Kovo 17-ąją į posėdį rinkosi Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetas. Aptartas Plungės trumpalaikės globos centro (TGC) etatų skaičius ir finansavimas, patvirtinta socialinio būsto nuomos tvarka.
Naujas pavadinimas, nauji įstatai
Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė posėdžiautojus supažindino su tuo, kad pagal patvirtintą biudžetą nuo birželio 17-osios TGC bus tik 14,5 etato. Iki tos dienos – 16,25. Nuo birželio 16-osios bus atleisti du budėtojai. Įstaigai šiemet trūksta 12 406 Eur darbo užmokesčiui, 3 843 Eur „Sodros“ įmokoms. Iš viso – 16 249 Eur. Palyginti su praėjusiais metais, TGC pajamos skiriasi, nes jos planuojamos pusei metų ir ne visos įtrauktos į biudžetą. Tačiau, kaip pastebėjo D. Mažeikienė, 2015 metais įstaiga numato daugiau išlaidų nei pernai. Kadangi pinigų trūksta mokos fondui, specialistė TGC direktoriui Gintarui Armaliui siūlė daugiau lėšų nukreipti būtent į jį, apkarpyti išlaidas medikamentams, komandiruotėms ir kt.
Trumpalaikės globos centro vadovas aiškino, kad išlaidos padidėjo dėl darbuotojų atleidimo. Patvirtinus biudžetą ir lėšas, numatytas darbo
užmokesčiui, teko viską peržiūrėti, atleisti žmones laikantis terminų.
„Į pastabas reikėtų atsižvelgti, o komitetui svarbu, kad būtų teikiama kokybiška paslauga“, – reziumavo komiteto pirmininkas Juozas Šlepetis. „Lengva ranka nurėžę finansavimą, dabar sukame galvą, kaip įstaigai išgyventi. Kuri įstaiga sumažinus 20 procentų etatų gali normaliai dirbti?“ – svarstė Adomas Zamulskis. G. Armalis tvirtino, jog bus daroma viskas, kad TGC išgyventų.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė į komitetą kreipėsi dėl Trumpalaikės globos centro pavadinimo pakeitimo ir naujų nuostatų patvirtinimo.
Pasak specialistės, TGC reikėtų pervardyti Plungės krizių centru, nes dabartinis pavadinimas ir nuostatai neatitinka esamos situacijos teisės aktų. Naujoji įstaiga turės du struktūrinius padalinius – Moterų krizių centrą ir Nakvynės namus, kur teiks laikino apnakvindinimo, intensyvios krizių įveikimo pagalbos, apgyvendinimo nakvynės namuose ir krizių centre paslaugas.
Prašymui komitetas pritarė.
Socialinio būsto nuomininkams – griežtesnė tvarka
Vietos ūkio ir turto skyriaus vyr. specialistė Neringa Žilienė komitetui pateikė naują Savivaldybės būsto ir socialinio būsto nuomos tvarkos aprašą.
Kaip kalbėjo N. Žilienė, aprašas keičiasi dėl nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojusio Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo. Anot pranešėjos, nauja nuomos sutartis parengta vadovaujantis Vyriausybės nutarimu „Dėl socialinio būsto nuomos sutarties pavyzdinės formos patvirtinimo“.
Savivaldybės darbuotoja komiteto narių dėmesį atkreipė tik į keletą pakeitimų. Nauja tai, kad jau nuomojantiems ir laukiantiems socialinio būsto kiekvienais metais iki gegužės 1-osios privalu pateikti metinę pajamų ir turto deklaraciją (tą reikėjo daryti kas trejus metus). To nepadariusieji bus išbraukiami iš laukiančiųjų eilės, o su nuomininkais nutraukiamos sutartys. Jei deklaruotas turtas viršys daugiau kaip 20 procentų įstatymo nustatytus metinius pajamų ir turto dydžius, nuomininkams bus galimi trys variantai: būstą nuomotis rinkos kainomis, atlaisvinti jį arba išsipirkti (jei nuo nuomos sutarties pasirašymo bus praėję penkeri metai).
Kaip pabrėžė specialistė, sutartyje numatyta ir dar viena nauja prievolė nuomininkams. Nuo būsto nuomos sutarties pasirašymo per 15 kalendorinių dienų nuomininkas privalės sudaryti paslaugų teikimo sutartis su geriamąjį ir karštą vandenį, elektros energiją, dujas, šilumos energiją tiekiančiomis ir komunalines paslaugas (šiukšlių išvežimo, bendrojo naudojimo patalpų ir teritorijos valymo ir kitas) teikiančiomis įmonėmis ar organizacijomis. To nepadarius sutartis bus laikoma negaliojančia ir būstas bus siūlomas kitam laukiančiajam.
Pakeista sutartis ir naujas aprašas komiteto nariams abejonių nekėlė. Tik A. Zamulskis svarstė, jog būtų įdomu sužinoti, kiek po gegužės 1-osios sutrumpėjo ar pasikeitė socialinio būsto laukančiųjų eilės.
Galutinį sprendimą priims Savivaldybės taryba.