Platelių miestelis prisipildė folkloro garsų

Parašė:  2014-11-28

Lapkričio 22-ąją į Platelių kultūros centrą rinkosi plateliškiai, miestelyje viešintys žmonės, tautiniais drabužiais pasipuošę kitų rajonų kolektyvai. Bruzdesys ne šiaip sau vyko – buvo švenčiama Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblio „Platelē“ jubiliejinė, dvidešimties metų, sukaktis. Taip pat pristatyta fotografijų paroda „Prabėgusių metų skrynią pravėrus…
Istorija
Kaip šventės dalyviams pasakojo Žemaitijos nacionalinio parko Kultūros paveldo skyriaus vedėja ir ansamblio narė Aldona Kuprelytė, 1991 metais įsikūrus parkui, jo vadovas Vidmantas Bezaras sugalvojo, jog reikalingas folkloro ansamblis. „Ir išsiuntė mane į Klaipėdą konservatorijoje surasti žmogų, kuris šiuo reikalu galėtų užsiimti. Man nieko rasti nepavyko“, – kalbėjo A. Kuprelytė. Tačiau idėjos įgyvendinimui pasidavė Platelių mokykloje dirbanti mokytoja Regina Miežetienė – ėmė nuo 1994 metų vadovauti folkloro ansambliui „Platelē“. Tad ji ir buvo pakviesta prisiminti, kaip kolektyvui sekėsi kurti savo programą, kaip atsirado žmonių, norinčių, galinčių ir mokančių dainuoti, šokti, muzikuoti… Pirmoji ansamblio vadovė sakė, jog buvo nelengva, nes muzikanto kolektyvas neturėjo, meninės programos taip pat sunkiai dėliojosi. Kelrode žvaigžde tapo mokytoja Stanislava Stripinienė, kuri buvo sukaupusi nemažą žemaitiškų dainų archyvą. Praėjus ketveriems metams, „Platelē“ vairą perėmė jaunas, energingas vadovas – Aivaras Alminas. Vyrui su malonumu talkina žmona Aliona. Dabartinis folkloro ansamblio vadovas kaip tikras žemaitis nedaugžodžiavo: „Gyvenime taip sutvarkyta: vieni ateina, kiti išeina. Taip ir ansamblyje. Žinau tik viena – kad reikia labai mylėti muzikantus.“
Renginio dalyviai tylos minute ir malda už mirusiuosius pagerbė anapilin išėjusius muzikantus Juozą Beržonską, Vaclovą Alminą, Justiną Petrauską.
Nuveiktų darbų kraitis
„Platelių folkloro ansamblį žino jau ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Suomijoje, Estijoje, Vokietijoje. Greitai ir Japonijoje žinos“, – juokavo ansamblio narė Vilija Ramonienė. Ji ir apžvelgė pastarųjų penkerių metų „Platelē“ veiklą.
O pasigirti ansamblis tikrai turi kuo – juk paruoštos penkios naujos programos: tradicinio folkloro („Užgavėnės“, „Karinės istorinės dainos“, „Žemaičių vestuvės“, „Žemaitėškas joukū dainas“) ir romansų („Kur baltos rožės žydi“). Kolektyvas džiugino ne tik savus, bet ir kitų miestų, šalių žmones. „Platelē“ dalyvavo festivaliuose Sedoje, Plungėje, Barstyčiuose, Pasvalyje, Drevernoje, įvairiose šventėse ir renginiuose visoje Lietuvoje, liaudies šokių festivalyje Lagenbeke (Vokietija) ir koncertinėje kelionėje Lenkijoje. 2013-aisiais surengtas folkloro festivalis „Oi, platos, platos Plateliū valsčelios“ Plateliuose.
Vien per pastaruosius penketą metų ansamblis dalyvavo 118-oje renginių, surengė 62 vakarones.
Tikriausiai teisi buvo V. Ramonienė, sakydama, kad folkloro ansamblį „Platelē“ greitai žinos ir Japonija. Per du dešimtmečius jis išgarsino ne tik Plungės rajoną, bet ir Žemaitiją. Dalyvavo Lietuvos dainų šventėse (1998, 2003, 2007, 2009 ir 2014 m.), tarptautiniuose folkloro festivaliuose Vilniuje („Baltica“, „Skamba skamba kankliai“), Plungėje („Saulelė raudona“), Telšiuose („Ėr paauga žali lėipa“), tarptautiniame folkloro konkurse Šiauliuose („Saulės žiedas“), įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose vykstančiose folkloro šventėse.
Padėkos ir sveikinimai
Folkloro ansamblis „Platelē“ dainuoja Platelių krašto dainas, šoka senovinius šokius. Dar 1996 metais trylika savo dainų įrašė Lietuvos radijo ir televizijos studijoje, po poros metų išleido pirmą garsajuostę. 2010-aisiais išleista pirmoji „Platelē“ kompaktinė plokštelė „Oi, platos platos Plateliū valsčelios“ (kartu su autentiško Platelių krašto folkloro kompaktine plokštele).
Kad kolektyvas sukrautų tokį dainų, šokių, juokų, pasakojimų kraitį, daug prisidėjo Žemaitijos kraštu ir jo palikimu besidomintys žmonės. Kaip sakė A. Kuprelytė, už dainų lobyną didžiausia padėka atitenka mokytojai S. Stripinienei, romansų kolektyvui parūpino Virginija Strakšytė, Jadvyga ir Romas Bajorai. „Šposų“ dainų ansamblio dainininkus pamokė Eugenija Buožienė, kaip trypti žemaitiškus šokius, „Platelē“ išmoko iš Antano Bernatonio.
Kad šventės dalyviai nesustirtų į ožio ragą, ansamblis greit visus įsuko į smagų šokį „Žemaitukas“. Kas šokti negalėjo, plojimais ragino šokėjus greičiau suktis.
„Visi džiaugiamės, kad turime tokį kolektyvą, kuris garsina Platelius Lietuvoje ir užsienyje“, – įteikdamas saldžias dovanas ir padėkos raštą už žemaitiškumo išlaikymą nepriklausomoje Lietuvoje ansamblio vadovams kalbėjo Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis.
Nė vienas jubiliejus nepraeina be draugų, bendraminčių linkėjimų, dovanų lietaus. Plateliškių kūrybinės veiklos dvidešimtmečio renginyje dalyvavo ir savo pasirodymu džiugino folkloro ansambliai „Rėmolē“ ir „Rėmoliokā“ iš Sedos. Iš Mažeikių atvyko „Alksna“ ir „Alskniokā“. Pasak A. Almino, folkloro populiarinimu užsikrėtė ir Platelių kultūros namų jaunimo tradicinių šokių klubas ir Platelių gimnazijos folkloro grupė. Tad jubiliejų praskaidrino jaunųjų šokėjų šokių „vėrinys“.
Kolektyvui kūrybinės sėkmės linkėjo vicemeras Mindaugas Jurčius, Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė, Savivaldybės tarybos narės Rigonda Pereverzeva ir Asta Beierle Eigirdienė. Gražių žodžių ir pagyrų „Platelē“ vadovams negailėjo jų pirmoji folkloro vadovė ir mokytoja Žemaitijos etninės globos tarybos pirmininkė, Klaipėdos universiteto docentė Rūta Vildžiūnienė.
Stiprybės saugant žemaitiškas tradicijas linkėjo folkloro pateikėjai S. Stripinienė, E. Buožienė, V. Strakšytė, A. Bernatonis.
Sveikinimų kalboms išsekus, šventės kaltininkai visus pakvietė smagiai pavakaroti, pasivaišinti arbata ir saldumynais, sutraukti ne vieną žemaitišką dainą ir iš širdies sutrypti smagų šokį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Idėja – mažiau kalbėti? (0)

Pamažu kapsi dienos, likusios iki Lietuvai ypač svarbaus įvykio – valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo. Jų liko […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pasaulyje nuvilnijęs seksualinių priekabiavimų skandalas išjudino ir lietuvius. Kaip manote, ar Lietuvoje ši problema aktuali?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2017 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas