Ypatingas savaitgalis Stalgėnuose

Parašė:  2018-07-04

Praėjusį šeštadienį Stalgėnuose kaip niekad buvo daug šurmulio: kaimas minėjo jam ypatingą progą – įkūrimo 100 metų jubiliejų. Tą pačią dieną čia susirinko ir didžioji dalis Plungės krašto bendruomenių – vyko jų tradicinė rajoninė sueiga „Tegu bendrumas mus vienija“. Nuo ankstaus ryto iki išnaktų Stalgėnai dūzgė it bičių avilys. Netrūko ir rimties, gražių prisiminimų žvelgiant į kaimo istoriją, ir juoko, muzikos, dainų įsitraukus į bendruomenių sąskrydį.
Pašventino vėliavą
Stalgėnų kaimo šimtmečio minėjimas pradėtas šv. Mišiomis vietos bažnyčioje.
Būtent nuo maldos namų ir prasidėjo šio kaimo istorija. Praeities faktai liudija, kad prieš šimtą metų Stalgo ūkininkas Petras Stonys su žmona Petronėle bažnyčiai skyrė 15 hektarų žemės. Plungės klebonas Povilas Pukys pasirūpino Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus medinės bažnyčios statyba pagal inžinieriaus Kačanausko projektą. Neilgai trukus vietovės pavadinimas buvo pakeistas į Stalgėnus. Šventovės pamatai pašventinti 1918 metais, Šv. Petro ir Pauliaus dieną – birželio 29-ąją. Tada į pamatus buvo įmūrytas dokumentas, informuojantis, kad 1918 metais paskelbta Lietuvos nepriklausomybė.
Taigi šeštadienį, lygiai po šimto metų, stalgėniškiai maldomis dėkojo savo pirmtakams už šiandieną, už jų bendrystę ir susitelkimą – jų dėka Stalgėnai dabar klesti. Šv. Mišias už visus gyventojus, už garbingą kaimo jubiliejų aukojo klebonai Jonas Baginskis ir Eduardas Steponavičius. Kartu su vietos žmonėmis iškilmėse dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Ypatingą nuotaiką pamaldose kūrė Plungės kamerinis choras, vadovaujamas Alfonso Vildžiūno, taip pat saksofonininkas Petras Vyšniauskas.
Stalgėniškiai didžiuojasi, kad tą dieną sulaukta ir dar vienos išskirtinės akimirkos: per šv. Mišias buvo pašventinta neseniai Heraldikos komisijos patvirtinta Stalgėnų vėliava.
Po pamaldų visi dalyvavo iškilmingoje eisenoje per kaimą. Jos priekyje žygiavo Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras. Vėliau Stalgėnų šimtmečio minėjimas persikėlė į kultūros namus. Čia dalytasi prisiminimais, kalbėta apie kaimo praeitį ir dabartį, geru žodžiu pagerbti patys aktyviausi ir kūrybiškiausi žmonės.
„Iniciatyvūs ir darbštūs Stalgalės kaimo vyrai ir moterys pastatė mūsų bažnyčią. Iš kelių trobų einant metams Stalgėnai išaugo į seniūnijos centrą, tačiau ne pastatai ar gatvės yra svarbiausia. Svarbiausia – čia gyvenantys žmonės. Veiklius, darbščius, kuriančius žmones Stalgėnai buria“, – sveikindamas susirinkusiuosius kalbėjo seniūnas Arūnas Jurkus.
„Daug ką išsinešiau iš Stalgėnų“, – atviravo ir minėjime apsilankiusi iš šio kaimo kilusi buvusi Konstitucinio Teismo teisėja Ramutė Ruškytė, šiuo metu dirbanti Vyriausiajame administraciniame teisme.
Per iškilmingą minėjimą nuskambėjo Stalgėnų himnu laikoma daina, išklausytos sveikintojų kalbos, pasidžiaugta nuveiktais darbais. Norintieji galėjo stabtelėti ties kultūros namuose surengta fotografijų paroda, kurioje įamžinti Stalgėnų istoriją kūrę žmonės, darbai, renginiai.
„Ir mes visi, kurie čia esame, jau įeisime į Stalgėnų antrojo šimtmečio istoriją“, – pabrėžė Milašaičių bendruomenės narė Rūta Endrijauskienė.
„Tegu bendrumas mus vienija“
Tradicinė rajoninė Plungės krašto bendruomenių sueiga „Tegu bendrumas mus vienija“ į Stalgėnus šiemet sukvietė net 16 bendruomenių. Sąskrydis surengtas jau šeštąjį kartą. Pabūti kartu, pasilinksminti varžantis įvairiose smagiose rungtyse, pademonstruoti savo meninius, kulinarinius ir kitus kūrybinius sugebėjimus – tai, ko tikimasi iš šio žmones sutelkiančio renginio.
Kad susirinkusiesiems nebūtų liūdna, sueigos organizatoriai stengėsi kaip reikiant: koncertinę programą dovanojo stalgėniškių kapela „Sodžius“ ir vietos jaunimo ansamblis „Spindulys“ ir kt. Visiems patiko išbandyti piešimą ant šilko – vyko konkursas „Be patirties, bet iš visos širdies“.
Įprasta, kad patys vikriausi ir sportiškiausi bendruomenių nariai nepraleidžia progos pasivaržyti. Šį kartą daugiausia taškų, susumavus visų varžybų rezultatus, pelnė Prūsalių „Liepupės“ ir Gegrėnų bendruomenės. Šateikiškiai apdovanoti kaip gausiausia sąskrydžio bendruomenė.
Vakarop į sceną žengė Stalgėnų seniūnas A. Jurkus. Šventės šurmulyje nepraleista progos pagerbti ir pačių gražiausių sodybų šeimininkų. Ritos ir Sigito Jonušų sodyba pripažinta gražiausia Stalgėnuose, Stalgo kaime – Laimos Kučinskienės sodyba. „Pati pačiausia“, anot seniūno, sodyba Stalgėnų seniūnijoje yra Milašaičiuose gyvenančių Aušros ir Rimanto Mitkų. Visiems nominantams kaip dovana įteikta Stalgėnų vėliava. „Tikiuosi, kad ją pakabinsite ne tik šventinėmis, bet ir paprastomis dienomis“, – linkėjo seniūnijos vadovas.
Ypatingą savaitgalį Stalgėnuose vainikavo šventiniai fejerverkai ir linksmybės iki vėlyvos nakties.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kai pakyla temperatūra (0)

Panašu, kad pavasaris įgauna pagreitį – lauko termometrai fiksuoja vis aukščiau kylančius laipsnius. Malonu… Jei kalbėsime […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate situaciją Plungės r. savivaldybėje, kai po 2-ojo rinkimų turo meru tapo liberalas, o į valdančiąją koaliciją Liberalų sąjūdis neįeina?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas