Kad tarp Plungės r. savivaldybės tarybos opozicijos ir valdančiosios koalicijos narių retkarčiais iškasamas karo kirvis, niekam nepaslaptis. Praėjus geram pusmečiui nuo pirmojo bandymo iš mero kėdės išversti Albiną Klimą, scenarijus vėl kartojasi. Liepos 31-ąją turėjęs įvykti planinis Savivaldybės tarybos posėdis buvo atšauktas, paskui vėl sušauktas.
Atostogos ir atšauktas Tarybos posėdis
Reikia pastebėti, jog posėdžio atšaukimo motyvai nebuvo viešinami, kol liepos 31-ąją Tarybos narių iniciatyvinė grupė „įnešė“ aiškumo. Kaip sakė Tarybos narys Audrius Klišonis, liepos 25 d. prieš planuojamą Tarybos posėdį 13 (iš 25) Tarybos narių pasirašė ir į posėdžio darbotvarkę siūlė įtraukti klausimą dėl nepasitikėjimo pareiškimo Savivaldybės meru A. Klimu.
Priežastis? Kaip rašoma Savivaldybės tarybai adresuotame rašte, „…reiškiame nepasitenkinimą Plungės rajono Tarybos ir jai pavaldžių institucijų darbu, kurį tinkamai planuoti ir organizuoti privalo rajono meras. Manome, kad pagrįstą plungiškių pasipiktinimą kelia niekuo, išskyrus siaurais asmeniniais bei partiniais interesais grindžiamas, administravimo aparato ir jo išlaidų didinimas. Ir visa tai – kultūros, švietimo, sporto ar galimų investicijų sąskaita. Kelia nerimą ir tai, kad investiciniai projektai, finansuojami ES lėšomis, vykdomi pasyviai, neapgalvotai ir dažnai neracionaliai. Nuolatinis gyventojų, Savivaldybės tarybos narių kreipimųsi ignoravimas ir neveiklumas, sprendžiant kasdieninius klausimus, sudaro įspūdį, kad meras jau išsisėmė ir nori tik būti, o ne dirbti meru. Savo darbais jis turi atspindėti ir įgyvendinti Plungės r. savivaldybės gyventojų geresnio gyvenimo lūkesčius“.
Todėl dauguma Savivaldybės tarybos narių pareiškė merui nepasitikėjimą ir pasiūlė atsistatydinti. Šį klausimą norėta teikti svarstymui artimiausiame Tarybos posėdyje liepos 31 d. Analogiškas raštas, tik nepasitikėjimas reiškiamas vicemerui Mindaugui Jurčiui, buvo surašytas liepos 28 d. (pasirašė 12 Tarybos narių). Savivaldybės administracijoje raštai užregistruoti liepos 29 d.
Gal visai atsitiktinai, o gal ir ne, bet nuo tos pačios dienos… meras išėjo atostogų! Kitą dieną vicemeras pasirašė potvarkį dėl numatytojo Tarybos posėdžio atšaukimo.
Neeiliniame Tarybos posėdyje administracijos atstovų nebuvo
Nors posėdis ir buvo atšauktas, ketvirtadienį Tarybos iniciatyvinė grupė visgi susirinko ir priėmė sprendimus. Kadangi klausimai buvo susiję su rajono valdžia, Tarybos narys Juozas Šlepetis pasidomėjo, ar apie sušauktą posėdį buvo informuota Savivaldybės administracija, nes nė vieno jos atstovo nebuvo posėdžių salėje.
A. Klišonis patikino, jog informacija buvo pateikta, bet, matyt, vadovams tai nepasirodė svarbu.
„Visi žino, kad Taryba visada atostogauja rugpjūčio mėnesį, o meras sugalvojo liepą“, – piktinosi Romas Remėza.
Tiesa, kitas Tarybos posėdis buvo numatytas rugpjūčio 12 d. Kaip sakė A. Klišonis, susidaro įspūdis, jog Plungės r. savivaldybės vadovai tyčia vilkina Tarybos darbą. Juolab kad posėdis buvo įtrauktas į Tarybos darbo planą ir daug darbotvarkėje numatytų svarstyti klausimų turi būti išspręsti neatidėliojant.
Taigi iniciatyvinė grupė pasirašė prašymą šį ketvirtadienį sušaukti neeilinį Tarybos posėdį ir įteikė jį vicemerui. „Vadovaudamiesi Vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 4 dalimi ir Plungės rajono savivaldybės tarybos reglamento 89 punktu, reikalaujame sušaukti neeilinį tarybos posėdį šių metų rugpjūčio 7 d., 10 valandą, kadangi 2014 m. liepos 30 d. mero pavaduotojo nemotyvuotas potvarkis dėl planinio tarybos posėdžio atšaukimo pažeidžia viešąjį Plungės rajono gyventojų interesą“, – rašoma prašyme. Penktadienio vakare paskelbta, kad neeilinis Tarybos posėdis įvyks šį ketvirtadienį.
Nusibodo neveiklumas?
Skaitytojams priminsime, kad dar praėjusių metų lapkritį iš valdančiosios daugumos pasitraukė ir prie opozicijos prisijungė trys LR Liberalų sąjūdžio nariai. Tuomet opozicija, turėdama 12 balsų, pareiškė nepasitikėjimą meru, tačiau vieno valdančiųjų balso persvara lėmė, kad A. Klimas savo poste liko.
Anuomet merui ir Savivaldybės administracijai kritikos strėlės dažniausiai lėkdavo iš Tarybos nario Roberto Endriko. Bet, kai vyko pirmasis mero „vertimas“, du valdančiojoje daugumoje buvę koalicijos „Vieninga Plungė“ atstovai meru pasitikėjo. „Esat dvylika vyrų ir laukiat to Judo. Žinau, žiūrit į mane, nes aš labiausiai merą kritikavau, bet aš Judu nebūsiu“, – tada kalbėjo R. Endrikas opozicijai.
Praėjus pusmečiui, R. Endrikas ir Raimondas Doviltis vis dėlto nuomonę pakeitė: paliko valdančiąją koaliciją ir prisidėjo prie opozicijos.
Kas pasikeitė? Kas paskatino perbėgti į kitą barikadų pusę, klausėme R. Endriko. „Nusibodo mero neveiklumas. Ir taip nieko nedarė, o rinkimams artėjant išvis aptingo. Tik prieš kameras pasipuikuoja, ir tiek“, – sakė jis.
Iki naujų Savivaldybių tarybų rinkimų liko ne taip ir daug – pusė metų, tai ar verta vykdyti perversmą ir ieškoti naujo žmogaus? Juolab kad ir mero rinkimai bus tiesioginiai „Ką reiškia pusė metų? Jiems tas laikotarpis gal ir nedaug, man tai yra daug. Kas dirba ir per tiek laiko gali daug nuveikti. Per pusmetį galima tris fabrikus pastatyti. O ką valdžia daro? Atėję į posėdžius tik postringauja nei į tvorą, nei į mietą, ir viskas“, – svarstė R. Endrikas.
Skaitytojams priminsime, kad anuomet Plungės rajono savivaldybės tarybos Etikos komisija kreipėsi ir į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl galimo mero viešųjų ir privačių interesų supainiojimo. Mat, nors ir negavęs Savivaldybės tarybos palaiminimo, A. Klimas paprašė Rusijos ambasados išduoti vizą jam ir jo sutuoktinei, kad galėtų vykti į Krasnogorsko miesto šventę. Tačiau VTEK pripažino, kad meras viešųjų ir privačių interesų nesupainiojo.
Ar bus galvų „kapojimo“ metas?
Po nepavykusio „perversmo“, atsako iš valdančiosios koalicijos ilgai laukti nereikėjo: „krito“ Liberalų sąjūdžio atstovas, administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas.
Šį kartą opozicija, turėdama dviejų nepriklausomų Tarybos narių palaikymą, taip pat žada kirsti iš peties. Į Savivaldybės tarybos darbotvarkę prašoma įtraukti 8 papildomus klausimus: ruošiamasi versti ne tik merą, bet ir administraciją (vicemerą, Savivaldybės administracijos direktorę Astą Beierle Eigirdienę ir jos pavaduotoją Dainą Martišienę). Kaip sakoma, akis už akį, dantis už dantį.
Ką gi, atrodo, kad politinių vėjų, kylančių Plungės padangėje, nepavadinsi ramiais. Iš jų kartais susiformuoja ir tornadai. Kad merui nebuvo simpatizuojama visus jo valdymo metus, galėjo suprasti kiekvienas, stebėjęs Savivaldybės tarybos posėdžius. Be to, ir teikdamas savo pirmųjų metų ataskaitą, meras lyg pranašas nuspėjo galimą savo likimą. Į opozicijos priekaištus, jog ji tik tuščia beletristika, atsakė, kad ataskaitą teikti jį įpareigoja Savivaldybės tarybos reglamento 171 straipsnis. Gal ir kuriozas, bet jau tada A. Klišonis paaiškino, jog šis straipsnis reglamentuoja mero atsistatydinimo prašymą. Ar A. Klimas pasinaudos minėtuoju Savivaldybės tarybos reglamento straipsniu, parodys tik laikas.
Pirmadienį „Plungės“ redakciją pasiekė žinia, kad opozicijos gretas papildė daugiau valdančiosios koalicijos atstovų. Telefonu kalbintas A. Klišonis patvirtino, jog gavo kai kurių partijų pasiūlymų ir šiuo metu vyksta derybos.
Koks geras buvo kažkada vienas ligoninės gydytojas, kol netapo politiku. Žiūriu …