Užgavėnės Platelių krašte

Parašė: Aldona KUPRELYTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjos pavaduotoja 2017-02-14

Užgavėnės – ypatinga metų diena Žemaitijoje. Ši šventė neįsivaizduojama be persirengėlių ir jų keliamo šurmulio.
Platelių apylinkėse persirengėlių kompanijos, vadinamos „Užgavėnių žydais“, buvo populiarios nuo senovės.
Užgavėnės senais laikais vykdavo ne vieną dieną. Dar iki šiolei Plateliuose pirmadienį vaikštinėja mažieji „žydukai“, o antradienį – jau didieji. Pirmadienį po pietų eidavo „ubagais“. Tai buvo nedidelės grupelės po dvi, tris ar keturias moteris ir pusmerges – anksčiau moterys „žydais“ neidavo. Antradienį vaikščiodavo didieji „žydai“ – vyrai, persirengę įvairiais moteriškais ir vyriškais veikėjais.
Pagrindiniai Užgavėnių veikėjai: seniausieji – gervė, ožys, meška, velnias; vėlesni: žydai, vengrai daktarai, giltinė, čigonai, vestuvininkai, kareiviai (caro, sovietiniai ar kitokie, priklausė nuo laikotarpio). Persirengėlių kompanijai dažniausiai vadovavo Užgavėnių vadas. Joje buvo rinkikas (dar vadintas kiaušianešiu) ir muzikantai (vienas arba du). Persirengėlių grupės buvo didelės – iki penkiolikos žmonių, veždavosi Morę, kurią vakare sudegindavo.
Šventė baigdavosi „ubagų baliumi“ (dar vadinama „žydų vesele“).
Pokaryje Užgavėnių tradicija priblėso. Ji buvo atgaivinta 7-ojo dešimtmečio antrojoje pusėje. Tuomet plateliškiai šventė ne Užgavėnes, o žiemos palydų šventę. Žmonės persirengdavo „žydais“, velniais ir raganomis, daktarais, vaidindavo „veselę“. Neapsieidavo be Lašininio ir Kanapinio. Tautodailininko Vyto Jaugėlos padaryta iš Dovainių kaimo atvažiuodavo į Platelius Morė.
Platelių Užgavėnės buvo populiarios: „žydų“ pulkai sugužėdavo ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir iš Plungės, Kretingos, atvykdavo studentų iš Vilniaus.
Nuo 1991 m. Užgavėnes rengia Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Į šventės organizavimą aktyviai įsijungia Platelių seniūnija, gimnazija, bendruomenė ir Universalus daugiafunkcis centras. Renginio muzikiniu apipavidalinimu rūpinasi direkcijos folkloro ansamblis „Platelee“.
Tradicinių Užgavėnių papročiuose susipynusių senųjų tikėjimų, susijusių su žiemos žadinimu naujam gyvybės ciklui, šiuolaikinis žmogus jau neatpažįsta. Dabarties žmogui senosios tradicijos nėra labai svarbu, jis nearia ir nesėja arkliuku. Sunkų darbą pakeitė galinga technika, kaime paplito modernios technologijos. O miestiečiai vargu ar atskirtų miežius nuo rugių, miesto vaikai mano, kad pienas ir kiti produktai „užauga“ prekybos centruose.
Užgavėnes išgelbėjo karnavališkumas, vietoj apeigų liko žaismė.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Pavasariškos kovo dovanos (0)

Smagus ir šventiškas mėnuo kovas. Jau pirmąją savaitę miestuose ir miesteliuose šurmuliavo Kaziuko mugės. Sostinėje ar […]

2019-02-05
Nesutinku! (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate situaciją Plungės r. savivaldybėje, kai po 2-ojo rinkimų turo meru tapo liberalas, o į valdančiąją koaliciją Liberalų sąjūdis neįeina?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas