų turo meru tapo liberalas, o į valdančiąją koaliciją Liberalų sąjūdis neįeina?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas