Populiariausi Žemaitijos nacionalinio parko objektai – Šaltojo karo muziejus, pėsčiųjų ir dviračių takai

Parašė:  2018-01-26

Baigėsi dar vieneri metai: suskaičiuoti Žemaitijos nacionalinio parko (ŽNP) lankytojai.
Skaičiuojant buvo naudojami tiesioginio ir netiesioginio stebėjimo metodai. Tiesioginio monitoringo metu visus 2017-uosius buvo atliekama turistų apskaita Platelių lankytojų centre, skaičiuojami lankytojai tam tikrose ŽNP vietose, netiesioginio – skaičiuojami ŽNP direkcijos ekspozicijų, organizuotų renginių, ekskursijų dalyviai, surenkama informacija iš kitų fizinių ar juridinių asmenų apie apsilankiusiuosius.
2017-aisiais Žemaitijos nacionaliniame parke apsilankė 152 779 žmonės, iš jų – 32 tūkstančiai Didžiųjų Žemaičių Kalvarijos atlaidų dalyvių. Bendras lankytojų skaičius, lyginant su 2016 metais, padidėjo 5 664-iais žmonėmis (apie 3,71 proc.).
Muziejuose ir ekspozicijose pernai pabuvo 56 046 turistai iš Lietuvos ir užsienio valstybių. Palyginti su 2016-aisiais, ekspozicijų lankytojų skaičius paaugo apie 1,6 proc. Daugiausia turistų, kaip ir ankstesniais metais, lankėsi Šaltojo karo muziejuje – 35 102. Žemaitijos nacionalinio parko ir Užgavėnių ekspozicijas apžiūrėjo 2 699 žmonės.
2017 metais, įskaitant ir Žemaičių Kalvarijos atlaidų dalyvius, renginiuose apsilankė 34 714 žmonių. Daugiausia dalyvių, neskaitant atlaidų, užfiksuota kasmetiniuose renginiuose: Joninėse, Užgavėnėse, Platelių plaukimo maratone, Platelių regatoje.
Į Platelių lankytojų centrą užsuko 4 519 žmonių, iš jų: 3 644 suaugusieji ir 875 vaikai. Lyginant su 2016 metais (4 587 žmonės), pastebėtas lankytojų skaičiaus mažėjimas, kurį galėjo nulemti vėsūs ir drėgni orai sezono metu. Didžiausi turistų srautai užfiksuoti gegužės–rugpjūčio mėnesiais. Jie sudarė apie 85 proc. visų apsilankiusiųjų skaičiaus. Per likusius aštuonis metų mėnesius užregistruoti tik 683 lankytojai. Kaip ir kasmet, mažiausiai jų buvo sausį–kovą, lapkritį–gruodį.
Platelių lankytojų centre apsilankė 1 547 užsieniečiai (1 384 suaugusieji ir 163 vaikai) iš daugiau kaip 30 Europos ir kitų pasaulio valstybių. 373 turistai buvo iš Vokietijos. Nemažai (153) atvyko iš Olandijos. Iš Prancūzijos – 141, Belgijos – 95, Ispanijos – 85, Čekijos – 70, Latvijos – 66, Italijos – 62, Jungtinės Karalystės, Rusijos – 53. Atkako ir iš tolimų šalių: Australijos (31), Izraelio (30), Kanados (10), Japonijos (3), Čilės (2), Pietų Afrikos Respublikos (2), Naujosios Zelandijos (1), kitų valstybių.
Lietuviai lankytojai, kurių buvo 2 972 (2 260 suaugusiųjų ir 712 vaikų), atvažiavo iš daugiau kaip 40 įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Daugiausia iš Vilniaus – 564, Kauno ir Kauno rajono – 387, Klaipėdos ir Klaipėdos rajono – 354, Šiaulių ir Šiaulių rajono – 199, Plungės ir Plungės rajono – 206, Mažeikių ir Mažeikių rajono – 133.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistai surengė daugiau kaip 200 ekskursijų (dalyvavo 4 966 žmonės). Vietos gyventojo ekskursijose po Žemaičių Kalvariją dalyvavo 870 lankytojų.
2017 metais daug dėmesio skirta edukaciniams užsiėmimams. Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicijoje (dvaro svirne) ir Tradicinių amatų centre įvairiuose užsiėmimuose, mokymuose (audimo, drožybos, žvakių liejimo, blynų kepimo, vilnos vėlimo, siuvinėjimo, „Užgavėnių valgiai“, „Užgavėnių kaukių gaminimas“ ir kt.) dalyvavo 1 907 lankytojai. 772 rinkosi gamtines edukacines programas ir edukaciją Šaltojo karo muziejuje „Žaidimai ir atradimai raketinėje bazėje“. Edukaciniai užsiėmimai vyko ir trijuose ŽNP esančiuose ūkiuose (580 lankytojų). Iš viso edukacinėse programose dalyvavo 3 259 žmonės.
Pernai viešbučiuose, poilsio ir svečių namuose apgyvendinimo paslaugos buvo suteiktos 15 616 lankytojų. Palyginti su 2016 metais (12 239 žmonės), 3 377-iems poilsiautojams daugiau. 28 kaimo turizmo sodybose apsistojo 16 127 žmonės, tai yra 884-iais daugiau nei užpernai (15 343).
Palyginti su 2016-aisiais (14 362 žmonės), praėjusiais metais 2 543-imis sumažėjo poilsiautojų, apsistojusių stovyklavietėse ir turistinėse stovyklose (11 819 žmonių). Tam daugiausia įtakos turėjo lietingi ir vėsoki vasaros orai.
2017-aisiais daugiau nei užpernai lankytojų naudojosi nardymo paslaugomis, 800 nuomojosi dviračius. Nežymiai keitėsi ir turistų, plukdytų katamaranais ir kitu vandens transportu po Platelių ežerą, skaičius.
Didžioji dalis parko lankytojų (apie 73 proc.) yra vietiniai arba šalia esančių apskričių gyventojai.
2017-ųjų rugpjūčio mėnesį „Sorbum group“ ekspertai atliko ŽNP lankytojų apklausą. Trijose parko vietose buvo apklausta 500 respondentų. Apklausa parodė, kad čia pailsėti dažniausiai atkeliauja nedidelės, po tris asmenis, grupės žmonių.
Populiariausia transporto priemonė, su kuria atvykstama į parką, yra automobilis. Jais atvažiuoja net 92 proc. ŽNP lankytojų.
Dauguma (apie 90 proc.) apie parką sužinojo iš šeimos narių ar pažįstamų. Internete informacijos ieškojo tik 22 proc. lankytojų.
Didžioji dalis apklaustųjų (net 73 proc.) Žemaitijos nacionaliniame parke lankėsi, nes norėjo pailsėti prie ežero.
Tik apie 25 proc. ketino užsukti į muziejus ar pasivažinėti dviračių takais. Populiariausi ŽNP objektai yra Šaltojo karo muziejus, kurį aplankė ar ketino aplankyti apie 41 proc. apklausos dalyvių, ir , kuriuos aplankė ar ketino aplankyti apie 38 proc. apklausos dalyvių.
Populiariausias nakvynės tipas yra svečių namai ir viešbučiai, kuriuose apsistojo 58 proc. apklaustųjų, likusių nakvoti parke.
Beveik visi (apie 93 proc.) liko patenkinti apgyvendinimo paslaugų kokybės ir kainos santykiu.
Žemaitijos nacionalinis parkas yra labai teigiamai vertinamas lankytojų. Net 48 proc. vertina jį LABAI GERAI ir beveik 100 proc. rekomenduotų savo draugams, giminaičiams ir pažįstamiems praleisti atostogas Žemaitijos nacionaliniame parke.
Aušra BRAZDEIKYTĖ
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus gidė
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Nesutinku! (0)

Šiuo metu į mūsų redakciją kone kiekvieną dieną užsuka prenumeratos loterijos laimėtojai. Džiugu bendrauti su šiais […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kovo 3-iąją rinksime vietos valdžią. Ar jau žinote, už kurią partiją ir kandidatą eiti mero pareigas balsuosite?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas