Lapkričio 19 dieną Plungės viešojoje bibliotekoje atidaryta kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio asmenybę, jo veiklą ir gyvenimo epochą atskleidžianti rankraščių, knygų, kartografijos, grafikos, senosios fotografijos paroda, kuri į mūsų miestą atkeliavo iš seniausios Lietuvoje Vilniaus universiteto bibliotekos. Minėdama savo gyvavimo 445 metų sukaktį ir M. K. Oginskio gimimo 250-ąsias metines šios aukštosios mokyklos biblioteka regionuose rengia parodas ir pristato saugomo kultūros paveldo dalį, kuri labiausiai atspindi to krašto istoriją.
Kaip sakė Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, jubiliejiniai M. K. Oginskio metai mus įpareigoja naujai pažvelgti į kunigaikštį, jo talentus, giminę, tą epochą, kurioje jis gyveno, ir paieškoti sąsajų tarp to laikotarpio ir šiandienos. „Minėdami M. K. Oginskio gimimo 250 metų jubiliejų rugsėjį kartu su Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka organizavome konferenciją, o šiandien pas mus svečiuose Vilniaus universiteto biblioteka, atvežusi unikalių ir įdomių senojo paveldo eksponatų apie mūsų kraštui labai svarbią asmenybę – M. K. Oginskį“, – kalbėjo V. Skierienė.
Vilniaus universiteto biblioteka šiemet parodas organizavo visoje Lietuvoje. Plungė – paskutinysis taškas, kuriam parengta paroda pavadinimu „Ten, kur kviečia tėvynės meilė ir pareiga“. Šios bibliotekos Retų spaudinių ir Rankraščių skyriuose saugomą labai reikšmingą M. K. Oginskio kultūrinio palikimo dalį pristatė Vilniaus universiteto bibliotekos direktorė informacinei, mokslo ir kultūros paveldo veiklai doc. dr. Marija Prokopčik, bibliotekos Mokslo ir kultūros paveldo centro Rankraščių skyriaus vedėja Nijolė Šulgienė, Retų knygų ir rankraščių skyriaus vyriausioji bibliotekininkė dr. Viktorija Vaitkevičiūtė, Parodų organizavimo ir muziejinių rinkinių skyriaus vedėja Snieguolė Misiūnienė. Atidarant parodą dalyvavo Kultūros ministerijos atstovė Rasa Balčikonytė, Plungės rajono savivaldybės mero patarėjas Mantas Česnauskas.
Prieš pristatant į Plungę atvežtus eksponatus viešnia iš sostinės M. Prokopčik papasakojo apie vieną iš Vilniaus universiteto veiklos sričių – joje saugomo kultūros paveldo mokslinius tyrimus ir leidybą. Anot mokslų daktarės, bibliotekoje sukaupta daug paveldo, kuris kartais savo jėgomis, kartais pasisamdžius specialistus tiriamas, skaitmeninamas, kataloguojamas – kad būtų pasiekiamas ir ateities kartoms. „Pavyzdžiui, tiriame ir skaitmeniname rankraštines Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismų knygas. Tai knygos, atspindinčios 1540–1845 metų gyvenimą, buitį, pavardes, vietoves, žmonių turėtą turtą, jų tarpusavio santykius“, –
dėstė M. Prokopčik.
Parodoje eksponuotas dailininko F. Grenier tapytas M. K. Oginskio
portretas, dokumentas, kuriame užfiksuota 1786 metais Varšuvos seime M. K. Oginskio pasakyta kalba, dailininko L. Shiavonetti tapyti M. K. Oginskis ir jo pirmoji žmona Izabelė Losocka, 1791 metų gegužės 3 dienos konstitucija, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Prūsijos Karalystės pasienyje veikusių muitinių, jų postų ir sargybų žemėlapis, 1826–1827 metais Paryžiuje išleisti keturi M. K. Oginskio atsiminimų tomai su papildomais rankraštiniais lapais, šių knygų vertimai į vokiečių, lenkų kalbas ir kt.
Su kai kuriais ypač brangiais, vertingais ir saugomais eksponatais plungiškiai galėjo susipažinti tik parodos atidarymo dieną, kiti palikti dar porai savaičių.