
Trys institucijos – „Sodra“, Valstybinė mokesčių inspekcija ir Valstybinė darbo inspekcija, siekdamos pažaboti šešėlinę ekonomiką, pradėjo akciją – tikrins įmones, kuriose dešimt ar daugiau procentų darbuotojų negauna net minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA). Kaip sakė „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė, po padidinamuoju stiklu paklius ir nemažas skaičius Plungės rajono verslo subjektų.
Ar tikrai dirba už 118 eurų?
Kaip sakė direktorė L. Nagienė, išsiaiškinta, kad Lietuvoje yra beveik 39 tūkstančiai įmonių, kuriose mažiausiai 10 procentų darbuotojų gauna MMA nesiekiančią algą (šiuo metu MMA – 300 Eur). Manant, kad po menku uždarbiu galbūt slepiasi neapskaitoma šešėlinė ekonomika, nutarta imtis minėtosios akcijos – „Sodra“, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šioms įmonėms skirs papildomo dėmesio.
„Abejonių keliančias įmones stebės ne visos institucijos, o tik viena iš jų – „Sodra“, VMI arba VDI. Mes jas pasidalijome. „Sodros“ Mažeikių skyriui teko 150 įmonių. Jų vadovams arba savininkams jau išsiuntėme elektroninius pranešimus, kad dėl mažo atlyginimo bus akyliau stebimi. Džiugu pripažinti, kad kai kurie verslininkai sureagavo ir žadėjo jau nuo kito mėnesio įdarbinti žmones visu etatu ir mokėti bent minimumą“, – kalbėjo L. Nagienė.
Pasak direktorės, yra daug darbdavių, kurie darbuotojus įdarbina ne visu etatu ir nemoka jiems nė 300 eurų. Po tokia maža alga neretai slepiasi neapmokestintos išmokos, t. y. atlyginimai vokeliuose. Juos gaunantys žmones skriaudžiami – nukenčia ir darbo stažas (nes dirbančiajam, tarkim, 0,5 etato ir stažas nurėžiamas per pusę), dėl mažų pajamų jie negali gauti paskolų, ateityje bus mažesnė pensija ir pan.
L. Nagienės tvirtinimu, yra pateisinamų atvejų, kai darbuotojai priimami ne visu etatu. Pavyzdžiui, įmonei, turinčiai tik dešimt darbuotojų, tikrai nereikia visu etatu dirbančio buhalterio arba, tarkim, klinika juk nedarbins visu etatu gydytojo, kuris konsultuoti atvyksta tik vieną dieną per savaitę. Tačiau yra tokių įmonių, kuriose etatai išties akis bado. „Pavyzdžiui, Mažeikiuose veikia autoservisas, kuriame – devyni darbuotojai. Nė vienas nėra įdarbintas visu etatu, o jų oficialūs atlyginimai – vos 118 eurų. Analizuojant tokių įmonių veiklą iškart kyla įtarimų dėl „šešėlio“, nes juk nerasi specialisto, kuris už tiek dirbtų“, – dėstė „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė. Kaip pasakojo specialistė, tokių įmonių vadovai neretai aiškina, kad jiems trūksta darbo, tada pasiūloma laikyti ne 9, o 3 darbuotojus, bet – visu etatu. „Tokių darbdavių klausiame, kam jiems devyni darbuotojai, jei nėra darbo ir nėra iš ko algų mokėti“, – pridūrė L. Nagienė.
Į stebimųjų sąrašus pakliuvusioms įmonėms netrukus bus pateikti klausimynai. Atsakymus verslininkai turės pateikti iki birželio 26-osios. „Gautus atsakymus analizuosime. Kartu vertinsime įmonės balansą, apyvartą, darbuotojų skaičių. Jei matysime, kad kažkas ne taip, kviesimės verslininką pokalbio“, – akcentavo direktorė.