Pernai Plungės rajono savivaldybėje gimė 63 vaikais mažiau nei ankstesniais metais. Tokie skaičiai piešia niūrią ateitį švietimo įstaigoms. Žinoma, tai lemia ir gyventojų skaičiaus sumažėjimą. Kad ateityje nereikėtų uždaryti darželių, mokyklų, balandį vykusiame Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje mažumos atstovai pateikė siūlymą, kaip būtų galima paskatinti gimstamumą. Žinoma, didžiausia motyvavimo priemonė – pinigai.
Sprendimo projektą dėl papildomos vienkartinės paramos išmokos gimus vaikui skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo tarybos nariams pristatė opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas.
Tvarkos apraše numatyta, kad gimus vaikui šeimai būtų išmokama 15 bazinių socialinių išmokų, šią dieną tai sudarytų 825 eurus. O vertinant pastarųjų metų gimimų skaičių metams tam reikėtų apie 165 tūkst. eurų. Tokio sprendimo tikslas – skatinti jaunas šeimas kurtis ir gyventi mūsų rajone, skatinti gimstamumą ir rajono gyventojų skaičiaus augimą.
Pasak M. Kauno, tokie sprendimai priimti ir pasiteisino Radviliškio, Prienų, Alytaus, Šilutės, Tauragės bei kitose savivaldybėse. Tiesa, kad gautų papildomą išmoką, tvarkos apraše numatyta viena sąlyga – abu tėvai gyvenamąją vietą Plungės rajone turi būti deklaravę ne trumpiau kaip 12 mėnesių.
Sprendimo projektas buvo svarstomas ir komitetuose. Pagrindinis ten kilęs klausimas: „Iš kur paimti pinigų?“ „Turbūt niekada nebus sudėtinga rasti pinigų vaikams. Kiekvieną mėnesį tvirtiname ir keičiame sprendimą dėl Savivaldybės biudžeto ir tikrai yra galimybė rasti lėšų. Manau, kad svarstydami šį klausimą visi turėtume atsakyti, ar norime skatinti jaunas šeimas kurtis Plungės rajone, ar tikrai norime skatinti gimstamumą ir vaikų skaičiaus augimą, ar norime prisidėti prie vietos verslo ir darbuotojų pritraukimo“, – truputį spustelėjo kolegas opozicijos lyderis.
Spaudimą pajutęs Česlovas Kerpauskas apeliavo į tai, kad 165 tūkst. eurų nėra tokia maža suma, kuri nenumatyta ir biudžete. „Šiais metais Savivaldybė taip pat nebuvo numačiusi baudos mokėjimo“, – replikavo M. Kaunas (turėta omeny teismo skirtą nuobaudą už neteisingai įvykdytą sporto arenos statybos viešąjį pirkimą – aut. past.).
Daugumos atstovei Jurgitai Latakienei taip pat kilo pora abejonių. Visų pirma numatytas 12 mėnesių terminas. „Tarkim, šeima nusprendžia atvykti į Plungę, nusiperka būstą, apsigyvena ir sužino, kad laukiasi. 12 mėnesių nėra, vaikutis gimsta. Kuo jis blogesnis už tą, kurio tėvai į tą terminą išsiteko?“ – retoriškai klausė politikė. Kita jos pastaba, kad pinigai mokami tik už gimimą, tačiau apie užtikrinimą, kad vaikai čia ir užaugs, nieko nesakoma. „Gal tikslingiau būtų investuoti į darželių statybą ar į paslaugų vaikams gerinimą“, – siūlė J. Latakienė.
Kiti pasisakiusieji sprendimo projekto nekritikavo, tačiau norėjo aiškumo, iš kur bus paimti reikalingi pinigai, siūlyta trumpinti privalomos gyvenamosios vietos terminą iki 9 mėnesių, gimstamumo skatinimą praplėsti kitomis programomis ir pan.
Išklausęs pastabas opozicijos lyderis kolegoms siūlė priimti protokolinį sprendimą, kad, pataisius sprendimo projektą, atnešus kitą jo variantą, sprendimui bus pritarta bendru sutarimu. Žinoma, tik tokiu atveju, jei dauguma tikrai nori svarstyti šį klausimą.
„Suprantu, kad į opozicijos siūlymus visose savivaldybėse žiūrima kreivai. Mes nespaudžiame jūsų prie sienos ir neprašome iškart duoti pinigų, bet klausimą reikia apsvarstyti, jį galima tobulinti, gal per kitas programas papildyti, kad paskatintume gimstamumą. Norėčiau, kad jo visai nenustumtumėte į šalį, kad nors ir kitų metų biudžetui tas dalykas būtų tvarkingai sutartas“, – palankiam sprendimui tarybos narius lenkė Robertas Endrikas.
„Kartais pozicija būna švelniomis rankomis“, – taip tarybos narių sprendimą atidėti klausimą kitam kartui įvertino meras Audrius Klišonis.
Įdomumo dėlei paskaičiavome, kad praėjusiais metais nuo liepos 1-osios iki metų pabaigos mūsų rajone buvo įregistruota 111 gimimų. Tad jei sprendimas būtų galiojęs pernai, iš Savivaldybės biudžeto papildomoms vienkartinėms išmokoms būtų prireikę 91 575 eurų.