Vėlų rugpjūčio 3-iosios vakarą Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ vaikų grupės aktoriai bei jų vadovai Sigita ir Romas Matuliai grįžo iš Vokietijos, kur Lingeno mieste ilgiau nei savaitę vyko 13-asis pasaulinis vaikų teatrų forumas „Pasaulio spalvos“. Jauniesiems teatralams tai – didžiausias ir reikšmingiausias pasaulinio masto renginys, kurį kas dvejus metus organizuoja pasaulinė teatrų sąjunga AITA/IATA, vienijanti daugiau nei šimto valstybių teatro kūrėjus.
Kaip sakė Plungės kultūros centro direktorius ir vienas iš „Saulos“ vadovų R. Matulis, dalyvauti pasauliniame vaikų teatrų forume, kuris savo reikšme prilyginamas olimpiadai, buvo atrinkta 19 geriausių vaikų teatrų iš viso pasaulio. Pasaulinę atranką laimėjęs kolektyvas ne tik tampa laureatu, bet ir gauna galimybę savo šalį ir kūrybą pristatyti visam pasauliui.
Po ilgų atrankų teisė iškelti Lietuvos vėliavą tarp kitų pasaulio valstybių suteikta Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Saula“ bei jo vadovams S. ir R. Matuliams. Anot režisierių, teisė dalyvauti forume – aukščiausias pasaulinio lygio įvertinimas bei teatro kūrybos pripažinimas. Daugybė pasaulio valstybių, teikdamos savo teatrus atrankai, tikisi, kad jų valstybių vėliavos plevėsuos forume. Mat atrinktajam teatrui suteikiama galimybė pristatyti ne tik savo kūrybą, bet ir šalies kultūrą, tradicijas. Šįkart Lietuva tikrai nenusileido didžiosioms pasaulio valstybėms ir tarp Kanados, Rusijos, Kinijos, Japonijos, Paragvajaus, Argentinos, Kolumbijos, Graikijos, Vokietijos ir kitų valstybių atstovų pasirodė kaip gilių teatro tradicijų puoselėtoja.
Forumas „Pasaulio spalvos“ prasidėjo liepos 25-ąją. Kaip pasakojo „Saulos“ vadovai, renginio atidarymo ceremonija, vykusi Lingeno Emsland arenoje, buvo tokia įspūdinga, kad dalyviai pasijuto lyg dalyvautų olimpiados atidaryme. Susirinkusiuosius sveikino organizacijos AITA/IATA prezidentė Merja Laaksovirta, pagrindinis festivalio režisierius Nils Hanraets, Lingeno miesto meras Dieter Krone ir daug kitų garbingų asmenų. Be kolektyvų iš 19 pasaulio šalių, ceremonijoje dalyvavo ir 120 jaunųjų šokėjų, aktorių ir cirko artistų iš Lingeno dramos mokymo centro. Po atidarymo visi kolektyvai buvo pakviesti dalyvauti eisenoje, kurioje iš viso žygiavo apie 2 000 žmonių. „Sauliečiai“ joje ne tik mojavo Lietuvos vėliava, bet ir demonstravo tautinius kostiumus bei skandavo Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ posmus.
Liepos 31-ąją Plungės teatras „Saula“ pasauliniame forume parodė Lietuvoje geriausiu vaikišku spektakliu pripažintą žemaitišką spektaklį „Velnių monai“, kuris sukurtas pagal lietuvių liaudies pasakas. Spektaklio režisieriai ir inscenizacijos autoriai – S. ir R. Matuliai. Be to, „Saulos“ aktoriai pristatė teatralizuotą programą: šoko lietuvių liaudies šokius, dainavo dainas, demonstravo žaidimus.
Nuo pirmųjų akimirkų lietuvaičiai sulaukė nepaprasto susidomėjimo, traukė ne tik spaudos, televizijos, bet ir visų dalyvių bei žiūrovų dėmesį. Po spektaklio, parodyto Lingeno teatre „Theater an der Wilhelmschöhe“, „Saula“ buvo įvertinta kaip itin profesionaliai dirbantis teatras, sulaukė palankių daugelio šalių ekspertų ir režisierių vertinimų, pripažinimo ir šiltų sveikinimų.
Pasaulinis forumas – tai ne tik įspūdingas, pasaulinio masto kultūrinis įvykis, bet ir unikali galimybė kartu su viso pasaulio vaikais kurti, mokytis, bendrauti. Nežiūrint to, kokia jaunųjų aktorių odos spalva, religija ar socialinė padėtis. „Festivalio moto – tolerancija: kad visi, kokios tautybės ar odos spalvos būtų, gerai jaustųsi po saule, nes visi esam vienodi ir visi labai reikalingi. O tolerancijos, spalvų, šypsenų ir geros nuotaikos renginyje tikrai netrūko“, – pasakojo R. Matulis. Beje, forume dalyvavo ne tik atrinktieji kolektyvai, bet ir svečių teisėmis pakviesti teatrai, teatrų sąjungų prezidentai, režisieriai, teatro pedagogai ir ekspertai iš daugybės pasaulio šalių. Organizuojant renginį, daug prisidėjo Lingeno teatras „Theater an der Wilhelmschöhe“ ir Lingeno teatro pedagogikos institutas.
„Sauliečiai“ ne tik vaidino, stebėjo kitų kolektyvų pasirodymus, bet ir mokėsi teatro laboratorijose, dalyvavo kūrybinio meistriškumo pamokose, mugėse, žaidimuose ir kituose renginiuose, kurie vyko forumo teritorijoje, pavadintoje „Spalvų parku“. Teatrų vadovai, be visų išvardintųjų veiklų, dalyvavo režisierių diskusijose, į kurias rinkosi teatro pedagogai iš viso pasaulio. Buvo analizuojamos įvairių šalių teatro mokyklos, skirtingos metodikos, dalinamasi patirtimi.
Pasaulinio vaikų teatrų forumo uždarymo ceremonija buvo tokia pat įspūdinga kaip ir atidarymo. Jos metu Lingeno meras D. Krone Kanados teatrų sąjungos prezidentui perdavė įgaliojimus 14-ąjį forumą rengti Kanadoje. Pasibaigus aštuonias dienas trukusiam renginiui, „sauliečiai“ atsisveikino su naujais draugais iš Azijos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Afrikos, kitų Europos šalių ir, nubraukę ne vieną išsiskyrimo ašarą, bet kupini gražiausių įspūdžių, patraukė namo.
Taigi po dvejų metų geriausi pasaulio vaikų teatrai rinksis už Atlanto. Ar į Kanadą bus pakviesta ir „Saula“, dar pamatysim, o kol kas didžiuojamės plungiškių teatru, kurio nuo 2008 metų dar niekam Lietuvoje nepavyko aplenkti bei pasiekti tokio aukšto pripažinimo ir įvertinimo. Mat „Saula“ pasauliniame vaikų teatrų forume Lietuvai atstovavo jau trečiąjį kartą: 2008 m. – Maskvoje, 2010 ir 2014 m. – Lingene.