Gegužės 16-ąją plungiškiai ir miesto svečiai turėjo puikią progą praleisti laiką itin turiningai. Vieni skubėjo į Mykolo Oginskio rūmų atidarymo iškilmes, kiti džiaugėsi jaunimo muzikavimu Senamiesčio aikštėje, o neabejingi liaudies šokiui rinkosi Plungės kultūros centre. Čia surengtas šios įstaigos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Mažasis suvartukas“ kūrybinės veiklos 15 metų sukakties paminėjimo koncertas.
Kaip sakė renginio vedėjai, 2000-ųjų birželį šokių ir dainų ansamblio „Suvartukas“ meno vadovė Ilona Baltikauskaitė sukvietė visus norinčius šokti vaikus ir tarsi jaunus daigelius susodino į liaudies šokio dirvą. Atrodo, visai neseniai pradėję žengti pirmuosius šokio meno pažinimo žingsnius po penkiolikos metų tapo gražiu lietuvišku atžalynu. „Visi „Mažojo suvartuko“ šokėjai – lyg didelio plačiašakio medžio žiedynai: vieni tik kraunantys pumpurus, kiti – pačiame žydėjimo viduryje, o treti – jau subrandinę savo kūrybinių laimėjimų vaisius. Mažieji šokėjai tęsia tėvų tradicijas ir puoselėja liaudies meną. Ir tapo vienu iš geriausių šalies liaudiškų šokių kolektyvų“, – kalbėjo vedėjai.
Šiuo metu kolektyvo veikloje dalyvauja daugiau kaip 200 vaikų ir jaunimo. Jubiliejaus proga „Mažasis suvartukas“ žiūrovams dovanojo geriausius ir gražiausius, iš senųjų programų, neseniai paruoštus ir pačius mėgstamiausius savo šokius. Tad scenoje ir sukosi visų grupių – nuo mažiausiųjų iki vyresniųjų – šokėjai.
Nuo pat savo gyvavimo pradžios kolektyvas aktyviai dalyvauja koncertinėje veikloje. Pirmaisiais metais kartu su Plungės kultūros centro teatro „Saula“ mažaisiais artistais paruošė kalėdinę pasaką „Kalėdų stebuklai“ ir edukacinį projektą „Piemenėlių išdaigos“. Ansamblis kasmet pasirodo kultūros centro kalėdiniuose koncertuose, valstybinių švenčių ir įvairiuose kultūros centro organizuojamuose renginiuose, ne kartą dalyvavo renginiuose, skirtuose vaikams, turintiems negalią, „Mes esam vienodi, mes norime būti kartu“.
Tačiau ne vien plungiškius „Mažasis suvartukas“ džiugina savo šokiais. Kolektyvas, dovanodamas gerą nuotaiką ir žemaitišką energiją, dalyvauja ir įvairiuose Lietuvos miestuose organizuojamuose festivaliuose. Šokta daug kur: Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje, Birštone, Gargžduose, Šilalėje, Tauragėje, Neringoje, Kaune, Joniškyje, Mažeikiuose, šokio teatre Vilniuje.
Nuo 2004-ųjų „Mažasis suvartukas“ inicijuoja tradiciniu ir jau tarptautiniu tapusį vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ir muzikos festivalį „Kovo 11-osios vaikai“, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Jame yra pasirodę ne tik geriausi kolektyvai iš Lietuvos, bet ir iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Slovakijos, Rusijos, Bulgarijos, Vokietijos, Baltarusijos.
Kolektyvas ne kartą dalyvavo Plungės LIONS klubo organizuojamuose labdaros koncertuose, savo talentu garsina Plungę ir televizijos projektuose.
„Mažasis suvartukas“ – visų Telšių apskrities, 2005 m. ir 2012 m. Lietuvos moksleivių dainų švenčių, 2003, 2007, 2009, 2014 m. Pasaulio lietuvių dainų švenčių dalyvis. 2012-aisiais jam buvo suteikta garbė kartu su Prezidente atidaryti Lietuvos moksleivių dainų šventę Vilniuje. Kolektyvas inicijuoja Žemaitijos regiono šokių šventes Plungėje ir šiemet vėl sukvies didžiulį būrį šokėjų iš visos šalies.
Nuo 2006-ųjų mažieji ansamblio nariai pradėjo atstovauti Plungei ir Lietuvai tarptautiniuose festivaliuose. Per devynerius metus dalyvauta net 27-iuose tarptautiniuose festivaliuose ir projektuose. Jaunieji plungiškiai šoko ir šoka pačius gražiausius, lietuvių papročius ir tradicijas atspindinčius šokius, garbingai neša Lietuvos vėliavą ir garsina Plungės vardą užsienyje: Didžiojoje Britanijoje, Graikijoje, Turkijoje, Kroatijoje, Italijoje, Čekijoje, Makedonijoje, Bulgarijoje, Slovakijoje, Estijoje, Latvijoje, Vokietijoje.
„Mažojo suvartuko“ jaunimo grupės du kartus dalyvavo tarptautiniuose jaunimo projektuose „Jaunimas – Europos veidrodis“ (Latvijoje) ir „Eurofolk“ (Lenkijoje).
Prieš dvi savaites net 22 mažieji šokėjai koncertavo Tarptautiniame vaikų festivalyje Turkijoje, jau kitą savaitę jaunių grupė išvyks į festivalį „Draugystė be sienų“ Bulgarijoje, o liepą dvi jaunimo grupės ruošiasi dalyvauti konkurse Ispanijoje.
Suprantama, kad per penkiolika metų kolektyvas ne tik nusipelnė žiūrovų simpatijų, bet ir rungėsi su kitais liaudies šokį propaguojančiais kolektyvais. „Mažasis suvartukas“ – daugkartinis respublikinio šokančių vaikų festivalinio konkurso „Aguonėlė“ dalyvis. 2004 m. ir 2012 m. tapo laureatu, 2008 m. – pirmosios vietos prizininku. Na, o 2007 m. „Mažajam suvartukui“ įteikta „Aukso paukštės“ nominacija „Geriausia vaikų ir moksleivių šokių grupė“.
Taip jau gyvenime sutvarkyta, kad vaikai užauga ir palieka gimtąjį lizdą. Taip ir kolektyve kažkada mažiukai pirmą kartą šokti atėję vaikai užauga ir išskleidžia sparnus. Per koncertą atsisveikinta su dvyliktokais. Šiais metais „Mažojo suvartuko“ gretas palieka aštuoni šokėjai: Greta Armalytė, Evelina Alutytė, Mindaugas Slipkus, Gabija Tamaliūnaitė, Gytis Pocevičius, Lina Vaškytė, Martynas Jankauskas, Brigita Ruibytė.
Visada norisi sugrįžti ten, kur prabėgo gražiausi metai, kur esi laukiamas. Tad į kolektyvo jubiliejų atskubėjo ir buvę šokėjai, dabar jau studentai.
Išdaliję savo šokių kraitį, jaunieji šokėjai sulaukė ne tik žiūrovų plojimų, bet ir linkėjimų dar ilgai gyvuoti, laistyti ir auginti šį lietuvišką ąžuolyną, puoselėti liaudies meną, tęsti Plungės šokio tradiciją, nešti džiaugsmą ir gerą nuotaiką.
Kolektyvo vadoves I. Baltikauskaitę, Justę Pultanavičiūtę sveikino ne tik Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, bet ir kolegos, bendraminčiai iš kitų miestų.