
Ekonominė krizė be gailesčio lenda į mūsų kišenes. Specialistai jau dabar pataria galvoti apie šildymo sezoną. Štai Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nutarimu liepos 8 d. patvirtinta nauja Šilumos kainų nustatymo metodika. Paaiškinti, kuo ji skiriasi nuo senosios, paprašėme Plungės šilumos tinklų vyr. ekonomistės Laimutės ANTANAVIČIENĖS.
– Gegužės 12 d. Seimas priėmė Šilumos ūkio įstatymo pakeitimus, kurie įsigaliojo nuo liepos 1 dienos. Pirmiausiai noriu pabrėžti: kadangi poįstatyminiai aktai dar rengiami, diegiama kuro surinkimo apskaitos sistema, realiai šilumos kainos nustatymas pagal šią metodiką bus pradėtas taikyti tik nuo 2010 metų sausio 1 dienos.
Pagal šiuo metu galiojantį šilumos kainų nustatymo modelį, šilumos kaina buvo perskaičiuojama kasmet arba, ženkliai pasikeitus kuro kainai, du kartus per metus.
Šilumos ūkio įstatymo pakeitimo esmė yra ta, kad dabar numatyta galimybė šilumos kainas perskaičiuoti kas mėnesį, atsižvelgiant į pakitusias kuro ir perkamos šilumos kainas.
Pakeitus Šilumos ūkio įstatymą, šilumos kaina išskaidyta į dvi dedamąsias – pastoviąją ir kintamąją. Pastovioji, kaip ir anksčiau, bus perskaičiuojama kartą per metus, atsižvelgiant į numatytus infliacijos, realizuotos šilumos kiekio pokyčio, nusidėvėjimo ir kitų nuo bendrovės nepriklausančių veiksnių, sąlygojamo sąnaudų pokyčio koregavimo koeficientus. Kintamoji dedamoji priklausys nuo šilumos gamyboje naudojamo kuro kainos ir būtent ši dedamoji bus koreguojama kas mėnesį.
Taip pat įstatyme numatyta, kad šilumos kainodaros principus rengs LR Vyriausybė. Tai itin svarbu, kadangi šiuo metu šilumos kainų nustatymo metodikos rengimas, derinimas bei tvirtinimas yra suteiktas vienai institucijai, t. y. Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai. Pasikeitus įstatymui, šios funkcijos bus išskirstytos.
Šiuo metu šilumos bazinės kainos galiojimo trukmę, kuri yra nuo 3 iki 5 metų, nustato VKEKK komisija, o, įsigaliojus naujajam įstatymui, šilumos bazinių kainų galiojimo trukmės nustatymas bus perduotas savivaldybėms.
Šilumos ir karšto vandens kainų dedamųjų galiojimo laikotarpiu patirtos, bet nepadengtos sąnaudos arba gautos papildomos pajamos (susidariusios dėl kuro, pirktos šilumos, geriamojo vandens faktinių kainų), nustatant šilumos ir karšto vandens kainas, bus įskaičiuojamos į ateinančio laikotarpio kainą.
Šilumos ūkio įstatymo įgyvendinimo I etape Savivaldybės taryba, vadovaudamasi VKEKK nustatytomis šilumos bazinių kainų dedamosiomis, įvertins kuro ir pirktos šilumos faktines kainas pagal naująją metodiką ir nustatys kainų dedamąsias pirmiesiems galiojimo metams. Tai atlikti taryba turės iki š. m. rugsėjo 1-osios, nes jos nustatytos kainos galiojimo terminas baigiasi gruodžio 1-ąją.
Įmonė, atsižvelgdama į pakitusias kuro ir perkamos iš nepriklausomų šilumos gamintojų šilumos kainas, iki kiekvieno mėnesio 25 dienos apskaičiuos ir viešai informuos vartotojus apie galutinę šilumos kainą. Ji įsigalios nuo kito mėnesio pirmosios dienos. Jei apskaičiuota šilumos kaina skirsis nuo galiojančios mažiau kaip 5 proc., jos galima bus nekeisti.
Kas mėnesį perskaičiuojama šilumos kaina turės įtakos vartotojui, nes, pabrangus kurui, šilumos kaina kils ne taip žymiai, o, krintant kuro kainoms, šilumos kainos mažėjimą vartotojai pajus greičiau.
Primename, kad Plungės r. savivaldybės taryba nusprendė UAB Plungės šilumos tinklai nuo 2010 m. sausio 1 d. skirti karšto vandens tiekėju. Šiuo metu karšto vandens kainų skaičiavimo ir atsiskaitomųjų karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčio metodika dar nepriimta.
Visa informacija apie bendrovės vykdomą veiklą, teisės aktus, kainas ir kita bus pateikiama bendrovės internetinėje svetainėje www.plungessiluma.lt.