Prisiliesti ir užuosti Afganistaną

Parašė:  2010-10-12

3 000 kilometrų nuo Lietuvos. Antroji pagal vargingumą (po Somalio) šalis pasaulyje. Daugybė vaikų amputuotomis kojomis… Tokia informacija apie tolimąjį, bet lietuviams gerai žinomą Afganistaną trečiadienį Plungės kultūros centre buvo pradėtas renginys – projekto „Pažvelk – Afganistanas arti. Padėk – tu gali“ pristatymas ir afganistaniečių moterų rankdarbių parodos atidarymas.

 

Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė šįkart ne pati pristatė parodą – tai padaryti pakvietė viešosios įstaigos „Savanorių centras“ atstovę, projekto vadovę Jurgitą Margau. Į renginį atvyko ir taikos palaikymo misijose Afganistane, Goro provincijoje, dalyvaujantis karys, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuoto pėstininkų bataliono kapitonas Aivaras Pliatkus.
Anot ponios Jurgitos, minėtasis projektas vykdomas trečius metus. Afganistaniečių rankdarbių paroda jau apkeliavo didžiuosius Lietuvos miestus, apskričių centrus, o Z. Leilionienės dėka pasiekė ir Plungę. Projekto tikslas – per rankdarbius ir fotografijas suteikti lietuviams galimybę bent truputėlį pažinti Afganistaną – pamatyti, paliesti ar net… užuosti. Juk į mezginius, siuvinius ir kilimus įdėtas ne tik tenykščių moterų triūsas, kūrybingumas, bet ir jų viltys, meilė, rūpesčiai, kultūra. Na, o rankdarbių ryškumas ir blizgesys, ko gero, parodo, kad afganistanietės skurdžią buitį viliasi iškeisti į sotesnį gyvenimą. „Palieskit jų darbus, pauostykit, pasistenkit išskaityti, ką tos moterys savo darbais norėtų pasakyti“, – ragino Jurgita Margau.
Kitas to projekto tikslas – bent kiek pagelbėti nenusakomai vargingai gyvenantiems afganistaniečiams, palengvinti itin sunkią moterų ir vaikų dalią. Dėl to po parodos dalis rankdarbių (o gal ir visi) bus parduoti aukcione, o gauti pinigai bus perduoti darbų autorėms. Be to, važinėdami po Lietuvą, projekto organizatoriai vykdo ir dar vieną kilnią misiją – surenka mūsiškių moterų, panorusių dalyvauti akcijoje „Geros širdys – šiltos kojos“, Afganistano vaikams numegztas kojines. Taip tarsi nusiunčiame dalelę savo šilumos, gailestingumo, pagalbos, sakė ponia Jurgita.
Kaip pasakojo kapitonas A. Pliatkus, gyvenimas Afganistane – nenusakomai sunkus, buitis neįsivaizduojamai skurdi. Akivaizdžiausia tai – kalnuose įsikūrusioje Goro provincijoje, kuri yra pats vargingiausias regionas visoje šalyje. Ypač nepavydėtina moterų, mergaičių padėtis. Mūsiškiai kariai, nors tai ir mato, bet padėti nedaug kuo gali – juk ten vyrui artintis prie moters, kažko ją pamokyti ar pagelbėti nevalia.
„Mums tai sunku ir įsivaizduoti, ir suvokti. Šalis nualinta dešimtmečius trunkančių karų ir neramumų, daugybė našlių moterų, turinčių kažkokiu būdu išmaitinti būrį vaikų, nedarbas, neraštingumas, negarantuota sveikatos priežiūra, itin atšiaurios žiemos“, – negeroves vardijo kapitonas. Šalies statistika išties liūdna: 90 proc. gyventojų neturi elektros, 60 proc. gyvena be švaraus vandens, tik 36 proc. gyventojų yra raštingi, didžiulę provinciją, kurioje gyvena apie 600 tūkst. žmonių, aptarnauja vos keliolika gydytojų ir t. t.
Natūralu, jog, visa tai matant, Lietuvos kariams kyla noras padėti vietos gyventojams. Kaip pasakojo J. Margau, pernai į „Savanorių centrą“ kreipėsi karys Osvaldas iš Kauno. „Nežinau net to kario pavardės, bet žmogus sakė negalįs žiūrėti į basus po sniegą braidžiojančius vaikus, į nušalusias, o neretai ir amputuotas jų kojas. Karys prašė imtis iniciatyvos ir pagelbėti tiems vaikams“, – pasakojo ponia Jurgita. Iniciatyvos imtasi – pernai buvo surinkta pinigų ir Goro provincijos vaikams nupirkta apie 200 porų žieminių batų. Šiemet mažuosius afganistaniečius nutarta sušildyti Lietuvos moterų numegztomis kojinėmis.
Būdami Goro provincijoje, kariai sužino daug kraupių dalykų. Pavyzdžiui, tai, kad iki penkerių metų vaikas net neregistruojamas – mat nežinia, ar mažylis išgyvens, ar jį pasiims Alachas. Tik nedaugeliui vaikų ten suteikiama galimybė mokytis, o mergaitės iki taikos palaikymo misijų apskritai nebuvo mokomos.
Ir J. Margau, ir A. Pliatkus pasidžiaugė, kad plungiškiai aktyviai prisidėjo prie akcijos „Geros širdys – šiltos kojos“ – numegzta apie 100 porų kojinių. Net 65 poras pateikė Vyskupo Motiejaus Valančiaus pagrindinė mokykla. Tiesa, norintieji pagelbėti šąlantiems vaikams dar gali suskubti – kojinės Plungės kultūros centre bus priimamos, kol veiks paroda, – dar maždaug savaitę.
Ta pačia proga J. Margau pristatė ir žurnalisto Algimanto Čekuolio inicijuotą projektą „Auksinė širdis“. Pastarojo tikslas – globoti tvarkingas daugiavaikes šeimas. Kelioms tokioms šeimynoms per Plungės kultūros centrą bus perduotos „Auksinės širdies“ dovanos.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas