Tautodailininkei Stanislavai Andriuškaitei – 100 metų

Parašė: Parengta pagal Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjos pavaduotojos Aldonos KUPRELYTĖS pateiktą inf. 2017-03-17

Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, Platelių seniūnijos salėje paminėtas žymios plateliškės – tautodailininkės ir mokytojos Stanislavos Andriuškaitės (1917–2009) – gimimo 100 metų jubiliejus.
Platelių seniūnė Danutė Rapolavičienė susirinkusiuosius pirmiausia pasveikino nepriklausomybės atkūrimo šventės proga.
Sugiedojus valstybės himną, buvusi artima S. Andriuškaitės draugė Zafira Leilionienė pristatė parodą, kurioje – garsiosios plateliškės akvarelės, Kosto Slivskio, Eugenijaus Bunkos ir kitų fotografų nuotraukos, ir pakvietė prisiminti mokytoją.
Prisiminimais dalijosi žurnalistas ir kraštotyrininkas E. Bunka, fotomenininkas K. Slivskis, medžio drožėjas Antanas Vaškys, buvusios Stanislavos kolegės mokytojos Virginija Strakšytė ir Morta Mikašauskienė, buvę mokiniai Stasys Puidokas ir Marytė Srėbalienė, dukterėčia Regina Andriuškaitė ir kiti.
Renginyje skambėjo ir mokytojos balsas – 2006 metų liepą ją kalbino iki šiol po Lietuvą keliaujantis LRT žurnalistas ir laidų vedėjas Benas Rupeika. Pedagogų Alionos ir Aivaro Alminų paruošti jaunieji Platelių folkloro atlikėjai padainavo tradicinių žemaičių dainų.
S. Andriuškaitė gimė 1917 metų kovo 11 dieną Mosėdžio valsčiuje, Šliktinės kaime, ūkininkų šeimoje. Ji mėgdavo juokauti, kad yra gimusi didžiosios revoliucijos metais, per Lietuvos atgimimą. Baigė Skuodo gimnaziją, mokytojų kursus Šiauliuose. Mokytojavo Šiūpariuose, Ežaičiuose, Stirbaičiuose, nuo 1945 metų – Plateliuose.
Piešimo ją mokė Skuodo gimnazijos mokytojas Moisejevas. Vėliau ji mokė kitus ir pati mokėsi. Jos išugdyti dailininkai – Ignas Budrys, Leonardas Tuleikis, Kostas Katkus ir kt.
Parodose S. Andriuškaitė pradėjo dalyvauti nuo 1969-ųjų. Tautodailininkės darbai eksponuoti Kaune, Kretingoje, Plungėje, Plateliuose. Mokytoja noriai dalyvaudavo regioninėse ir rajoninėse tautodailininkų parodose. Jos darbų yra įsigiję Kauno nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės, Vilniaus, Kretingos, Žemaičių dailės muziejai, privatūs asmenys.
Menininkė mirė 2009-ųjų balandžio 20 dieną, palaidota Beržoro kapinėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Šiandieninė etninės kultūros ir tradicijų svarba (0)

Etninė kultūra yra ne tik liaudies šokiai, dainos, pasakos, tautinis kostiumas, folkloro ansambliai, žaidimai, tautosaka, liaudies […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar Jus domina XXI pasaulio futbolo čempionatas?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas