Proginėse monetose atsispindi istorijos faktai

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2018-02-20

Plungės viešoji biblioteka Vasario 16-ajai skirtų renginių ciklą mūsų mieste pradėjo neeiliniu įvykiu – laikrodinėje surengta Plungės kolekcininkų klubo paroda „Lietuvos proginės kolekcinės monetos 1993–2014“. Ekspozicija brangi visomis prasmėmis: tiesiogine, juk visuomenei pristatyti… pinigai, ir, be abejo, savo išliekamąja verte, nes demonstruotos monetos – Lietuvos istorijos dalis. Paroda bibliotekoje veikė vos keletą valandų.
Parodos „Lietuvos proginės kolekcinės monetos 1993–2014“ pristatymo dalyvius maloniai nustebino viena netikėta detalė: ekspoziciją papuošė unikali, iš lietuviško lino austa mūsų valstybės vėliava, menanti 1920-uosius metus ir kažkada kabėjusi Plungės pradžios mokykloje. Trispalvę į laikrodinę atnešė Feliksas Zulonas, kurio šeimos dėka ji ir buvo išsaugota. „1988 metais mes ją pirmą kartą be baimės iškėlėme savo kieme“, – prisiminė plungiškis.
Istorinė vėliava bibliotekoje iškelta ir paroda visuomenei pristatyta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo išvakarėse.
Kolekcininkų klubas mūsų mieste susibūrė palyginti neseniai – prieš pustrečių metų. Jam vadovauja Egidijus Bulavas.
Prieš pradėdamas kalbėti apie šią unikalią ekspoziciją, E. Bulavas trumpai bibliotekos svečius supažindino su savo vadovaujamu klubu. Į jį susibūrę kolekcininkai drauge pabūti renkasi kartą per mėnesį, visi susitinka Suaugusiųjų švietimo centre. Susirinkę pasikeičia turima informacija, monetomis, taip pat organizuoja bendras išvykas. „Šiuo metu klubas vienija 18 narių, tačiau Plungėje yra dar apie 10 rimtų kolekcininkų, kurie nepriklauso mūsų klubui“, – teigė E. Bulavas.
„Niekada nėra vėlu pradėti rinkti kolekcijas“, – yra įsitikinęs klubo vadovas. Vis dėlto norėtųsi, kad susidomėjusiųjų numizmatika būtų daugiau, nes šis pomėgis gali turėti ir ugdomąją reikšmę. Juk .
Laikrodinėje pristatytoje parodoje buvo eksponuojamos tik Plungės kolekcininkų klubo narių asmeninių kolekcijų monetos. Iš viso visuomenei buvo pristatytos 88 vario, nikelio, aukso ar sidabro monetos, nukaltos Lietuvos monetų kalykloje. Jos kaldintos ir platintos 1993–2014 metų laikotarpiu.
Pasak E. Bulavo, proginės kolekcinės monetos platinamos iki penkerių metų, jas kolekcininkams įsigyti siūlo Lietuvos bankas. Jų tiražai yra įvairūs, gali siekti nuo tūkstančio iki milijono vienetų.
Laikrodinėje eksponuojamoje parodoje buvo galima išvysti 500 litų monetą, skirtą Žalgirio mūšio 600 metų sukakčiai (išleista 2010 metais). Taip pat pristatomoje kolekcijoje puikavosi 100 litų moneta iš serijos, skirtos Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui, 50 litų moneta, skirta Baltijos kelio 25-mečiui, 10 litų monetos, skirtos S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 60-osioms metinėms paminėti, Pasaulio lietuvių dainų šventės proga ar popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymo Lietuvoje proga nukaldintos monetos.
„Iš tikrųjų šioje ekspozicijoje galima susipažinti su visa Lietuvos lito istorija“, – Plungės kolekcininkams dėkodama už suteiktą galimybę išvysti proginių monetų, pabrėžė bibliotekos direktorė Violeta Skierienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas