Būdus, kaip sumažinti išlaidas, praėjusią savaitę svarstė Švietimo, kultūros ir sporto komitetas.
Komiteto darbotvarkėje buvo 11 klausimų, iš jų 8 – dėl išlaidų sumažinimo bendrojo lavinimo ir papildomojo ugdymo mokyklose.
Pirmiausiai išklausyta sporto mokyklos direktoriaus Kosto Petručio informacija apie mokyklos veiklą ir perspektyvas. Mokykla savo patalpų neturi, naudojasi rajono ir miesto mokyklų sporto bazėmis, nuomoja „Žemaitijos suvenyro“ sporto salę, buvusio dvaro žirgyno patalpas, turi irklavimo bazę ir šachmatų klubą. Mokiniai gali lankyti dešimties sporto šakų skyrius: krepšinio, futbolo, šachmatų, baidarių ir kanojų irklavimo, dziudo imtynių, orientavimosi sporto, sunkiosios atletikos, regbio, buriavimo.
Šiemet mokyklą lanko 647 mokiniai, iš jų 122 – mergaitės. Mokykloje dirba 24 aukštąjį išsilavinimą turintys treneriai. Dešimčiai suteikta vyresniojo trenerio, aštuoniems – trenerio metodininko kvalifikacijos.
Plungės rajono moksleiviai nuo 1997-ųjų sėkmingai dalyvauja Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo sporto žaidynėse. Kasmet 10-18 auklėtinių pakviečiami į respublikos rinktines ir gina šalies garbę įvairiuose turnyruose, čempionatuose. Pasak K. Petručio, dabar, kai reikia 13 proc. sumažinti išlaidas (190 tūkst. Lt), gali tekti atsisakyti dalyvauti zoninėse ir respublikinėse varžybose, nes daugiausiai – transporto išlaidų.
– Nebedalyvausime varžybose – nepasieksime rezultatų, mokiniai praras norą lankyti mokyklą. Tai jau aptarėme su jų tėvais – jie supranta, pagal galimybes žada padėti, – kalbėjo direktorius.
Numatyta nuo 5 litų per mėnesį iki 15 Lt padidinti mokestį už mokyklos lankymą.
Komiteto narė Judita Stankutė siūlė neformaliojo ugdymo (sporto ir meno) mokykloms, taip pat kaip ir bendrojo lavinimo mokykloms, išlaidas mažinti vienodai – po 10 procentų.
Į darbą važinės už savo pinigus
Į darbą kaimo mokyklose mokytojai, kultūros ir socialiniai darbuotojai važinės už savo pinigus. Taip būtų sutaupyti 126 tūkst. Lt Savivaldybės biudžeto lėšų. Pernai gruodžio pabaigoje tarybos priimtas sprendimas kompensuoti važiavimo į darbą išlaidas, jeigu pritars taryba, nebegalios.
Dar galimybė sutaupyti – vasarą atsisakius budinčiųjų grupių lopšeliuose-darželiuose. Visos ikimokyklinės įstaigos birželio 29-rugpjūčio 31 dienomis atostogaus. Savaitę ilgiau (birželio 22-rugpjūčio 31 d.) nedirbs Didvyčių mokykla-darželis. Pasak Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo Rolando Raibužio, vienos budinčiosios grupės darbui reikėtų 75 tūkst. Lt, be to, kaip rodo patirtis, jau po dviejų savaičių budinčiosiose grupėse vaikų ženkliai sumažėdavo.
Dar 10 procentų būtų sutaupyta, sumažinus švietimo ir kultūros įstaigų vadovų atlyginimų priedus. Vienam mėnesiui reikia 15,4 tūkst. Lt lėšų, iš kurių 11,6 tūkst. Lt – tikslinė mokinio krepšelio dotacija, 3,8 tūkst. Lt – Savivaldybės biudžeto darbo užmokestis. Anot komiteto nario Romučio Mažrimo, gavusiesiems didesnį, pavyzdžiui, 50 proc. priedą, sumažės mažiau, negu gavusiesiems 20 proc. Esą reikėtų mažinti visiems vienodai.
Teks ES pinigų
Džiugesnės nuotaikos suteikė Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Jūratė Garčinskaitė, paprašiusi komiteto pritarimo tęsti projektą „Plungės M. Oginskio dvaro sodybos pritaikymas turizmo reikmėms“. Esą antrojo etapo darbams iš Europos Sąjungos fondų skirta 6,3 mln. Lt, bet reikėtų 5 proc. – apie 315 tūkst. Lt – prisidėti Savivaldybei. Tačiau tai būtų įsipareigojimas ateinantiems metams.
Komitetas pritarė, kad projektas būtų tęsiamas. Taip pat pritarta, kad būtų įsisavinta ES struktūrinė parama per regioninės dimensijos priemonę „Viešosios turizmo infrastruktūros ir paslaugų plėtra regionuose“ Bukantės dvaro sodybai restauruoti ir pritaikyti turizmo reikmėms. Tam tikslinga pirmojo ir antrojo etapo projektus sujungti į vieną bendrą projektą. Jam įgyvendinti 85 proc. lėšų bus skirta iš ES, Savivaldybės finansinis prisidėjimas (15 proc.) bus reikalingas 2010-2012 metais.