Praėjusią savaitę pasirodžius žiniai, kad žadama uždaryti „Varpo“ knygyną, viešojoje erdvėje kilo nemažai diskusijų. Tad birželio 30-ąją sušauktame Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikams teko nelengva užduotis – pritarti šios įmonės likvidavimui ar ne. Pasipriešinę valdančiųjų ketinimams šeši opozicijos nariai paliko salę.
Kaip kalbėjo sprendimo projektą pristatęs Vietos ūkio ir ekologijos komiteto pirmininkas Tomas Raudys, klausimas turi dvi puses – ekonominę ir emocinę. Žiūrint iš ekonominės pusės, pastatas, kuriame įsikūręs knygynas, gali būti panaudotas kur kas naudingiau. Pirmąjį šių metų pusmetį „Varpas“ dirbo nuostolingai, todėl vengiant bankroto tikslinga savivaldybės įmonę likviduoti. Be to, anot pranešėjo, kitos išeities lyg ir nebėra: esą pasklidus žiniai apie uždarymą tiekėjai prašo grąžinti prekes. Tad nors emociškai ir sunku, politikas savo kolegas ragino pritarti tokiam sprendimui.
Ne visi politikai buvo nusiteikę lengvu rankos mostu ar mygtuko paspaudimu atsisakyti knygyno. Jolanta Skurdauskienė domėjosi, kodėl klausimas nebuvo pristatytas Švietimo, kultūros ir sporto komitete ir kodėl Savivaldybės tarybos posėdyje nedalyvauja pati „Varpo“ vadovė, kuri galėtų esamą situaciją paaiškinti geriau. Pasak pranešėjo, šiuo metu direktorė serga, o uždarymo priežastys paprastos: knygynui sunku konkuruoti su didžiaisiais prekybos centrais, kuriuose taip pat parduodamos knygos, kanceliarinės prekės, jau nekalbant apie tinklams priklausančius knygynus.
T. Raudžiui antrino meras Audrius Klišonis. Jo teigimu, direktorė pati pasiūlė likvidaciją, kad po metų ar kelerių Savivaldybei netektų atsiskaitinėti su kreditoriais. „Direktorę galima pakeisti. Nesu plungiškė, bet, kiek metų čia gyvenu, knygynas visada buvo. Šiandien jau pritarėme tokiems projektams, kurie taip greit neatsipirks. Jei yra tikimybė, kad ten atsiras dėvėtų drabužių parduotuvė ir Savivaldybės biudžetui bus naudingiau, tokiu atveju ar viskas pinigais matuojama?“ – kalbėjo Daina Martišienė.
Robertas Endrikas „Varpo“ uždarymui taip pat nepritarė, nors sutiko, kad patrauklumo, inovatyvumo trūko. Asta Beierle Eigirdienė sakė neseniai buvusi užsienyje, kur vaikščiojo po knygynus ir žiūrėjo, kaip jie dirba. „Yra įvairių darbo formų, kodėl nepabandžius jų ieškoti?“ – ragino ji.
Adomas Zamulskis siūlė ieškoti kitų variantų, galbūt įrengti knygyne interneto prieigą, gal kavinukę, o gal patalpas išnuomoti būtent tokiai veiklai plėtoti. „Kai viską išbandytume, tada galėtume kitaip svarstyti“, – samprotavo jis.
Valdančioji dauguma mintį dėl tikslinės nuomos palaikė, bet tikino, kad dėl to pirmiausia reikia likviduoti knygyną.
„Absurdas klausytis, kad miestui nereikia knygyno. Gerbiamas mere, tarybos nariai, neuždarykite „Varpo“, – savo nuomonę išsakė posėdyje dalyvavęs plungiškis Mindaugas Einikis.
Atėjus metui balsuoti, šeši opozicijos atstovai pakilo ir paliko salę, taip parodydami, kad su sprendimu likviduoti knygyną jie nesutinka. Kadangi posėdyje dalyvavo tik 18 tarybos narių, pasišalinus opozicionieriams, nebeliko kvorumo, tad įmonės likimo klausimas liko neišspręstas.
Tik ar ilgam?
Pardavėja tai ragana dirba, atbaido tikriausiai visus pirkėjus…