Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko Rietavo savivaldybės administracijos skelbto supaprastinto atviro konkurso „Projekto „Naujos Rietavo miesto katilinės statyba įrengiant 4 MW galios vandens šildymo katilus ir dūmų kondensacinį ekonomaizerį“ rangos darbų pirkimas“ (pirkimo Nr. 161606) dokumentų vertinimą. Konstatuota, kad buvo pažeistos tam tikros viešųjų pirkimų nuostatos. Apie tai rašėme šių metų liepos 10 dieną publikacijoje „Rietavo savivaldybei – 1,5 milijono eurų vertės finansinis smūgis“. Skaitytojai teiraujasi, nejau naująjį šildymo sezoną jiems teks pasitikti be naujos katilinės, kaip išsisprendė šis klausimas.
„…sandoris yra niekinis ir negalioja“
VPT konstatavo, jog Rietavo savivaldybė turėtų iš naujo organizuoti katilinės statybos darbų pirkimą. Pasak specialistų, perkančioji organizacija iškėlė nepagrįstus kvalifikacinius reikalavimus tiekėjams ir neteisingai suformulavo ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijus, tuo pažeisdama nediskriminavimo ir skaidrumo principus. Rengdama pirkimo techninę specifikaciją, perkančioji organizacija nesivadovavo nuostatomis, numatančiomis, kad techninės specifikacijos sąlygos turi būti aiškios visiems tiekėjams ir užtikrinti palankiausias sąlygas įsigyti pirkimo objektą.
Atsižvelgdama į pažeidimus ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, VPT nustatė, kad imperatyvioms įstatymo nuostatoms prieštaraujantis sandoris yra niekinis ir negalioja.
Perkančioji organizacija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo išvados gavimo privalėjo raštu informuoti VPT apie priimtus sprendimus dėl pirkimo sutarties nutraukimo. Sutartis buvo sudaryta su vieninteliu konkurse dalyvavusiu tiekėju – uždarąja akcine bendrove „Enerstena“.
„Atsakėme į paklausimus“
Susisiekę su Rietavo savivaldybės administracijos direktoriumi Vytautu Dičiūnu pasiteiravome, kaip klostosi naujosios katilinės statybos reikalai. Juk laikas bėga, artėja ruduo. Nejau rietaviškiai žiemą liks be šilumos?
V. Dičiūnas patikino, kad Savivaldybė gavo VPT raštą. Jis pats ir meras Antanas Černeckis bendravo su VPT vadove, buvo derinamos pozicijos, atsakyta į klausimus.
„Susidariusios situacijos komentuoti nenorėčiau. Šiuo metu vyksta darbinis susirašinėjimas, pozicijų derinimas. Pateiktuose Savivaldybės kaip perkančiosios organizacijos atsakymuose išdėstyta mūsų pozicija, kurios laikomės. O VPT turi savo nuomonę. Kuri teisingesnė, sunku pasakyti.
Kadangi planuojama statyti miestui gyvybiškai svarbų objektą, kūrėme gana griežtas pirkimo sąlygas. Laimėjo rimta 20 metų darbo patirtį turinti bendrovė iš Kauno. Visi įrengimai nupirkti, statybos darbai turi įvykti, kito varianto nėra. Dabartinė katilinė – avarinės būklės. Nauja gyvybiškai būtina. Ją statysim, nors kraujas iš nosies bėgtų“, – tvirtino V. Dičiūnas.
Trauks administracinėn atsakomybėn?
VPT atstovės spaudai Vytautės Šmaižytės paklausėme, gal rietaviškių atsakymai į VPT pastabas leido pakeisti poziciją ir galbūt naujo 1,5 mln. eurų vertės rangos darbų konkurso skelbti Rietavo savivaldybei nereikės.
„Atsižvelgdama į viešąjį interesą, VPT nesikreips į teismą dėl sutarties, kurią sudarė Rietavo savivaldybės administracija po supaprastinto atviro konkurso „Projekto „Naujos Rietavo miesto katilinės statyba įrengiant 4 MW galios vandens šildymo katilus ir dūmų kondensacinį ekonomaizerį“ rangos darbų pirkimas“, pripažinimo negaliojančia ir alternatyvių sankcijų taikymo. Rietavo savivaldybės paaiškinimą gavome, tačiau pagrindo keisti VPT išvadą nėra. Tarnyba spręs klausimą dėl atsakingų asmenų patraukimo administracinėn atsakomybėn pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK)“, – kalbėjo atstovė spaudai.
Kam ir kokio dydžio bauda?
Savivaldybė – mokesčių mokėtojų pinigais išlaikoma institucija, tad labai įdomu, kas mokės ir kokio dydžio baudą.
Anot V. Šmaižytės, pagal ATPK 171 (3) straipsnio 1 dalį Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo ir šių įstatymų įgyvendinamųjų teisės aktų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą perkančiųjų organizacijų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims, viešojo pirkimo komisijos nariams, balsavusiems už neteisėto sprendimo priėmimą, ekspertams, perkančiųjų organizacijų valstybės tarnautojams ar darbuotojams nuo vieno šimto keturiasdešimt keturių iki septynių šimtų dvidešimt keturių eurų.
Dėl administracinės atsakomybės taikymo ir subjektų šiuo metu dar nėra priimto sprendimo.
Atstovė spaudai paaiškino, kad dažniausiai šios baudos mokamos ne iš Savivaldybės pinigų – jas dengia viešojo pirkimo komisijos pirmininkas ir (arba) komisijos nariai, patraukti administracinėn atsakomybėn, iš asmeninių lėšų.
Savivaldybės administracijos direktorius V. Dičiūnas sakė, kad šio pirkimo komisijos pirmininku buvo paskirtas jo pavaduotojas Antanas Aužbikavičius. Kol kas raštiškas VPT tarnybos sprendimas dėl baudos ar įspėjimo Savivaldybės nepasiekė.