Šiuo metu, kai padaugėjo smulkių ir vidutinių įmonių bankrotų, šalyje auga nedarbas. Tačiau, anot kalbintos Plungės darbo biržos direktoriaus pavaduotojos Daivos Čiegienės, kuri laikinai ėjo ir direktoriaus pareigas, Plungė nėra iš tų rajonų, kur didžiausias nedarbo lygis. Jis dabar – 10,4 procento ir yra šiek tiek didesnis negu respublikos vidurkis.
Jaunas vyras, atėjęs užsiregistruoti į Plungės darbo biržą, buvo labai supykęs. Ir kaipgi nepyks, jeigu žmogus, aštuonerius metus dirbęs vienoje nedidelėje statybinėje organizacijoje, staiga išgirdo, kad jis yra atleistas iš darbo. Tokiu pat būdu buvo atleisti dar 8 jo bendradarbiai. Jokios kompensacijos jam nežadėjo. Ir apie pinigus darbdavys nesileido net į kalbas. Darbo biržos registratorė paaiškino, jog tai – tipiškas atvejis. Pastaruoju metu tokiu būdu atleistų žmonių, iš anksto jų neįspėjus, vis dažniau pasitaiko. Jiems reikėtų kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją arba į teismą. Tačiau žmogus, išgirdęs tokį pasiūlymą, tik ranka numojo.
Penktadienį, kai lankiausi darbo biržoje, tą vieną – atėjusį užsiregistruoti – ir tesutikau. Šiuo metu registruotis ateina nedaug asmenų. Daugiausia būna tada, kai bankrutuoja kokia nors įmonė. Štai neseniai bankrutavo UAB „Plungės baldai ir Ko“, tad iš karto į darbo biržą atėjo 17 ten dirbusiųjų.
Rugpjūčio pirmą dieną buvo užregistruoti 3 927 bedarbiai. Pašalpas gauna 1300 bedarbių, o kiti dalyvauja įvairiose mokymo programose. Iš ieškančiųjų darbo – 56 proc. vyrų, gana daug – 600 – jaunų žmonių. Per mėnesį darbo birža vidutiniškai užregistruoja 514 bedarbių. Praėjusį mėnesį vien jaunų žmonių iki 25 metų amžiaus užsiregistravo apie 200. Tarp jų nemažai absolventų, kurie ieško darbo pagal savo profesiją. Beje, darbdaviai pastaruoju metu gerokai kilstelėjo reikalavimų kartelę naujiems darbuotojams, deja, atlyginimus siūlo gana kuklius. Per praėjusį mėnesį darbo birža įdarbino 173 bedarbius, iš kurių 51 gavo darbą smulkioje įmonėje. Dabar įsidarbinti sunkiausia statybininkams, vairuotojams.
Pasidomėjome, ar darbo biržoje yra laisvų vietų. Pasirodo, kad yra, tiesa, nedaug. Daugiausia darbdaviai ieško suvirintojų dujomis ir elektra, turinčių sertifikatus. Reikalingi ir 2 teisininkai bei 1 fizikos mokytojas. Ypač sunku darba rasti darbininkams, neturintiems kvalifikacijos.
Rūpėjo sužinoti, kokio amžiaus sunkiausia žmogui gauti darbą. Pasirodo, jog 30-40 metų, nes jie patys kelia didesnius reikalavimus darbdaviui. Štai šiemet darbo birža nesunkiai per įdarbino net 825 penkiasdešimties ir vyresnio amžiaus žmonės. Tikriausiai todėl, kad jų reikalavimai mažesni, kad jų didesnė gyvenimiška ir darbo patirtis.
Žmones, norinčius įsigyti profesiją, darbo birža siunčia į kursus. Dauguma jų kursus išnaudoja naudingai, įgyja naują profesiją ir vėliau pagal ją sėkmingai dirba. Tačiau yra ir tokių, kuriems kursuose įgyta specialybė visai nereikalinga. Mat anksčiau žmogus, būdamas kursuose, gaudavo stipendiją ir dar pašalpą. Dabar taip nebėra.
Pasigirsta kalbų, kad bedarbiai pavėluotai gauna pašalpas. D. Čiegienė tvirtino, kad kol kas Plungėje jos vėluoja nedaug, sunkiau gali būti rudenį ir žiemą.