Pastaruosius porą metų lankytojų nepriėmęs Žemaičių dailės muziejus (ŽDM), kuris įsikūręs kunigaikščių Oginskių rūmuose, netrukus atvers duris. Centrinė rūmų dalis jau restauruota, beliko didžiojoje salėje pakabinti užuolaidas, surikiuoti baldus ir meno dirbinius, užbaigti keletą nedidelių darbų.
Vasario 3-iąją apžiūrėti, kas nuveikta, atvyko Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė. Restauruotosios rūmų dalies atidarymo iškilmės numatytos gegužės 16-ąją, jos bus skirtos Plungėje gyvenusio kunigaikščio Mykolo Oginskio senelio Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms paminėti.
Kartu su D. Varnaite muziejuje lankėsi ir Kultūros paveldo departamento Telšių teritorinio padalinio vedėjas Antanas Eičas, meras Audrius Klišonis, Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė.
Kaip pasakojo ŽDM direktorius Alvidas Bakanauskas, šiuo metu restauruota visa centrinė rūmų dalis – rūsys, pirmas ir antras aukštai, mansarda. Stengtasi viską atkurti taip, kaip buvo kunigaikščių Oginskių laikais – patalpų suplanavimą, interjerą. „Su Projektavimo ir restauravimo instituto architekte Gražina Kirdeikiene projektavome patalpas tokias, kokios jos buvo autentiškos – Oginskių laikais. Ir juokėmės sakydami, kad vis vien nieko neišeis, kad tas projektas nebus įgyvendintas“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
Žemaičių dailės muziejui siūlyta viduje atlikti kosmetinį remontą, bet A. Bakanauskas, G. Kirdeikienė ir A. Eičas laikėsi savo pozicijos – geriau restauruoti mažesnę rūmų dalį, bet iš pagrindų ir autentiškai, o ne viską bet kaip. „Ir mes savo pasiekėme, tad dabar galime džiaugtis, kad visi rūmai suplanuoti autentiškai, kad galėsime gėrėtis tokiomis menėmis, kokiose gyveno Oginskiai“, – sakė ŽDM vadovas.
Departamento direktorė D. Varnaitė atliktus darbus įvertino teigiamai: „Vaikštant po jūsų rūmus apima toks tikrumo jausmas. Išties puiku, kad viskas sutvarkyta autentiškai, kad norima atkurti originalų interjerą. Turiu pripažinti, kad matant visa tai džiaugiasi širdis. Turėdami tokią autentiką esate išskirtiniai Lietuvoje.“
Kaip prisiminė A. Bakanauskas, Oginskių dvaro sodybos pritaikymo turizmo reikmėms darbai atliekami jau kelerius metus. Iš pradžių pakloti parko inžineriniai tinklai, išvalyti tvenkiniai, restauruoti tiltai, sutvarkytos protakos, dalis parko takų. Vėliau renovuotas centrinių rūmų fasadas, atkurtos stogą puošiančios skulptūros, pakeisti langai, sutvarkyta baliustrada, laiptai į parko pusę ir takas iki Žaliojo tilto.
Prieš porą metų imtasi restauruoti rūmų vidų. Įrengti inžineriniai tinklai, šildymo ir vėdinimo sistemos, iškasti ir įruošti rūsiai, kurie sovietmečiu nebuvo naudojami. Akį džiugina ypatinga grindų danga: fojė – marmuras, salėse – parketas (viskas atkurta pagal išlikusią archyvinę rašytinę ir ikonografinę medžiagą), iš specialiai apdoroto ąžuolo padaryti laiptai, rankų darbo raižiniais puoštos medinės durys, sienų paneliai, iš Ispanijos atvežti sietynai, įspūdingai atrodo ir specialia medžiaga – stiuku – dekoruotos sienos (ši medžiaga sienų apdailai naudota ir Oginskių laikais), lubas puošianti autentiška gipsatūra.
Vasario 2-ąją Ūkio ministerija, Lietuvos verslo paramos agentūra ir Žemaičių dailės muziejus pasirašė sutartį, pagal kurią Oginskių rūmams restauruoti dar skirta 1,094 mln. eurų (apie 3,8 mln. Lt). Už šias lėšas iki šių metų rugpjūčio 31-osios bus atlikti šie darbai: išgriovus dabar esančią laiptinę, bus įrengta nauja, tokia, kokia buvo Oginskių rūmuose, išgriauti tarpsieniai (kurie pastatyti rūmus pritaikant Statybos technikumo reikmėms), atkurtas visas pirmas aukštas, visa rytinė antro aukšto dalis ir rytinė palėpė, įrengta neįgaliųjų lifto šachta ir kt. Pasibaigus šiam darbų etapui, kaip sakė A. Bakanauskas, bus likę labai nedaug – dar keliose salėse pakloti parketą, nudažyti sienas, įrengti liftą.
Iki rūmų atidarymo iškilmių restauruotosios salės dar bus papuoštos atnaujintais autentiškais ir nupirktais baldais, meno kūriniais, be to, bus parengta istorinė Oginskių gyvenimą ir veiklą atspindinti ekspozicija.
„Nors restauracijos darbai bus tęsiami, nuo gegužės vidurio muziejus priims lankytojus. Sutvarkytoji dalis bus užsandarinta, tad vykstantis remontas netrukdys“, – kalbėjo direktorius. Jau suplanuota, kad pirmame muziejaus aukšte bus rengiamos kintamos, komercinės parodos, antro aukšto salės bus skirtos nuolatinėms ekspozicijoms. „Parodos suplanuotos iki pat šių metų pabaigos. Viena iš įdomesnių – kažkada Plungėje klestėjusios įmonės „Minija“ medžio drožėjų darbų paroda“, – planais dalijosi A. Bakanauskas.