Praėjusį penktadienį Rietave, Oginskių kultūros istorijos muziejuje, vyko 11-oji tarptautinė mokslinė konferencija „Kunigaikščių Oginskių kultūrinės, politinės veiklos pėdsakai: praeities refleksijos, ateities perspektyvos“. Tai – vienas iš svarbiausių renginių, skirtų Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms paminėti.
Kunigaikščiai Oginskiai paliko ryškų pėdsaką ne vien Rietavo krašto istorijoje. Šios garsios didikų giminės įnašas į Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Italijos raidą ir kultūrą yra itin reikšmingas, todėl rietaviškių iniciatyvą bendro paveldo ieškojimais suvienyti šias valstybes pelnytai kaip diplomatinę misiją vertina ir Užsienio reikalų ministerija.
Visus Oginskių giminės paveldo puoselėtojus ir entuziastus užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus vardu pasveikino jo pavaduotojas Andrius Krivas. Viceministras perdavė ministerijos vadovo padėkos raštą muziejaus direktoriui Vytui Rutkauskui, kuris savo veikla prisideda prie Lietuvos ir užsienio politikos tikslų siekimo.
Nuskambėjus muzikos kūriniui, kurį sveikindamas gausiai susirinkusius konferencijos dalyvius fleita sugrojo iš Zalesės atvykęs Sergejus Verameičikas, mintimis apie Oginskių giminę ir vieną iškiliausių jos atstovų M. K. Oginskį pasidalijo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, M. K. Oginskio provaikaičio Iwo Zaluskio žodžius perdavusi Lietuvos istorijos instituto ir Edukologijos universiteto docentė dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
Pranešimą skaitė Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius V. Rutkauskas. Jis apžvelgė kunigaikščio M. K. Oginskio gyvenimo ir kūrybos dešimtmetį („nuo Rietavo iki Florencijos“). Kalbėdamas apie nuveiktus muziejininkų ir kultūros istorijos entuziastų darbus, reikšmingus Rietave esančius ir buvusius statinius, V. Rutkauskas prisiminė ir Oginskių koplytėlę, kurią ketinta paversti transformatorine. Muziejininkas pasidžiaugė, jog artėjant elektrifikacijos 100-osioms metinėms juos pasiekė žinia, kad šis statinys bus įtrauktas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. 1993-iaisiais kalbos virto realiais darbais. Be to, rietaviškiams pavyko išsaugoti dvaro muzikos mokyklos pastatą, kur šiuo metu įsikūręs muziejus. Pranešėjas pasakojo apie archyvinių tyrimų pradžią, muzikos paveldo ieškojimus.
Mintimis apie Oginskių kultūrinę, politinę veiklą dalijosi ir kiti pranešėjai. Baltarusijos teisės instituto Gardino fakulteto daktarė Natalija Sliž kalbėjo apie Oginskių valdas Gardine XVII–XVII amžiuje. Lietuvos istorijos instituto daktaro Adamo Stankevičiaus pranešimą perskaitė doc. R. Šmigelskytė-Stukienė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Kazys Daugėla plačiau pristatė garsųjį M. K. Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“, o Klaipėdos universitete dirbanti Giedrė Zeicaitė – kitus kompozitoriaus kūrinius.
Pranešimus apie Oginskių paveldą Baltarusijoje skaitė Zalesės kultūros istorikas ir architektas S. Verameičikas ir Baltarusijos dailės galerijos „Universitetas kultūrai“ direktorius, Kultūros ir menų universiteto dėstytojas Pavelas Sapotko.
Konferencijos dalyviai buvo pakviesti pasigrožėti dviem parodomis. Baltarusijos valstybinio teatro Muzikos muziejus pristatė parodą „M. K. Oginskio archyvinis palikimas“, o dailininkė Margarita Verameičik – „Dvylikos Oginskių portretai: lėlių versija“.
Svečiams buvo surengta ekskursija po Oginskių dvaro sodybą, o vakare visi pakviesti į šviečiamosios-koncertinės programos „Mykolo Kleopo Oginskio polonezų kelias 2015“ pristatymą Rietavo kultūros centre.