Senuosius balandžio 1-osios pokštus priminė „Gondinga“

Parašė:  2015-04-10

Balandžio 1-osios, ko gero, labiausiai laukia vaikai. Nuo senų laikų buvo įprasta tą dieną pameluoti, vienam kitą suklaidinti ir niekas už tai nepykdavo. Apie melagių dienos išdykavimus senoviniame Žemaitijos kaime plungiškiams ir svečiams kovo pabaigoje papasakojo folkloro ansamblis „Gondinga“, paruošęs teatralizuotą programą „Apryliaus šposai“.
Kaip ir reikėjo tikėtis, ansamblio premjera pritraukė didelį būrį žiūrovų. Kiekvienas su malonumu žiūrėjo, kaip slinkis Ontuons ir dvi mergos narpliojo tragikomiškai painius meilės reikalus. Kaip kaimynai, norėdami Ontuoną „pagydyti“ nuo tinginystės, ne vietoje paliktus ratus įstūmė į purvą. Juk nuo seno Žemaitijoje Apryliumi vadinamą balandžio 1-ąją būdavo ne tiek meluojama, kiek pokštaujama ir išdykaujama. Buvo ir paprotys tądien išjuokti tinginius, apsileidėlius. „Tvarką“ dažniausiai darydavo vyrai. Jei rasdavo netinkamoje vietoje padėtą žemės ūkio padargą, jį paslėpdavo, užkeldavo aukštai ant trobos ar kur nors kitur, noragus nunešdavo į mišką, o ratus įstumdavo į kūdrą. „Gondingos“ narės priminė žiūrovams, kad anksčiau būtent balandžio 1-ąją moterys apžiūrėdavo sėklas, jei kuriai ko pritrūkdavo, gaudavo iš kaimynių.
Kaip ir dabar, taip ir anksčiau, į Melagių dienos pokštavimus dažniausiai įsitraukdavo jaunimas. Ne tik jie bandydavo apgauti vienas kitą, bet ir patiems tekdavo atlikti tokias užduotis, kurių neįmanoma padaryti. Ko gero, ne vienam žiūrovui iki premjeros pabaigos buvo užminta mįslė, kas tas mėlvelis, kurį vaikėzai turi parnešti savo šeimininkams. Svarstyta, kad tai – įrenginys milui velti. Tik programos pabaigoje paaiškėjo, jog paslaptingasis mėlvelis – Apryliaus pokštas. Šeimininkai jį iškrėtė savo bernams, nusiuntę parnešti paprasčiausio kelmo. Kaip ir dera, ratų savininkas Ontuons, išjuoktas kaimynų ir mergų už tinginystę ir nevalyvumą, žadėjo imtis proto.
Folkloro ansamblio „Gondinga“ premjeroje susipynę papročiai, smagūs šokiai, nuotaikinga muzika, autentiška žemaičių tarmė, kokia šių dienų žmonės jau nebekalba, nepaliko nė vieno abejingo. Skirstydamiesi žiūrovai kalbėjo, jog programa buvusi graži, ir apgailestavo, jog – trumpa. Už gražų priešvelykinį siurprizą Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis dėkojo „Gondingos“ vadovei Daliai Stasikėlienei. Prie to, kad premjera būtų spalvinga, paįvairinta gerai nuteikiančia muzika, prisidėjo ne tik kolektyvo nariai vaidmenų atlikėjai, bet ir muzikantai, dailininkė.
„Apryliaus šposai“, kaip ir kitos folkloro ansamblio „Gondinga“ programos, vertingi ne tiek menine, kiek pažintine prasme. Čia atskleisti dorumo, darbštumo, bendruomeniškumo ir gėrio pradai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas