Spalio 18 dieną Plungės viešojoje bibliotekoje paminėtos medicinos mokslų daktaro, atlikusio pirmąją planinę širdies operaciją mūsų šalyje, Boriso Efroso (1914 11 01 – 2001 06 05) 100-osios gimimo metinės. Ta proga vyko ir mokslinė konferencija „Dr. Borisas Efrosas ir kardiochirurgijos raida Lietuvoje“.
Plungė pasirinkta neatsitiktinai, nes dr. B. Efrosas – mūsų kraštietis. Jis gimė žydų šeimoje Plungėje, mokėsi Kauno gimnazijoje. Medicinos mokslus baigė Vytauto Didžiojo universitete ir įsidarbino chirurgu Kauno žydų ligoninėje. Šiek tiek vėliau – Marijampolės apskrities ligoninėje. 1958 metais Vilniaus geležinkelininkų ligoninėje (dabar – Vilkpėdės ligoninė) padarė pirmąją planinę širdies operaciją. Tačiau gydytojas – ne tik kardiochirurgijos, bet ir stemplės bei plaučių chirurgijos pradininkas Lietuvoje. Prie dr. B. Efroso per gyvenimą nuveiktų, indėlį medicinoje palikusių darbų priskiriami ir kiti nuopelnai: įdiegti tuometiniai pažangiausi diagnostikos ir gydymo metodai, atlikta daugiau kaip 12 tūkstančių įvairių operacijų, parašyti moksliniai straipsniai, sukurti dokumentiniai ir mokomieji flmai, skaityti pranešimai… Žinoma, nereikėtų pamiršti, kad dr. B. Efrosas operuoti išmokė kelias dešimtis jaunų chirurgų, kurie ir šiandien, kaip jų mokytojas, gelbėja žmonių gyvybes ir sveikatą.
Per konferenciją doc. dr. Dalia Triponienė, skaitydama savo pranešimą „Žodis apie chirurgą daktarą Borisą Efrosą“, susirinkusiesiems pasakojo apie pažintį su gydytoju, apie jo darbą. Chirurgė prisiminė, jog B. Efrosas buvo reiklus ne tik sau, bet ir kolegoms, tačiau labai dėmesingas pacientams, konsultuotis atėjusiems žmonėms.
Profesoriaus habil. dr. akademiko chirurgo Vytauto Sirvydžio pranešimas „Lietuvos širdies chirurgijos pradžia ir dabartis“ kiekvienam suteikė galimybę savo akimis išvysti ir palyginti, kaip širdis buvo operuojama prieš penkiasdešimt metų ir dabartiniais laikais. Medikas papasakojo apie širdies operacijas nuo seniausių laikų iki šių dienų, kaip jos daromos Lietuvoje ir užsienyje. Tiesa, profesorius padėkos už savo pranešimą sulaukė ne tik iš konferencijos organizatorių, bet ir plungiškių. Žmonės, nešini gėlių puokštėmis, dėkojo V. Sirvydžiui už išgelbėtas savo ar artimųjų gyvybes, atliktas operacijas, kurios suteikė dar vieną šansą gyventi.
Vyr. bibliografė Otilija Juozapaitienė konferencijos dalyviams pristatė Plungės viešojoje bibliotekoje saugomą ir tvarkomą dr. B. Efroso dokumentų archyvą. Dar 2009-aisiais chirurgo žmona Tatjana Archipova-Efros bibliotekai perdavė vyro 146 asmeninius, 96 darbo, 207 mokslinių medicininių tyrimų dokumentus. Archyvą sudaro ir 258 nuotraukos, 217 laiškų, 1 knyga, 66 straipsniai, išspausdinti knygose, žurnaluose ir laikraščiuose, 52 ordinai ir medaliai, padėkos raštai, oficialūs sveikinimai, 22 garbės raštai ir kiti apdovanojimai. Konferencijos dalyviai turėjo galimybę pamatyti ir dr. B. Efroso sukurto dokumentinio filmo (operacijos) juostą, chirurginius instrumentus, daktaro disertaciją, skaidres, negatyvus. Visų šių, iš gydytojo archyvo saugomų, daiktų parodą plungiškiai gali apžiūrėti bibliotekoje, po keleto dienų – bibliotekos filiale J. Tumo-Vaižganto g. 81. Iš ten paroda keliaus į Plungės ligoninę, o po Naujųjų metų – į Lietuvos medicinos biblioteką.
Konferencijoje dalyvavo dr. B. Efroso našlė T. Archipova-Efros. Ji apie daktarą kalbėjo ne kaip apie specialistą, bet žmogų. Pasak žmonos, gydytojas buvo labai atsakingas ir rūpestingas, be galo mylintis Lietuvą. Jam ne kartą buvo siūloma dirbti užsienyje, tačiau pasiūlymų atsisakydavęs motyvuodamas tuo, jog labai myli Lietuvą ir jo pareiga yra padėti Lietuvos žmonėms.
Apie nusipelniusį daktarą kalbėjo ir jo buvę draugai, chirurgai bei kiti medikai iš Vilniaus, Klaipėdos, Plungės. Išklausę pasisakymus, išsakę padėkas, konferencijos dalyviai per kavos pertraukėlę galėjo pasikalbėti su gydytojais, padiskutuoti kardiochirurgijos, kitomis medicinos temomis, dar kartą prisiminti dr. B. Efrosą.
Po konferencijos kalbinta Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė džiaugėsi, jog svečiai galėjo apžiūrėti miesto parką, Oginskių rūmus, aplankyti vietą, kur atidengta dr. B. Efroso atminimo lenta, pasižvalgyti bibliotekoje. Be to, D. Triponienė ir V. Sirvydis bei Lietuvos medicinos bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Regina Vaišvilienė bibliotekai padovanojo vertingų knygų medicinos tema ir kt.