Žemės diena: visiems ir kiekvienam

Parašė: Daiva ABRUTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja 2018-03-23

Kovo 20-ąją Lietuvoje minima Žemės diena, kuri sutampa su pavasario lygiadieniu, kai visuose Žemės rutulio kampeliuose, išskyrus poliarines sritis, dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas. Saulė tą dieną pateka tiksliai rytuose, tada 12 valandų keliauja dangumi ir nusileidžia tiksliai vakaruose. Visoje mūsų planetoje (išskyrus ašigalių sritis) lygiadienio metu diena ir naktis trunka po 12 valandų. Nuo šiol prasideda astronominis pavasaris. 1971 metais Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992-aisiais Žemės dieną oficialiai įteisino ir mūsų šalyje.
Senovėje, kai žmonių gyvenimas labai priklausė nuo gamtos, ši diena buvo ypač svarbi. Tai šviesos pergalė prieš tamsą, laikas, kai prasideda didžiosios permainos gamtoje. Manoma, kad įvairių senovės kultūrų žmonės per pavasario lygiadienį švęsdavo ir Naujųjų metų pradžią. Tikėta, kad pavasario lygiadienio rytą išsimaudžius upėje, tekančioje iš rytų, būsi tyras ir sveikas visus metus. Pavasario lygiadienio vakarai buvo laikomi šventvakariais.
Ši diena yra svarbi ir mums, gyvenantiems XXI amžiuje su dirbtine šviesa ir kitais civilizacijos patogumais. Tai puiki proga pagalvoti, ką kiekvienas iš mūsų galime padaryti, kad ne tik dabar, bet ir ateityje būtų gera gyventi ir žmonėms, ir visai gyvajai gamtai. Užtenka ir mažų žingsnelių: palikti šiukšles tik tam skirtose vietose, jas rūšiuoti, daugiau keliauti pėsčiomis ar dviračiu, iškelti inkilą paukščiui ar šikšnosparniui…
Žemės dienai skirti renginiai vyksta daugiau kaip mėnesį, iki balandžio 22-osios. Dalis pasaulio šalių, tarp jų ir JAV, Žemės dieną mini ne kovo 20-ąją, o balandžio 22-ąją. Tą dieną 1970 metais apie 20 milijonų amerikiečių išėjo į gatves protestuodami prieš aplinkos taršą, gyvosios gamtos naikinimą.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija kviečia dalyvauti Žemės dienos renginiuose Nacionaliniame parke: pavasarinėje talkoje „Darom“, renginyje „Jurginės žydinčių rūtenių saloje“ (balandžio 21 d.).
Iškart po pavasario lygiadienio, paskutinį kovo šeštadienį, švenčiama ir Žemės valanda, kai planetos gyventojai kviečiami išjungti elektros prietaisus ir bent trumpam sumažinti Žemės taršą. Kviečiame prisijungti prie šios prasmingos iniciatyvos ir kovo 24-ąją, šeštadienį, išjungti apšvietimą, televizorių ir kitus gyvybiškai nebūtinus elektros prietaisus nuo 20.30 val. iki 21.30 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Nesutinku! (0)

Šiuo metu į mūsų redakciją kone kiekvieną dieną užsuka prenumeratos loterijos laimėtojai. Džiugu bendrauti su šiais […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kovo 3-iąją rinksime vietos valdžią. Ar jau žinote, už kurią partiją ir kandidatą eiti mero pareigas balsuosite?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas