„Vičiūnų“ įmonių grupė ir vėl turi kuo džiaugtis bei didžiuotis: vasario pabaigoje Plungėje atidariusi džiūvėsėlių fabriką, balandžio 9-ąją pakvietė į kitas įkurtuves. Perkirpus simbolinę juostelę, atidaryti viename pastate įsikūrę kiaušinių rūšiavimo ir perdirbimo fabrikai, prie kurių vairo stoja direktorius Remigijus Petraitis. Taigi „Vičiūnai“, Plungėje įsteigę dar 80 darbo vietų, žengia į naują verslo rinką – kiaušinių ir iš jų gaminamos produkcijos sektorių.
Naujojo objekto atidarymo ceremonijoje dalyvavo „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturčiai Liudas Skierus, Visvaldas Matijošaitis ir Birutė Andriuškaitė, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, pastatą stačiusios bendrovės „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas bei daug kitų svečių. Gamyklą, jos vadovus ir darbuotojus pasveikino ir pašventino Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Julius Meškauskas.
Perkirpus įkurtuvių juostelę ir iš statytojų gavus simbolinį raktą, visi pakviesti į ekskursiją po naujuosius jau pradėjusius veikti fabrikus, į kuriuos „Vičiūnai“ investavo daugiau nei 17 milijonų eurų. Prieš šventindamas patalpas, klebonas dekanas J. Meškauskas kalbėjo: „Visada keliamas klausimas, kas buvo pirmiau – višta ar kiaušinis. Aš atsakau, kad ir vieną, ir kitą sukūrė Dievas, o mes tais jo kūriniais naudojamės. Jūs – verslininkai – dar sugalvojate, kaip juos perdirbti. Tad ir linkiu jums kūrybiškumo Dievui padedant.“ Už naujuosius fabrikus „Vičiūnų“ grupei dėkojo ir meras A. Klišonis. „Sunku patikėti, kad toks objektas galėjo išaugti per devynis mėnesius. Manau, visa tai – geros savininkų, statytojų ir finansuotojų sinergijos rezultatas“, – sakė jis.
V. Matijošaitis priminė, kad „Vičiūnų“ grupės tikslas – vientisa gamybos grandinė, kuri prasidėtų nuo įmonės išaugintų lietuviškų grūdų ir baigtųsi gatava produkcija. Anot verslininko, ir džiūvėsėlių, ir kiaušinių rūšiavimo bei perdirbimo fabrikai yra tos grandinės tarpinės stotelės. „Vien savo fabrikuose mes per dieną panaudojame milijono kiaušinių baltymus, kurie importuoti iš Olandijos, Vokietijos, Prancūzijos ir kitų šalių. Dabar juos patys pasigaminsime ir dar kitiems parduosime“, – kolegai antrino L. Skierus.
Kiaušinių rūšiavimo ir pakavimo įrenginys į Plungę atgabentas iš Olandijos. Kaip pasakojo direktorius R. Petraitis, penkių pakopų kiaušinių kontrolę atliekanti įranga yra vienintelė tokio lygio ir pajėgumo visose Baltijos šalyse. Ant transporterio patekęs kiaušinis pirmiausia identifikuojamas, nustatoma, ar tvirtas jo lukštas, ar švarus, ar neįtrūkęs, ar viduje nėra kraujo priemaišų, tada jis sveriamas. Surūšiuoti kiaušiniai pakuojami ir keliauja į prekybą. „Mes tik pradedame dirbti, tad kol kas per dieną esame pajėgūs išrūšiuoti apie milijoną kiaušinių, kurie atvežami iš keturių Lietuvos paukštynų, vėliau mūsų našumas, žinoma, didės“, – teigė R. Petraitis.
Antrajame fabrike produkcija perdirbama. Ši gamykla pajėgi apdoroti 1,6 mln. kiaušinių per dieną. Įspūdingai atrodantis kiaušinių daužymo įrenginys atskiria lukštą, trynį ir baltymą. Dalis trynių ir baltymų bus realizuojami pasterizuoti skysti, kita – perdirbama į miltelius. Čia bus gaminama skysta trynių, baltymų ir bendra kiaušinių masė, trynių, baltymų, viso kiaušinio milteliai ir jų mišiniai. „Skystieji produktai pasterizuojami kaitinant juos iki 66 laipsnių temperatūros. Be to, išpilstant jie dar ir dezinfekuojami. Visa tai gerokai pailgina produkto galiojimo laiką. Visas kiaušinių perdirbimo procesas – automatizuotas, valdomas ir kontroliuojamas kompiuteriais, o tai garantuoja produkcijos kokybę ir saugumą“, – pasakojo direktorius R. Petraitis. Na, o prieš perdirbant kiaušinių baltymus į miltelius, specialiose fermentavimo talpyklose iš jų pašalinamas cukrus, centrifuguojant – apie 50 proc. vandens.
„Išplėtoję pasaulinį verslą ir įvertinę rinkos poreikius, pamatėme, kad kiaušinių produkcija turi didelę paklausą. Todėl ėmėmės verslo, kuris leis gaminti produktus, reikalingus kitiems mūsų fabrikams, o dalį eksportuosime. Planuojame, kad naujoji mūsų produkcija pasieks net Japoniją“, – sakė „Vičiūnų“ įmonių grupės valdybos pirmininkas V. Matijošaitis. Anot verslininko, iš tikrųjų šie fabrikai turėjo išaugti Telšiuose, bet telšiškiai tam pasipriešino. O už tai, kad jie atsirado Plungėje, V. Matijošaitis sakė esąs dėkingas visam „Vičiūnų“ inžinierių ir technologų kolektyvui, pinigų davusiam bankui ir, žinoma, statybininkams, kurie įmonės teritorijoje Plungėje pastatė jau keturis fabrikus.
„Tikrai džiugu, kad mums taip gerai sekasi ir kad taip greitai gimsta tokie didžiuliai projektai. Priekaištų turime tik valstybei, kuri dėl lankstumo trūkumo neretai stabdo verslą. O į šiuos fabrikus sudėta daug – ir idėjų, ir investicijų“, – kalbėjo įmonės bendraturtis L. Skierus.
„Vičiūnai“ savo produkciją parduoda net 57 šalių pirkėjams. Neseniai pardavimų žemėlapį papildė Australija ir Brazilija.