
Nors 2012-uosius jau nugramzdinome praeitin ir, šaudydami fejerverkus bei keldami šampano taures, pasitikome Naujuosius, dar siūlome stabtelėti. Bent trumpam žvilgtelėkime atgalios, prisiminkime ir įvertinkime, kokie tie praėjusieji buvo: kuo gyvenome, kuo džiaugėmės, kas kėlė nerimą. Ir kiekvienam asmeniškai, ir visiems mums, plungiškiams ar rietaviškiams.
Lyg žemuoges ant smilgos veriame bėgančias dienas – jų įvykius, potyrius, sutiktus žmones. Žinoma, visko neužfiksuosi, bet tai, kas svarbiausia, „sustabdėme“ ir siūlome jums – skaitykite, analizuokite, nusišypsokite.
„Metų sukaktis“
Didžiausia praėjusiųjų metų sukaktis – Plungės miesto jubiliejus – sausio 13-ąją mūsų savivaldai sukako 220 metų. Tiesa, švęsta kiek vėliau, birželį, – jubiliejui buvo skirta ir Miesto šventė, ir tarptautinis folkloro festivalis „Saulelė raudona“.
„Svariausias
apdovanojimas“
Ypatingo įvertinimo pernai sulaukė Plungės kultūros centro direktorius, Lietuvos kultūros centrų asociacijos pirmininkas Romas Matulis – asociacijos 10-mečio proga Vilniaus Rotušėje jam įteiktas Kultūros ministerijos įsteigtas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“. To paties renginio metu „Auksinis Feniksas“ už kultūros mecenavimą įteiktas UAB „Plungės lagūna“ vadovui Almučiui Bieliauskui.
„Metų šuolis“
Šios nominacijos nusipelnė Plungės rajono savivaldybė. Lietuvos laisvosios rinkos institutas, atsižvelgdamas į įvairius rodiklius, jau antrus metus vertina šalies savivaldybes. Plungė tarp rajonų 2012-iaisiais užėmė 5-ąją vietą, 2011-aisiais ji buvo 21-oji. Argi ne šuolis?
„2012-ųjų citata“
„Manau, didžiausias mūsų turtas yra gamta“, – tokius žodžius ištarė Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas, kai kolegos tarybos nariai jo paklausė, kokiu turtu disponuoja mūsų Savivaldybė. Politikai ilgai „virškino“ tokį mero atsakymą ir iki šiol vienas kitam vis primena, kuo esame turtingi.
„Liūdniausios iškilmės“
Sausio 12-13 dienomis Rietave vyko ypatingos iškilmės – surengta 1952 metais žuvusių partizanų Antano Kontrimo-Paramos, Prano Grauslio-Pavasario, Juozo Oželio-Dagilio, Antano Gedminto-Lakštučio, Onos Juškienės-Onutės palaikų perlaidojimo ceremonija. Palaikai, kurie rasti atliekant archeologinius kasinėjimus, palaidoti Rietavo kapinėse.
„Metų įvertintieji“
Ko jau ko, o puikių įvertinimų pernai tikrai netrūko.
Medžio drožėjas iš Platelių seniūnijos Dovainių kaimo Kazimieras Striaupa respublikinėje Lietuvos liaudies kultūros centro organizuojamoje parodoje-konkurse pelnė jau antrąjį „Aukso vainiką“.
Plungiškė UAB „V. Padagas ir Ko“ pateko tarp dešimties apdovanotųjų tarptautiniame „Gazelės“ konkurse.
Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka respublikiniame konkurse „Bibliotekos pažangai“ vienu ypu pelnė net keturis apdovanojimus.
Už kasmet organizuojamus tarptautinius Mykolo Oginskio festivalius nominacija „Reiškinys, garsinantis Lietuvą“ atiteko Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorei Genovaitei Žiobakienei. Apdovanojimus rengė dienraštis „Respublika“ ir organizacija „Zonta International“.
Kovo pabaigoje Lietuvos liaudies kultūros centras už nuopelnus teatrui net dviem statulėlėmis apdovanojo Plungės kultūros centro režisierius Sigitą ir Romą Matulius.
Plungės kultūros centro vaikų liaudiškų šokių studija „Mažasis suvartukas“ tapo respublikinio festivalio-konkurso „Aguonėlė 2012“ laureatu.
„Politika 2012“
Svarbiausias politinis 2012 metų įvykis, žinoma, – Seimo rinkimai. Pamenat, rinkomės net iš devynių kandidatų.
„Metų politinis
netikėtumas“
Šį titulą skiriame vicemerui Mindaugui Jurčiui – tikrai mažai kas tikėjosi, kad jis pateks į antrąjį rinkimų turą ir jame tik 53 rinkėjų balsais nusileis Seimo senbuviui Jurgiui Razmai.
„Patys dosniausieji“
Netrūko pernai ir dosnumo.
JAV gyvenantis lietuvis Romas Veitas Plungės rajono savivaldybės ligoninei padovanojo monitorių – vaikų sveikatos būklės stebėjimo aparatą.
Ligoninė sulaukė ir dar vienos dovanos – Savivaldybės taryba nusprendė įstaigai padovanoti tuščią likusį buvusios poliklinikos pastatą. Nors ligoninė jo nelabai gviešėsi, vis dėlto, kaip sakoma, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima.
Iki graudumo dosnus buvo ir Telšių rajono ūkininkas Danielius Serva, nuo gaisro nukentėjusiam prūsališkiui ūkininkui Stasiui Staigvilui padovanojęs šieno.
„Metų įkurtuvės“
Ko gero, reikšmingiausios iš įkurtuvių – Plungės viešosios bibliotekos persikėlimas į restauruotą Oginskių dvaro laikrodinės-oranžerijos pastatą.
Įkurtuves šventė ir Babrungo seniūnija, įsikūrusi naujame administraciniame pastate, po renovacijos atidaryti Gegrėnų kaimo bendruomenės namai ir biblioteka, Šateikių kultūros centro Aleksandravo filialas, Žlibinų kultūros centras.
„Apvaliausi jubiliejai“
Pernai net trys moterys atšventė pačius garbingiausius 100-mečio jubiliejus – tiek sukako Stonaičių socialinės globos namų gyventojai Marijonai Krivickaitei, Kalniškių kaime gyvenančiai Stasei Garjonytei ir Plungės parapijos senelių globos namų gyventojai Bronislavai Jasienei.
Plungiškiams gerai pažįstamas gydytojas, medicinos mokslų daktaras, Plungės garbės pilietis Aloyzas Pundzius pernai šventė savo 90-metį, gydytoja Regina Sagatienė – 60-metį, gydytoja Danguolė Luotienė – 50-metį.
Jubiliejus pernai šventė ir Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla, Alsėdžių vidurinė mokykla, Plungės kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Suvartukas“. Jubiliejus vyko ir Rietave – švęstas pirmosios telefono linijos Lietuvoje 130-metis.
„Metų mamos“
Šis titulas – vienuolika vaikų užauginusiai plungiškei Anicetai Šlimienei ir devynis – rietaviškei Onai Sragauskienei. Jas Motinos dienos proga apdovanojo pati šalies Prezidentė.
„Metų modernizacija“
Pernai už Europos Sąjungos pinigėlius Savivaldybės adminstracija įgyvendino naujovę – pradėjo filmuoti ir tiesiogiai transliuoti Savivaldybės tarybos posėdžius. Taigi dabar kiekvienas politikų žodis – kaip ant delno.
„Pergalių pergalė“
Šio titulo nusipelnė į sporto areną grįžusi klubo „Žemaitijos meška“ krepšinio komanda „Olimpas“. Finale įveikęs trakiškius, „Olimpas“ tapo Regionų krepšinio lygos lyderiu, o paskui dar išsikovojo teisę rungtis aukštesnėje Nacionalinėje krepšinio lygoje.
„Metų statybos“
Čia nepralenkiama „Vičiūnų“ įmonių grupė, pastačiusi dar du fabrikus ir pradėjusi biokuro jėgainės statybą. Spalio 30-ąją statybvietėje įkasta kapsulė su žinia ateities kartoms.
Kitas nominantas – Savivaldybės taryba, pritarusi, kad nuo kelių remonto sutaupytos lėšos būtų skirtos pagrindinei Merkelių gyvenvietės gatvei išasfaltuoti. Kadangi mieste už 230 tūkst. litų esą nieko nenuveiksi, tegu Merkeliai savo prospektą turi.
Dar vienas pasiekimas statybose – pagaliau baigtas asfaltuoti Žlibinų-Kantaučių kelias.
„Muziejus 2012“
Tokiais rinktume Plokščių kaime įrengtą ir atidarytą Šaltojo karo muziejų bei Bukantėje restauruotą rašytojos Žemaitės memorialinį muziejų. Abu jie šiemet sulaukė ypatingo lankytojų susidomėjimo; Šaltojo karo muziejus jau išgarsėjęs ne tik visoje Lietuvoje, bet ir užsienyje.
„Iškiliausi renginiai“
Didžiausio dėmesio verti trys praeitų metų renginiai: gegužę vykęs septynių valstybių jaunuosius teatralus į Plungę sukvietęs teatro festivalis-laboratorija „Mažoji Melpomenė“, birželį startavusi VI Pasaulio žemaičių dailės paroda ir visą rugsėjį tęsęsis VII Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis.
„Metų piliečiai“
Šis vardas – 2012 metais Plungės garbės piliečiais tituluotiems Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorei Genovaitei Žiobakienei ir tautodailininkui, žydų kultūros puoselėtojui Jakovui Bunkai.
„Metų pareigos“
Nuo pernai naujus vadovus turi Plungės rajono apylinkės teismas ir prokuratūra, kuri dabar vadinasi Klaipėdos apylinkės prokuratūra. Pirmajam vadovauja Vaidas Gasiūnas, antrajai – Valdemaras Vaitekūnas (nuotr.).
„Skaudžiausia tragedija“
Ypač skaudi nelaimė birželį įvyko Alsėdžiuose – miestelio tvenkinyje nuskendo penkiametis berniukas ir jo gelbėti puolusi 30-metė mama. Ar būna kas baisesnio?
Kita skaudi nelaimė – rugsėjį Žlibinų seniūnijos Marcių kaime įvykusi avarija, sukelta neblaivaus šešiolikmečio. Jos metu sužaloti trys paaugliai, viena mergaitė vėliau mirė.
„Metų netektis“
Liepos mėnesį iš gyvenimo pasitraukė Savivaldybės tarybos narys, Darbo partijos atstovas Juozas Šlepetis (g. 1954 m.).
„Metų įstaiga“
Nežiūrint sunkios finansinės padėties, pernai įsteigta nauja biudžetinė įstaiga – Plungės sporto ir rekreacijos centras, perimsiantis Plungės sporto mokyklos funkcijas. Nors nemaža dalis politikų į šį sumanymą šnairavo, palaiminimas vis dėlto duotas.
„Skaudžiausia opa“
Skaudžiausia Plungės miesto opa – gatvių apšvietimas. Kadangi „Lesto“ sparčiai įgyvendina savo projektus, o Plungės savivaldybė dėl lėšų stygiaus su „Lesto“ nespėja, miesto gatvės viena po kitos ima skendėti tamsoje. Tiesa, tamsa grėsė ir Žemaičių Kalvarijai bei Babrungo gyvenvietei, tačiau pastariesiems lėšų pasiskolinta iš 2013-ųjų biudžeto.
„Vertingiausias pirkinys“
2,4 mln. litų išleido Plungės ligoninė, nupirkusi naują kompiuterinį tomografą ir branduolinio magnetinio rezonanso aparatą.
„Startas 2012“
Pernai iš mirties taško pagaliau pajudėjo tunelio po geležinkeliu Dariaus ir Girėno gatvėje statybos „reikalas“. Savivaldybės taryba jau patvirtino teritorijos detalųjį planą.
Pernai startavo ir dar vienas svarbus darbas – pradėtas nuleidinėti dvokiantis tvenkinys pačioje miesto širdyje, tarp Palankės ir Sinagogų gatvių. Pagaliau smarvė liausis!
„Metų nuostolis“
Birželį milijoninius nuostolius patyrė UAB „Plungės skalva“, kurios pastatus, esančius Jovaišiškės kaime, nuniokojo gaisras.
Didžiulę žalą ugnis padarė ir dar vienai įmonei – UAB „Minijos perlas“. Gaisras suniokojo bendrovės pirtį ir kavinę Aleksandrave, prie Minijos.
„Išskirtinis abejingumas“
Ši nominacija – rajono valdžiai, kuriai visiškai nerūpi vaikų saugumas. Mat jau daugiau nei prieš dvejus metus pripažinta, kad Stalgėnų pagrindinės mokyklos pastato būklė yra avarinė, kad jo nevalia eksploatuoti, tačiau valdžia vis neranda lėšų statiniui remontuoti. Ir tai, kad vaikams gresia pavojus, niekam neįdomu.
„Aršiausi mušeikos“
Tarp aršiausiųjų mušeikų – moksleiviai.
Pernai sausį prie Senamiesčio vidurinės mokyklos susimušė ir vienas kitam gerokai įkrėtė šeštokas ir aštuntokas.
Vasario pradžioje toje pačioje mokykloje
susimušė mergaitės – devintokė trenkė septintokei. Po šių įvykių Senamiesčio vidurinės mokyklos direktoriui Algirdui Servai Savivaldybės taryba skyrė papeikimą.
Aršios muštynės užfiksuotos ir rugpjūčio pabaigoje Birutės gatvėje – pliekėsi net 11 jaunuolių.
„Nevykėlis kelyje 2012“
Taip norisi pavadinti kovo 23-iosios naktį „VW Golf“ vairavusį plungiškį A. P. Nesuvaldęs mašinos, jis rėžėsi į stulpą, paskui – į gyvenamąjį namą Stoties gatvėje ir, palikęs „golfą“, spruko iš įvykio vietos. Bet ar toli paspruksi?..
„Grobis 2012“
Į šią nominaciją pretenduoja vagišiai.
Tveriškiai Vaidas, Saulius ir Renaldas Ruzgiai pernai nuteisti už tai, kad iš pažįstamo, pagrasinę smurtu, pagrobė 8 litus, nuotolinio valdymo pultelį ir… šuniuką.
Panašiu grobiu džiaugėsi ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ patalpas apvogęs Rimas Bagučianskas, nugvelbęs lovatiesę, uožuolaidas, liemenę, puodukus ir net cukrų.
Kažkam teko dar įdomesnis grobis – UAB „Žemaitijos keliai“ pranešė, kad iš pakelės (prie rekonstruojamos žiedinės sankryžos Jovaišiškės kaime) pavogtas… šviesoforas.
Pakaunėje vieno plėšiko grobiu tapo plungiškis verslininkas ir jo automobilis. Sumušęs, pašovęs ir pakelėje palikęs plungiškį, nusikaltėlis pagrobė jo „VW Sharan“.
„Metų žiauriausieji“
Taip nominuosime nusikaltėlius, birželio pradžioje netoli Grumblių papjovusius ir pakelėje negyvą palikusius jautuką. Panašu, kad nusikaltėliai paprasčiausiai neapskaičiavo savo jėgų ir nepajėgė jautuko pakelti.
Žiaurus įvykis pernai užfiksuotas ir Daugėduose – kažkoks beširdis pašovė pririštą šunį Džimį, beje, pataikė tik iš antrojo karto.
Nuo bendraamžių žiaurumo pernai nukentėjo vienas Senamiesčio vidurinės mokyklos moksleivis – draugai šliukštelėjo ant jo benzino ir padegė. Taip jie esą „prikolino“.
„Metų sukčiautojos“
Profesionaliausiai pernai
sukčiavo trys tamsaus gymio moterys. Atėjusios pas 81 metų plungiškę, jos pažadėjo socialinę pašalpą, už kurią moteris joms atidavė viską, ką brangesnio turėjo: 2 000 litų, auksinius papuošalus, auksines dantų karūnėles. Ir, nuėjusi į bankomatą, dar 4 000 Lt paėmė.
„Nepailstantis grasintojas“
Šiuo titulu nominuosime daugybę kartų teistą plungiškį Tomą Žeimį, kuris nupjauti galvą daug sykių grasino ir buvusiai žmonai, ir policijos pareigūnams. Žiaurus, bet jau nebeoriginalus…
„Metų praradimas“
Keliasdešimties tūkstančių vertės prekę – 4 kg hašišo – prarado plungiškiai nusikaltėliai, kai prie pramogų ir poilsio komplekso „Žemsodis“ juos sulaikė policijos pareigūnai ir „Aro“ kovotojai.
„Aršiausi kovotojai“
Ši nominacija tiktų pirtininkams, kurie tikrai atkakliai kovėsi, kad nebūtų trumpinamas miesto pirties darbo laikas. Jie ir parašus rinko, ir piketą rengė, ir patį merą „ant kilimėlio“ kvietėsi. Darbo laikas nesutrumpintas, bet kaina padidinta.
Visus metus aršiai kovojo, susitikimus su valdžia organizavo ir Babrungo seniūnijos gyventojai, dusinami Jėrubaičių sąvartyno smarvės. Tiesa, smarvę pažadėta pažaboti, bet prabilta ir apie rinkliavos už atliekų tvarkymą didinimą.
Į kovą už kultūrą stojo nausodiškiai – jie pasipriešino, sužinoję, kad Kulių kultūros centro direktorė Mirga Gulbinskienė Savivaldybei pateikė prašymą uždaryti Nausodžio filialą. Bendruomenė jį apgynė!
„Metų susipratėlis“
Taip pavadinome Varkalių kaimo ūkininką, metų metus dvokusių ir gyventojų pasipiktinimą kėlusių kiaulidžių savininką Kazimierą Baginską. Juk jis pagaliau pastatė skysto mėšlo surinkimo rezervuarą ir „pažabojo“ smarvę.
„Tuoktuvių tuoktuvės“
Visai netikėtai pernai „tuoktis“ buvo priverstos dvi įstaigos – Plungės rajono greitajai medicinos pagalbai liepta perimti Rietavo GMP funkcijas. Plungės politikams nelabai tiko tai, kad Rietavo įstaiga į Plungės GMP įsiliejo su menku, tik kelių tūkstančių litų vertės „kraičiu“.
„Metų nedėkingiausias“
Vasario mėnesį geraširdis pasienietis ne tarnybos metu išgelbėjo ant Kuršių marių ledo be sąmonės rastą 22 metų plungiškį. Pasienietis sniego rogėmis pargabeno nelaimėlį į krantą, iškvietė medikus. Pastarasis, kai atsipeikėjo, niekam nepasakęs nei ačiū, nei sudie, iš ligoninės spruko.
„Metų bankrotas“
Kovo pabaigoje Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai Paukštakių seniūnijos Vaištarų kaime, negyvenamoje sodyboje, aptiko ir likvidavo psichotropinių medžiagų „gamyklą“, galėjusią per dieną pagaminti apie 15 kg metamfetamino.
Dar vienas – UAB „Granitoidas“ bankrotas. Priminsime, jog, bankrutavus UAB „Alfva“, „Granitoidas“ vadintas jos pakaitalu, tačiau neilgai teišgyveno. O blogiausia, kad daug nebaigtų objektų paliko.
„Misija 2012“
Vieno Savivaldybės tarybos posėdžio metu pastebėta, kad šios kadencijos politikai ir valdininkai nepadoriai daug keliauja. Ypatingo dėmesio sulaukė mero A. Klimo komandiruotė į Lenkijos miestą Golub-Dobržyną, kuriame vyko žemdirbių šventė, o mūsų rajono vadas turėjo svarbią misiją – užmegzti santykius tarp Plungės ir Lenkijos medžiotojų.
„Patys paskutinieji“
Rugsėjo mėnesį į Senamiesčio vidurinę mokyklą įžengė paskutinieji dvyliktokai – 38-oji abiturientų laida. Šiemet mokykla bus reorganizuota į pagrindinę.
„Vėtra 2012“
Tokia siautė liepos 29-ąją, sekmadienį. Ji negailestingai vertė šimtamečius Plungės parko medžius, plėšė pastatų stogus. Daug kas iki šiol ją keikia.
„Gražiausia data“
2012 12 12 – tądien net šešios poros Plungėje, Civilinės metrikacijos skyriuje, mainė aukso žiedus.
„Metų spalva“
Metų spalva – žydra. Taip nudažytas naujasis Plungės rajono apylinkės teismo pastatas, nors pagal projektą turėjo būti pilkšvas.
„Nepralenkiama sportininkė“
Geriausia praėjusiųjų metų Plungės rajono sportininkė – lengvaatletė, šuolininkė į aukštį 16-metė moksleivė Gintarė Nesteckytė. Jos pelnytus prizus sunku ir suskaičiuoti, tačiau svarbiausieji tokie: pernai ji Pasaulio jaunimo iki 20 metų čempionate užėmė aukštą devintąją vietą, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos taurės varžybose ir Baltijos šalių suaugusiųjų mače pelnytas čempionės titulas. Pagyrimo verti ir merginos treneriai – Regina Šilenskienė ir Eugenijus Jurgutis.