Jaučiate, kad šeimoje artėja krizė, o galbūt manote, kad jūsų šeimoje viskas gerai? Bet kuriuo atveju gali būti geriau, o jūs apie savo sutuoktinį galite suprasti dar daugiau. Bent jau taip sako lektorius Tomas Girdzijauskas, dėstantis seminare „Kaip išvengti santykių krizės? 100 laimingos šeimos paslapčių“. Žinias psichologas išgrynino per 15 metų, nagrinėdamas senųjų civilizacijų (Egipto, Izraelio, Indijos, Graikijos, Kinijos, Tibeto ir kt.) šaltinius.
„Šeimos santykiai yra didžiausia gyvenimo mįslė. Lyčių santykiai teorine prasme – paslaptingiausias mokslas, o praktine prasme – visiems žmonėms skaudžiausia kasdieninė aktualija“, – sako penkis universitetus baigęs vyras.
Pasak jo, senosiose kultūrose šeima – gyvenimo pagrindas, ant kurio laikosi visa kita: sveikata, pinigai, sėkmė.
Laimingos šeimos paslaptys
1. Reikia žinoti, jog tarp skirtingų lyčių yra kardinaliai priešingas jausmų, gyvenimo, daiktų ir realybės suvokimas. Todėl vyrai ir moterys iš esmės niekada negali vieni kitų suprasti. Yra tik viena bendra jungtis, padedanti jiems susikalbėti. Pasakose, tautosakoje ar žmonių kalboje ji vadinama širdžių kalba, kuri padeda suartėti tiek materialiai, tiek dvasiškai.
2. Yra keturi esminiai punktai, kuriuos išsiaiškinę partneriai gali arba negali likti kartu.
Pirmasis punktas – fizinis patrauklumas. Vyras ir moteris vienas kitam turi patikti.
Antrasis punktas – pora dar draugystės pradžioje turi pasitikrinti, ar sutampa jų pasaulėžiūra, pomėgiai, požiūris į gyvenimą, religiją, politiką. Taip pat jie turi išsiaiškinti, ar neerzina vienas kito charakterio savybės, pasitarti, kada norėtų kurti šeimą, pasikalbėti apie būsimus vaikus ir jų auklėjimą.
Trečiasis punktas – išpažintis apie savo trūkumus, blogybes, ydas, ligas, skolas. Ir tuomet, kai jie, atskleidę vienas kitam savo tamsiąsias puses, vis dar nori būti kartu, jau galėtų žengti prie altoriaus.
Bet prieš tai nereikėtų pamiršti ketvirtojo punkto – išklausyti tėvų nuomonę apie savo išrinktąjį ar išrinktąją.
Jeigu visi keturi kriterijai gražiai sutampa, tai yra garantija, kad pora gyvens laimingai, kol mirtis juos išskirs.
3. Vyrų ir moterų vaidmenys šeimoje yra skirtingi, tad ir klaidos skiriasi. Moters vaidmuo – būti atsakingai šeimos viduje: rūpintis buitimi, vaikais, namų jaukumu; o vyro – veikti už šeimos ribų: užtikrinti finansinę gerovę, įgyvendinti globalius sprendimus.
4. Moteris yra tobulesnė už vyrą. Tik gimusi moteris jau turi 90 procentų visų būtinų savybių ir jai reikia nedaug save tobulinti. Vyras – atvirkščiai, visą gyvenimą turi labai daug su savimi dirbti ir tobulėti, kad prilygtų moteriai.
5. Esminė moterų klaida – nepagarba vyro protui, nuomonei ir autoritetui. Vyras, kuris pasijunta žeminamas, nutaria esąs nereikalingas savo gyvenimo draugei ir ima ieškoti kitos partnerės.
6. Vyras bus toks, kokio moteris norės. Jeigu ji savo partnerį gerbs, garbins, girs jo sumanumą bei sprendimus, vyras tokiu ir taps – šeimos lyderiu. Jeigu moteris vyrą nuolat engs, burnos, tai jis taps alkoholiku su daugybe kitokių blogybių.
7. Moterų emocinė energija daug didesnė nei vyrų, tad tam tikrais momentais jos turi didžiulį pranašumą prieš savo gyvenimo draugus. Neatsakingai naudodamos energiją, moterys gali sugriauti šeimos santykius.
8. Vyrai irgi daro nemažai klaidų. Tačiau esminė klaida ta, kad stipriosios lyties atstovai nesuvokia, kiek daug jų žmonos daro dėl jų gerovės. Jeigu vyrai suprastų, kad jų gyvybės produktyvumas priklauso nuo moters elgesio, kiekvieną dieną bučiuotų savo gyvenimo palydovėms kojas.
9. Vyras privalo moterį mylėti ir gerbti labiau negu save.
10. Meilė – besąlygiškas savo energijos, pinigų, laiko, emocijų, dėmesio, žinių, jausmų atidavimas partneriui, nelaukiant jokios grąžos. Sutuoktiniai, norėdami visą gyvenimą būti kartu, turi vienas kitam dovanoti save.
11. Vaikai yra antrojoje vietoje ir niekaip kitaip. Trečiojoje vietoje – kiti artimieji. Gimus vaikui, moteris turi žinoti: jei visą dėmesį skirs tik vaikui, iškart neteks vyro. Pajutęs, kad atsidūrė antrojoje vietoje, vyras pradės galvoti apie meilužę, naujos šeimos kūrimą.
12. Kad šeimoje būtų harmonija, sutuoktiniams reikėtų kontroliuoti emocijas, neleisti išsiveržti pykčiui ir vengti konfliktų.
Gali būti naudingi ir vitaminai produktyvumui
Erekcijai stiprinti ir potencijai gerinti maisto papildai vyrams.