„Žėima, žėima, biek ėš kėima!“

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2018-02-15

Antradienį nuo pat ryto šeimininkės pradėjo po virtuvę sukiotis – kas šiupininę virė, kas mielinius ir kitokius blynus kepė. O kaip nesiruoši, juk bene linksmiausia žiemos šventė – Užgavėnės – atėjo. Ne tik mūsų krašto, bet ir visos šalies miestuose ir miesteliuose, kaimuose ir kaimeliuose aidėjo persirengėlių juokas, dainos ir pokštai.
Kad žiemos varymas būtų užtikrintas, visas jos negandas kartu su More deginti tai vienur, tai kitur pradėta šiek tiek anksčiau. Varkališkiai blynus kimšo, visaip „mandravojo“, vieni kitus gąsdino ir juokino dar šeštadienį. Sekmadienį stambiakrūtę, didžialūpę Morę pelenais paleido aleksandraviškiai.
Antradienį velniai, čigonai, gydytojai ir visokio plauko vestuvininkai ūžti pradėjo dar vidurdieniui neatėjus Žemaitės memorialiniame muziejuje Bukantėje. Netrūko čia nei burtų, nei mergos su vaiku raudų. Tradiciniais riebiais blynais ir šeimininkių išvirta šiupinine su kiaulės uodega pavaišinti persirengėliai išrarėjo į kitus kaimus.
Įdienojus į trobas
belstis pradėjo užgavėtojai Žemaičių Kalvarijoje ir Stalgėnuose. Įdomiausiomis „lyčinomis“ pasipuošę traukė į susirinkimo vietą, kur šoko, dainavo, tarpusavyje rungėsi, žinoma, blynus kramsnojo ir pokštaudami vieni kitiems į šonus baksnojo.
Netrukus bruzdesys prasidėjo Kantaučiuose, Alsėdžiuose, Žlibinuose. Savuose kaimuose prisidūkę, kas dar sveikatos ir ūpo turėjo, būrin susimetę ar atskirai į Platelius išbildėjo. Kaip neskubėsi, jei visam čigonų, vokiečių, daktarų, gervių, meškų, raganų, mergų su vaikais ir kitokių persirengėlių paradui dirigavo ir rikiuotę reguliavo pats jų generolas iš Telšių.
Galiausiai į rimtą kovą stojo Lašininis ir Kanapinis. Ilgai vienas kitą vanojo, kol liesasis Kanapinis triumfavo, o storasis Lašininis kapituliavo. Beliko tik garsiai raudant visų negandų simbolį Morę pelenais paversti ir ko nors valgomo nusitvėrus traukti į Platelių dvaro jaują. Taip visi ir padarė. Vaišėms gerą nuotaiką palaikė ir šokiams „pirtį kūrė“ Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Alksniokā“ ir Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblis „Platelē“.
Ne mažiau užduočių, konkursų ir linksmybių laukė Plungės Senamiesčio aikštėje. Čia, kaip ir visur, skambėjo muzika, kvepėjo keliose vietose kepami blynai, čirškinamos stintos. Jų kirsti galėjai, kiek tik tilpo. Susirinkusiuosius linksmino šaunūs Plungės kultūros centro meno kolektyvai, humoro grupė iš Judrėnų.
Po atkaklios kovos Kanapinis buvo inauguruotas laimėtoju, o Morės laukė liūdnas likimas. , žėima, – šaukė didelis ir mažas, jaunas ir senas.
Paskutinieji į žiemos varymo šventę rinkosi kuliškiai. Baisiomis ir linksmomis kaukėmis pasidabinę į „ubagų“ suvažiavimą žmonės būriavosi prie Baltųjų mūrų. Pašokę, padainavę, prieš kaimynus „pamandravoję“ kartu su More Kulių gyventojai sudegino visas negandas.
Išvarę žiemą, prikimšę pilvus, gerai pasilinksminę, rajono žmonės pasiruošė laukti pavasario.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas