Rugsėjo 9 dienos vakaras smalsumą kėlė Plungės miesto V. Mačernio gatvės 23-iojo namo gyventojams ir į jų kiemą užsukantiems žmonėms. Greta šio daugiabučio esančioje pievelėje buvo sujudimas – būriavosi žmonės, išdygo palapinė, buvo pristatyta kėdžių, pasirūpinta garso aparatūra. Vyko kažkas įdomaus, todėl ne vienas, vedamas smalsumo, išėjo į kiemą, o ir praeivių ar specialiai atvykusių netrūko. Pasirodo, Plungės viešoji biblioteka tą vakarą kvietė į renginį „Kiemai“, kurio svečiai – žurnalistai, laidų ir renginių vedėjai Rimas Šapauskas ir Rytis Zemkauskas.
Tiesa, būtina paminėti, jog „Kiemai“ yra Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos renginių ciklo „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija 2022“ dalis, o mūsų biblioteka kolegiškai prie šios įdomios iniciatyvos prisijungė.
Šiauliečiai bene ketvirtą vasarą yra kviečiami į renginių ciklą, kurio metu žmonėms suteikiama proga pamatyti netradicinėje erdvėje – daugiabučių kiemuose – rengiamas diskusijas, meno performansus ar spektaklius ir kt. Šiųmetis ciklas išėjo už Šiaulių miesto ribų ir pabaigtuves minėjo būtent Plungėje.
„Kiemų“ idėja yra apie tai, kaip suteikti galimybę žmonėms gerai praleisti laiką tiesiog savo namų aplinkoje – kieme.
Panašu, kad šiauliečių mintis plungiškius sudomino. Tą rugsėjo 9-osios vakarą žmonių V. Mačernio gatvės 23-iojo namo kieme nestigo: smalsu ir įdomu buvo dalyvauti pokalbyje, kurio svečiai – puikiai Lietuvoje žinomos asmenybės R. Šapauskas ir R. Zemkauskas. Jie kvietė į diskusiją tema „Ar reikia pabūti buduliu, kad taptum kataliku?“.
R. Šapauskas išgarsėjo drauge su Algiu Ramanausku-Greitai dalyvaudamas kolektyvo „Radioshow“ veikloje ir TV laidose kuriamais komiškais personažais. Garsiausias jų – Budulis – neišsilavinęs ir paikas jaunas vyras, kuris demonstruoja savo neišprusimą tiek išvaizda, elgesiu, tiek kalbos maniera. Drauge su ilgamečiu kolega TV laidoje „Dviračio šou“ R. Šapauskas kuria peliukų Sūrskio ir Mauzerio personažus.
Personažas Budulis, sukurtas R. Šapausko, yra visiška priešingybė jam pačiam. Rimas – žurnalistikos studijas baigęs vilnietis, laidų ir renginių vedėjas, turintis muzikanto ir didžėjaus patirties bei mėgstantis skaityti knygas, besidomintis fotografija. Beje, jau galintis pasigirti ir asmeninės fotografijų parodos atidarymu. Viena jų prieš kurį laiką veikė Plungės viešojoje bibliotekoje.
Su Plunge, beje, šis žmogus artimai susijęs. Kaip juokais užsiminė renginyje dalyvavusi Viešosios bibliotekos vedėja Violeta Skierienė, R. Šapauskas yra Plungės… žentas. Mūsų miestą jis atrado dėka savo žmonos Linos, kuriai Plungė – gimtinė. Tad R. Šapauskas su žmona neretai čia svečiuojasi. Sakė, kad Plungė patraukli tuo, jog tai miestas, turintis aristokratinį šleifą.
„Ne kiekvienas miestas turi tokį parką, kur seni medžiai, rūmai. Apskritai Plungė yra „faina“ tuo, kad čia gali pasivaikščioti, nes yra miestų, kur negali pasivaikščioti, nes tiesiog nėra kur eiti arba labai negražu“, – gyrė mūsų miestą svečias.
Pokalbį-diskusiją moderavęs R. Zemkauskas kvietė R. Šapauską su plungiškiais pasidalyti savo gyvenimo patirtimi, asmeniniu požiūriu į religiją ir kitus dalykus. Beje, Rimas neslėpė, kad religija ir tikėjimas jo gyvenime užima svarbią vietą, kad yra dėkingas savo žmonai, kuri yra jo bendramintė ir su kuria, beje, susipažino Vilniaus Bernardinų bažnyčioje.
Kaip derina savo sceninę veiklą su pažiūromis, apie žinomumą ir dėl to kylančius iššūkius, kalbos cenzūrą ir laisvę, fotografijos pomėgį, knygas ir ar norėtų būti politiku, apie laiką, kurį dažnas iš mūsų šiandien praleidžiame kažkieno sugalvotoje tikrovėje, ir socialinių tinklų įtaką mūsų gyvenimui – apie tai ir dar daugiau sukosi pokalbis „Kiemuose“.