Dantų tiesinimas šiandien tikrai nėra naujiena, tad tuomet, jei paciento sąkandis yra netaisyklingas, galima rinktis iš daugybės įvairių dantų tiesinimo metodų. Dantų breketai neabejotinai yra populiariausias dantų tiesinimo metodas, kuris užtikrina ganėtinai greitą ir efektyvų rezultatą. Nors šiandien nė nesusimąstome, kokia buvo šio ortodontinio prietaiso išradimo istorija, tačiau tikrai įdomu sužinoti, kokios dantų tiesinimo priemonės buvo naudojamos anksčiau. Taip pat paneigsime mitus, kurie dėl neaiškių priežasčių yra populiarūs ir šiomis dienomis. Taigi, jūsų dėmesiui – 5 faktai apie dantų breketus.
Pirmieji ortodontiniai prietaisai
Pirmosios kabės buvo sukurtos XIX amžiaus pradžioje, tačiau bandymų tiesinti dantis buvo dar gerokai anksčiau. Senovės Graikijoje dantims tiesinti buvo pasitelkiamos labai netikėtos priemonės: archeologai rado palaikų, kurių dantys buvo apvynioti gyvulių žarnomis, o vėliau – metalinėmis ar auksinėmis juostelėmis. Istorikai teigia, kad būtent tai gali būti laikoma šiuolaikinių breketų prototipu.
Ortodontijos mokslo pradžia
Šio mokslo pradžia yra siejama su XIX amžiaus viduriu, tačiau pirmoji knyga apie dantų tiesinimo metodus buvo išleista šimtmečiu anksčiau. 1728 metais Prancūzijoje gyvenęs Pjeras Fauchardas parašė traktatą apie dantis, kuriame taip pat apžvelgė ir dantų tiesinimo galimybes.
Šiuolaikinių ortodontinių sąvokų atsiradimas
Nors dantų tiesinimas buvo atliekamas jau labai seniai, tačiau šiomis dienomis vartojamos sąvokos atsirado tik XX amžiaus pradžioje. Šiuo laikotarpiu dantų tiesinimo metodai buvo gerokai ištobulėję, pradėta taikyti įvairių tipų breketus. 1975 metais JAV ir Japonijos odontologai pradėjo kurti breketų sistemą, kuri yra tvirtinama iš vidinės dantų pusės (tai – šiuolaikiniai vadinamieji liežuviniai breketai).
Dantų breketai – ne tik vaikams
Nors įprasta manyti, kad breketai gali būti taikomi tik vaikams ir paaugliams, tačiau tai anaiptol nėra tiesa. Tenka pastebėti, kad dantų tiesinimas yra atliekamas vis vyresniems pacientams, o rezultatai gali būti tokie pat geri, kaip ir tiesinant dantis ankstyvoje jaunystėje. Pavyzdžiui, JAV didžioji dalis dantis tiesinančių pacientų yra vyresni nei 18 metų amžiaus: jaunesnių nei tokio amžiaus pacientų yra tik 25 procentai.
Breketai ir metalo detektorius
Gana dažnai manoma, kad breketai gali sukelti pernelyg daug nepatogumų, tačiau tikrai neverta dėl to nuogąstauti. Dėl nepaaiškinamų priežasčių šiandien vis dar yra gajus mitas, kad breketai gali sukelti problemų oro uoste einant pro metalo detektorių. Dėl to nerimauti nereikėtų: breketų gamyboje šiandien yra naudojami nemagnetiniai metalo lydiniai, todėl tai nesukels jokių nesusipratimų.
Comments 1